Jump to content

Διακοσμητικα για ενυδρεια!


Recommended Posts

Παιζει ρολο για την μειωση η την αυξηση του PH εαν εχεις μεσα στο ενυδρειο σου πλαστικα διακοσμητικα οπως φυτα π.χ ενα πλαστικο κοραλι?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο για την μειωση η την αυξηση του PH εαν εχεις μεσα στο ενυδρειο σου πλαστικα διακοσμητικα οπως φυτα π.χ ενα πλαστικο κοραλι?

Οχι,μονο εαν ηταν αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πλαστικα που εχεις βαλει στο ενυδρειο σου πρεπει να ειναι ειδικα για μες το νερο, αλλιως παιζει μεγαλο ρολο.

Εγω σε ενα απ'τα πρωτα μου ενυδρεια ειχα τεσσερις μονομαχους. Εβαλα μεσα στο ενυδρειο κατι διακοσμητικες πετρουλες(που δεν ηταν ειδικες για αυτη τη χρηση) και την επομενη μερα ηταν και οι τεσσερις μονομαχοι ψοφιοι! Γι' αυτο πρεπει παντα να ελεγχεις κατι πριν το βαλεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, αλλα πως να τσεκαρω κατι το οποιο ειναι στο ραφι χωρις συσκευασια και σου λεει αυτος οτι ειναι για ενυδρειο?

Συγκεκριμενα τα πηρα απο το PET CITY.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω βεβαια γαι τις πετρες που ειναι συσκευασμενες. Αλλα για κατι πλαστικα κοραλλια, σπηλιες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Απέφυγε όλα τα τεχνικά χρωματισμένα αντικείμενα είτε διακοσμητικά είτε πετρούλες εκτός τον κίνδυνο που διατρέχεις να σου μολύνουν το νερό δεν φαίνεται το ενυδρείο ωραίο (αφύσικο).

Αγόρασε φυσικά ξύλα μοπανη ή μαγκροβεν και φυσικό πέτρωμα ή χαλίκι και εάν θέλεις να δεις εάν περιέχει άλατα κάποιο πέτρωμα ρίξε πάνω του λίγο κεζαπη ή ξύδι, εάν αφρίσει τότε περιέχει άλατα και είναι ιδανικό για ψάρια που τους αρέσει το σκληρό νερό, όχι όμως για μαλακό νερό.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο το τεστ με το ξυδι και δεν αφρισανε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πλαστικα που εχεις βαλει στο ενυδρειο σου πρεπει να ειναι ειδικα για μες το νερο, αλλιως παιζει μεγαλο ρολο.

Εγω σε ενα απ'τα πρωτα μου ενυδρεια ειχα τεσσερις μονομαχους. Εβαλα μεσα στο ενυδρειο κατι διακοσμητικες πετρουλες(που δεν ηταν ειδικες για αυτη τη χρηση) και την επομενη μερα ηταν και οι τεσσερις μονομαχοι ψοφιοι! Γι' αυτο πρεπει παντα να ελεγχεις κατι πριν το βαλεις στο ενυδρειο σου.

:thumbup::hysterical::hysterical:

Είσαι σίγουρος ότι οι θάνατοι οφείλονται στις πετρούλες;

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::thumbup:

Είσαι σίγουρος ότι οι θάνατοι οφείλονται στις πετρούλες;

Μπα,μαλλον ολοκαυτωμα εγινε με τεσσερεις μονομαχους σ' ενα ενυδρειο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...