Jump to content

Θελω συμβουλες για αγορες (νεο ενυδρειο)


Recommended Posts

1. Θελω συμβουλες για αγορα νεου ενδρειου (οσο το δυνατον συγκρατημενα τα λιτρα) και περιφεριακων.

Οι παραπομπες θα βοηθουσαν.

Καλο θα ηταν να μου δωσετε μαρκες οπως και καταστηματα που τα εχουν, ακομα καλυτερα και σχετικες τιμες.

2. Καλο θα ηταν να εχω μια λιστα με τα βασικα και μια 2η λιστα με τα δευτερευοντα που θα μπορουσαν να μπουν π.χ. αυτοματη ταιστρα, ανεμιστηρακια κλπ.

3. Επισης συμβουλες για κατασκευες (π.χ για διακοσμηση, πιανουν τα χερια μου, οχι ομως προχωρημενα ηλεκτρονικα, chiller κλπ.)

Δεδομενο1 :

Εχω 1 Betta Sp. - 6(?) Cardinal Tetra - 6 Harlequin - 1 Comon Pleco - 1 Clown Loach.

Δεδομενο2 :

Τα ψαρια που μ'αρεσουν περισσοτερο και θα ηθελα να κρατησω ειναι το Betta και τα Cardinal

Σημειωση1 :

Θα προτιμουσα να ξεκινησω με ψευτικα φυτα, οποτε μην συμπεριλαβετε και τον εξοπλισμο

που χρειαζεται η φροντιδα των φυτων. Αυτο θα γινει αργοτερα.

Σημειωση2 :

-Λεω να αυξησω τον πληθησμο των Cardinal Tetra σε 12, οποτε υπολογιστε αυτον τον

αριθμο, για τα προτεινομενα λιτρα.

-Το Pleco να το επιστρεψω? γιατι εμαθα γινεται τεραστιο, και παρω ενα Pleco που

να μην μεγαλωνει πολυ και να ταιριαζει και με τα αλλα?

-Να παρω και 2ο Clown? γιατι εμαθα χρειαζεται παρεα ή να το δωσω και αυτο

μηπως μεγαλωνουν πολυ και αυτα?

-Παντως οπως και να εχει θα ηθελα να υπαρχει ενας καθαριστης και καποιο(α) ψαρι βυθου που να ταιριαζει αλλα και να μη κρυβεται συνεχεια.

(συμβουλες και γι'αυτα θα ηθελα)

Σημειωση3 :

Τα ψαρια ζουν αρμονικα, ο Betta δεν γουσταρει πολυ τον Clown αλλα δεν του

επιτιθεται.

Περιμενω τις συμβουλες σας, και ελπιζω να βοηθηθουν και αλλοι αρχαριοι φιλοι απο αυτες.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Υ.Γ. Εχω ηδη τα εξης (Τι προτεινετε να τα κανω εκτος απο το να τα πεταξω :thumbup: ):

- 45αρι ενυδρειο Μ & Α (ψευτικα φυτα)

- Λαμπα εχει μια Arcadia Original tropical FO14 360mm the plant growth lamp

- Φιλτρο Fluval 2 plus για 90 λιτρα με foam pads

- Αερανλια Sera 110 και 1 αεροπετρα

- Θερμοστατη 50 W

- Θερμομετρο αυτοκολητο Sera

- Σκουπα χαλικιου με μπαταρια

- Και τα σχετικα μουκαλακια και τροφες

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ουοου!!!!!

Μ'αρεσεις γιατι ξεκινησες δυναμικα!!! Αλλα ολα αυτα σε ενα ποστ μαλλον βιβλιο θα γραφοταν αν εκτυπωνοταν!!!!!!

Ξεκινα λοιπον με το τι ενυδρειο θελεις και τα υπολοιπα σιγα σιγα!!!Προταση δικη μου ειναι ενα Rio 180 της JEWEL με κοστος περιπου τα 260-280 ευρω με το επιπλο.Αλλα αν δεν κανεις τη γυρα σου να τα δεις ολα τα ενυδρεια απο κοντα μην περιμενεις να βγαλεις ακρη απο το πληκτρολογιο και την οθονη σου.Θα αγοραζες αυτοκινητο απο φωτογραφια??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ουοου!!!!!

