Jump to content

Μια μικρη βοηθεια!


Wizart

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! Εχω ενα juwel vision 450 με 8 red belly piranha, 5 SAE και ενα common pleco. Το εχω αυτο το setup ακριβως ενα χρονο και τωρα σκεφτομαι να κανω καποια αλλαγη. Εχω μεσα δυο mopani οπου στο ενα εχω anubia nana και στο αλλο anubia barteri. Και τα δυο εχουν μεγαλωσει μια χαρα. Θελω λοιπον να βαλω καποια σκληρα φυτακια που να μην χρειαζονται πολυ φωτισμο (οσο γινεται ελαχιστο λογο piranha). Να βαλω υποστρωμα ή να βαλω παστιλιες; Κατω εχω ψιλη αμμο, μηπως θα επρεπε να την αλλαξω και αυτη; Αν πουμε πως βαζουμε υποστρωμα και αλλαζουμε και την αμμο, δεν θα εχω προβλημα με την βιολογια του νερου μου; Το maximum φωτισμο που μπορω να βαλω ειναι 144w σε Τ8 λαμπες πραγμα που σημαινει οτι εχουμε μια αναλογια 0,3w/l περιπου. Τι προτεινετε; Ευχαριστω προκαταβολικα!

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκληρα φυτα και με τοσο λιγες απαιτησεις απο τις ανουμπιες δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω πιο σκληρα! Θελω απλα ευκολα φυτα που να περνουν τα συστατικα τους για φωτοσυνθεση κυριως απο τις ριζες και να μην εχουν αναγκη για πολυ φωτισμο! Οπως επισης αν υπαρχει καποιο φυτο το οποιο να μεγαλωνει γρηγορα για να φτιαξω μια μικρη ζουγκλα. Δεν ξερω αν π.χ καποια απο το γενος valisneria θα μπορουσε να επιβιωση σε 0,3w/l. Οπως επισης δεν ξερω αν θα βοηθουσε και η χρηση CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...