Jump to content

Α/Ο και συμπληρωση νερου


aquamania

Recommended Posts

Καλησπερα στους εραστες των φυτεμενων.Μεχρι ποσο καιρο μπορω να κανω σκετη συμπληρωση απο νερο Α/Ο σε φυτεμενο.Προκειται για το καλοκαιρι που το νερο εξατμιζεται πολυ γρηγορα απο τα 4 ανεμιστηρακια που εχω και επειδη το φυτεμενο μου ειναι στο φοιτητικο σπιτι λειπω αρκετα το καλοκαιρι.Πριν κανω κατι τετοιο βεβαια Θα μετρησω τα ΚΗ και GH του νερου της βρυσης.απο λιπανση θα εχω στο liquidoser της Eheim(potassium,excel,flourish kai nitrogen)

Link to comment
Share on other sites

Όσο το νερό εξατμίζεται μπορείς να συμπληρώνεις νερό από ΑΟ χωρίς πρόβλημα.

Από το ενυδρείο σου εξατμίζεται καθαρό νεράκι με την ΑΟ προσθετής σχεδόν καθαρό νεράκι διότι ως γνωστό το νερό της ΑΟ περιέχει μια μικρή δόση από άλατα αλλά είναι άνευ σημασίας διότι ενδιάμεσα κάνεις και της κλασικές αλλαγές του νερού.

Εάν δεν κάνεις αλλαγές νερού και τα φυτά είναι μπόλικα τα ψάρια λίγα και το ενυδρείο καλά στρωμένο μπορείς και τέσσερις εβδομάδες να μην κάνεις αλλαγή νερού χωρίς να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το νερό εξατμίζεται μπορείς να συμπληρώνεις νερό από ΑΟ χωρίς πρόβλημα.

Από το ενυδρείο σου εξατμίζεται καθαρό νεράκι με την ΑΟ προσθετής σχεδόν καθαρό νεράκι διότι ως γνωστό το νερό της ΑΟ περιέχει μια μικρή δόση από άλατα αλλά είναι άνευ σημασίας διότι ενδιάμεσα κάνεις και της κλασικές αλλαγές του νερού.

Εάν δεν κάνεις αλλαγές νερού και τα φυτά είναι μπόλικα τα ψάρια λίγα και το ενυδρείο καλά στρωμένο μπορείς και τέσσερις εβδομάδες να μην κάνεις αλλαγή νερού χωρίς να έχεις πρόβλημα.

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη πληροφορια γιατι το επομενο καλοκαιρι θελω να με βρει καλυτερα πρεοετοιμασμενο!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...