Μ'αρεσεις γιατι ξεκινησες δυναμικα!!! Αλλα ολα αυτα σε ενα ποστ μαλλον βιβλιο θα γραφοταν αν εκτυπωνοταν!!!!!!

Ξεκινα λοιπον με το τι ενυδρειο θελεις και τα υπολοιπα σιγα σιγα!!!Προταση δικη μου ειναι ενα Rio 180 της JEWEL με κοστος περιπου τα 260-280 ευρω με το επιπλο.Αλλα αν δεν κανεις τη γυρα σου να τα δεις ολα τα ενυδρεια απο κοντα μην περιμενεις να βγαλεις ακρη απο το πληκτρολογιο και την οθονη σου.Θα αγοραζες αυτοκινητο απο φωτογραφια??? :thumbup:

Αυτα θελω.

Καλα ξεκινησαμε, εχω μια προταση """""Rio 180 της JEWEL""""""" .

Φυσικα δεν αγοραζεις απο φωτογραφια αλλα οταν ξεκινησω να παω στα μαγαζια να εχω καμια μαρκα για να ρωτησω. εκτος αυτου θα ανοιξω και κανα site να βρω πληροφοριες πριν.

Ολο και κατι θα γινει.

Παμεεεεεεε.

Αλλοοοοοοοοοοος.

και να μου λετε λιτρα για τα ψαρια που εχω οχι πιο λιγα, ισως λιγο περισοτερα ομως καλυτερα.

Οχι ομως να παρω την Τριχωνιδα σε ενυδρειο.

Ευχαριστωωωουουυουυυ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πρόταση λίγο ποιό ακριβή είναι το vision 260 της Jewel

(με τα λίτρα αυτά θα περάσει πολύς καιρός για να κάνεις αναβάθμιση.... :thumbup: )

Και μπορείς να έχεις αρκετές επιλογές ψαριών (και σε είδη και σε αριθμό) :hysterical:

Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με κερατόφυλλο και ανούμπιες που είναι πολύ εύκολα φυτά και δεν χρειάζονται (έχτρα εξοπλισμό) είναι καλύτερα για την βιολογία του ενυδρείου και πιο όμορφα από τα ψεύτικα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πρόταση λίγο ποιό ακριβή είναι το vision 260 της Jewel

(με τα λίτρα αυτά θα περάσει πολύς καιρός για να κάνεις αναβάθμιση.... :thumbup: )

Και μπορείς να έχεις αρκετές επιλογές ψαριών (και σε είδη και σε αριθμό) :hysterical:

Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με κερατόφυλλο και ανούμπιες που είναι πολύ εύκολα φυτά και δεν χρειάζονται (έχτρα εξοπλισμό) είναι καλύτερα για την βιολογία του ενυδρείου και πιο όμορφα από τα ψεύτικα... :hysterical:

ωραια εχουμε και λεμε "vision 260 της Jewel".

αυτο δεν ειναι κυρτο μπροστα? αν θυμαμαι καλα οταν κοιταξα το σαιτ της Jewel.

μαλλον δεν βολευει κυρτο.

και ειναι πολυ μεγαλο 260 λιτρα για 120 λεω το πολυ 180. (προς το παρον νομιζω)

Τα ψαρια που γραφω πιο πανω νομιζω θα χαθουν σε τοσο μεγαλο.

Αν κανω λαθος.....?

ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟ? πως μου'χει καθησει δεν ξερω?

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτό έχει καποια μειονεκτήματα:

1. Πρέπει να βρεις τρόπο να το φωτήσεις.

2. Αυξημένη εξάτμιση. Αυξημένη απωλεια θερμοκρασίας το χειμώνα -> μεγαλύτερη κατανάλωση ρευματος.

3. Πιθανότητα κάποιο ψάρι να αυτοκτονήσει..

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτό έχει καποια μειονεκτήματα:

1. Πρέπει να βρεις τρόπο να το φωτήσεις.

2. Αυξημένη εξάτμιση. Αυξημένη απωλεια θερμοκρασίας το χειμώνα -> μεγαλύτερη κατανάλωση ρευματος.

3. Πιθανότητα κάποιο ψάρι να αυτοκτονήσει..

Ευχαριστω.

Αλλοοοοοοοος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...