Jump to content

"restart" σε ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα...Εχω ενα ενυδρειο 230λιτρων και αποφασισα να το ξανακανω απο την αρχη...δεν ειχα καποιο προβλημα απλα η επιλογη μου στα ψαρια ηταν λαθος και δεν μ'αρεσαν ( αγγελοψαρα , γλυφτες , κλοουν και τιγρακια) και επισης ΟΛΟ το ενυδρειο εχει γεμισει με πρασινη αλγη και δεν λεει να φυγει...τι μαγνητακια χρησιμοποιησα τι συχνες αλλαγες..τιποτα :thumbup: τα τζαμια εχουν γινει πρασινα τελειως...

Καμοια προταση ή τιποτα που πρεπει να προσεξω?? επισης τωρα που θα αδειασω τελειως το ενυδρειο πως μπορω να καθαρισω την αλγη??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια ριζικη αλλαγή δεν είναι απαραίτητα η λύση στα προβλήματα σου!

Αυτά εχουν πολλές διαφορετικές αιτίες που σχετίζονται με την συντήριση του ενυδρείου σου!

Πρίν προχωρίσεις σε οποιαδήποτε αλλαγή θα σου πρότεινα να αρχίσεις να μελετάς και να βλέπεις τι πρέπει να κάνεις για να μην αντιμετωπίζεις τα προβλήματα αυτά (μια καλή αρχή είναι τα άρθρα που θα βρείς στο φόρουμ)!

Ίσως να μην χρειαστεί να ξανακάνεις τα πάντα απο τη αρχή!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα να μην το αδειασω τελειως..αλλα σιγα σιγα να το φτιαξω..

1)Για αρχη θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο ( EHEIM 2028 ) και ευχαριστω την ελιν για την βοηθεια της σε αυτο το θεμα

2)Θα βγαλω τα Τιγρακια απο το ενυδρειο γιατι μονο προβληματα μου εχουν φερει σε θεμα συμβιωσης..

3)Θα προσπαθησω σιγα σιγα να εξαλειψω την πρασινη αλγη απο παντου

4)Με αγγελοψαρα , κλοουν , Pleco , και γατοψαρο τι αλλο μπορω να βαλω?? Θελω να βαλω ενα κοπαδι με μικρα στυλ Neon ..

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :thumbup:

ΥΓ: Το ενυδρειο μου ειναι 230 Λιτρα και εχω μεσα μεχρι στιγμης 3 αγγελοψαρα, 2 pleco , 1 γατοψαρο , και 3 κλοουν ( τα τιγρακια δν τα μετραω γιατι θα τα βγαλω)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότινα να βγάλεις και τα αγγελόψαρα (αρκετά δύσκολο είδος για αρχή) και να βάλεις ένα κοπαδί μικρά ψάρια που θα γεμίσουν το ενυδρείο σου περισσότερο και θα του δώσουν μια άλλη εικόνα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαρα μεχρι στιγμης ειναι τα μονα που δεν εχουν παθει τιποτα..ειχα χασει καποια ψαρια απο itchy αλλα τα αγγελοψαρα δεν παθαν τιποτα...απλα σκεφτομαι να βαλω κοπαδακια απο μικρα γιατι μ'αρεσει πολυ σαν ιδεα..Ξιφοφορους π.χ μπορω να βαλω ανετα ε?

Επισης αν βαλω το φυτο που ειναι σαν μπαλιτσα απο αλγη θα μου το καταστρεψουν οι γλυφτες ή η γαριδες που εχω ή θα εχω?? Εννοω μην το ξεριζωσουν καταλαθος και το εχω να επιπλεει στην επιφανεια απο την 1η μερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα είναι δύσκολα ψάρια και αν θες τα κρατήσεις δες τις ιδιαίτερες απαιτήσεις που έχουν σαν είδος!

Αν δεν κάνω λάθος ως προς το είδος του φυτού δεν χρειάζεται φύτεμα, απλά το τοποθετείς στον πυθμένα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...