Jump to content

Ποτε και ποσο πρεπει να ανοιγουμε το φωτισμο στο ενυδρειο.


Recommended Posts

Αν μπορει να μου πει καποιος ποιες ωρες και ποση διαρκεια πρεπει να εχω ανοικτο τον φωτισμο.

Παιζει ρολο το ειδος ψαριου? Αν εχω φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλω και λαμπα για να εξομοιωσω το φως του φεγγαριου?

Έγινε επεξεργασία - savas
Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

καλημερα,οσο αφορα τον φωτισμο εγω τον εχω ανοιχτο 12 ωρες την μερα,απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδι.τωρα σχετικα με την εξομειωση του φωτος του φεγγαριου δεν κανω κατι τετοιο αν και το εχω ακουστα,καλυτερα να μας απαντησει καποιος με ποιο πολλη εμπειρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να σου πουν είναι καθαρά σε σένα τι θα κάνεις τελικά μετά από παρατήρηση των φυτών σου. Εξαρτάται από τι φυτά και τι ψάρια έχεις, πόσο φως χρειάζονται και σε τι φάσμα είναι το φως σου. Τώρα σχετικά με το moonlight αν έχεις παρατηρήσει νευρικότητα στα ψάρια σου κατά τη διάρκεια της νύχτας όπως να βαράνε πάνω στα τζάμια αν τρομάξουν και τέτοια μπορείς να βάλεις moonlight για να χαλαρώσουν λιγάκι. Αν σου αρέσει μπορείς και πάλι να βάλεις. Είναι όπως καταλαβαίνεις καθαρά δικό σου θέμα και εξαρτάται αποκλειστικά από την παρατήρηση του ενυδρείου σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ο χρυσός κανόνας για να βρείς την κατάλληλη διάρκεια είναι ο εξής:

Πολύ Φως=Πράσινη άλγη

Λίγο Φως =Καφέ άλγη

Εσύ προσπαθείς να βρείς την χρυσή τομή χωρίς να εμφανίζεται η άλγη.

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι 1000 παράγοντες ομως για αυτούς καλύτερα να ασχοληθείς μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο και ιδανικότερο είναι ο φωτισμός να είναι ανοιχτός κατά την διάρκεια της ημέρας π.χ. 9 – 21

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις μονο ψαρια 8-10 ωρες ημερησιως καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις φυτά 8 ώρες το λιγότερο και 12 το περισσότερο. Μπορείς να έχεις αναμμένο όλη την ημέρα το φως και να το κλείνεις λίγες ώρες το μεσημέρι. Χωρίς φυτά 6-8 ώρες νομίζω είναι καλά. Παρατηρείς την άλγη αν είναι καφέ τότε μεγαλώνεις την διάρκεια και αν είναι πράσινη την μειώνεις.

Νομίζω πως όλοι μας σου δώσαμε τις απόψεις μας οπότε επιλέγεις, κρίνεις και πράττεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εχω 12 ωρες ανοιχτο. Απ'τις 9 το πρωι, μεχρι της 9 το βραδυ. Αν δεν εχεις, βαλε εναν χρονοδιακοπτη για να μην εχεις την ένια να τα ανοιγοκλεινεις. Οσο για το moon light, δεν ειναι αναγκαστικο.

Έγινε επεξεργασία - ΟΡΕΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πλαστικα φυτα και σπανιως ανοιγω το φως.βεβαια το δωματιο ειναι πολυ φωτεινο.

πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...