Jump to content

Καλώς σας βρήκα :)


adaeus

Recommended Posts

Γειά σας,

είμαι εντελώς μα εντελώς αρχάριος. Εχοντας χρόνια αρκετά δύο χρυσόψαρα σε ένα μικρό πλαστικό "ενυδρείο", τα οποία κάποια στιγμή μας άφησαν χρόνους. Αποφάσισα με τα παιδιά μου να πάρουμε κάτι καλύτερο.

Πήραμε λοιπόν ένα ενυδρείο γυάλινο 55 λίτρων (ο χώρος δεν μας επιτρέπει μεγαλύτερο), με ένα φίλτρο sicce και ένα θερμοστάτη ιδίας μάρκας, βάλαμε το χαλίκι και δύο πλαστικά φυτά και αφού ακολουθήσαμε τις οδηγίες του υπευθύνου του Pet Shop, βάλαμε 10 σταγόνες Nitrivec την προηγούμενη της τοποθέτησης των ψαριών και συνεχίζουμε για 10 μέρες. Ηδη έχουμε 4 μικρά αγγελόψαρα, δύο ανοιχτού χρώματος και δύο μαύρου και ο υπεύθυνος μας είπε να βάλουμε σε μια βδομάδα άλλα δύο κλόουν που διάλεξαν τα παιδιά μου και ένα γλύφτη.

Προς το παρόν όλα φαίνονται καλά, τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα και το πράγμα θα δείξει.

Σύντομα θα βγάλω και φωτογραφίες να επισυνάψω.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

είμαι εντελώς μα εντελώς αρχάριος. Εχοντας χρόνια αρκετά δύο χρυσόψαρα σε ένα μικρό πλαστικό "ενυδρείο", τα οποία κάποια στιγμή μας άφησαν χρόνους. Αποφάσισα με τα παιδιά μου να πάρουμε κάτι καλύτερο.

Πήραμε λοιπόν ένα ενυδρείο γυάλινο 55 λίτρων (ο χώρος δεν μας επιτρέπει μεγαλύτερο), με ένα φίλτρο sicce και ένα θερμοστάτη ιδίας μάρκας, βάλαμε το χαλίκι και δύο πλαστικά φυτά και αφού ακολουθήσαμε τις οδηγίες του υπευθύνου του Pet Shop, βάλαμε 10 σταγόνες Nitrivec την προηγούμενη της τοποθέτησης των ψαριών και συνεχίζουμε για 10 μέρες. Ηδη έχουμε 4 μικρά αγγελόψαρα, δύο ανοιχτού χρώματος και δύο μαύρου και ο υπεύθυνος μας είπε να βάλουμε σε μια βδομάδα άλλα δύο κλόουν που διάλεξαν τα παιδιά μου και ένα γλύφτη.

Προς το παρόν όλα φαίνονται καλά, τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα και το πράγμα θα δείξει.

Σύντομα θα βγάλω και φωτογραφίες να επισυνάψω.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες.

Δυστυχώς σαν αρχάριος βασίστηκες στα λόγια του "υπεύθυνου" που μόνο τέτοιος δεν είναι...

Στα 55 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις άλλου είδους ψαράκια, σίγουρα όμως όχι 4 αγγελόψαρα (που θέλουν μεγαλύτερο και ψηλό ενυδρείο, ούτε τους κλόουν που σου προτείνουν. Θα ήταν καλύτερα να είχες ρωτήσει πρώτα εδώ πριν αποφασίσεις για τους κατοίκους του ενυδρείου σου...

Το ίδιο ισχύει και για το παραμύθι "πρώτη μέρα nitrivec, δεύτερη μέρα ψάρια". Σε αυτή την ενασχόλιση έχει πάρα πολλή σημασία η υπομονή... Διάβασε σε αυτό το forum όσα έχουν να κάνουν με τον κύκλο του αζώτου και με το στρώσιμο του ενυδρείου.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, όμως θέλει πολύ "κουπί" η ιστορία μιας και είσαι εντελώς αρχάριος όπως δηλώνεις... Περίμενε και άλλες απόψεις από άλλα μέλη και... μην το βάζεις κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να πω ότι για 5 μέρες δούλεψε το ενυδρείο με το φίλτρο και την πέμπτη ημέρα έβαλα το NITRIVEC και την επόμενη τα ψαράκια. :thumbup:

Τώρα τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να πω ότι για 5 μέρες δούλεψε το ενυδρείο με το φίλτρο και την πέμπτη ημέρα έβαλα το NITRIVEC και την επόμενη τα ψαράκια. :thumbup:

Τώρα τι κάνουμε?

Δεν αλλάζει κάτι... Διάβασμα, διάβασμα και πάλι διάβασμα... Και ερωτήσεις για όποιες απορίες προκύψουν.

Δύο ελληνικά sites με μπόλικο υλικό (πέρα από όλα όσα θα βρεις στο Aquazone):

http://www.istellas.gr/aquarium/index.html

http://www.tsamisaquarium.gr

Θα πρότεινα να πάρεις υγρά tests για:

PH

NH3/NH4

NO2

NO3

KH

GH

IMO μην προσθέσεις άλλα ψάρια! Αν θα μπορούσες να επιστρέψεις και τα αγγελόψαρα ή να τα δώσεις σε κάποιο φίλο, γνωστό θα ήταν καλύτερα... Δυστυχώς όπως λες έχεις πρόβλημα χώρου (το ίδιο έχω κι εγώ :hysterical: ) άρα δεν μπορώ να σου προτείνω να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο... Υπάρχει και το θέμα των παιδιών που είναι ενθουσιασμένα με τα καινούρια ψαράκια, όμως θα μπορούσες να τους εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα... Δεν ξέρω τι άλλο να πω, καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Υπάρχει έστω και μια μικρή δυνατότητα-πιθανότητα να τα κρατήσω τα ψαράκια? Τα παιδιά τα αγαπούν και τους έβγαλαν και ονόματα. Εστω και αργότερα να τα αλλάξω.

Και αν όχι, τίποτε προτάσεις για ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Ισως μπορέσεις να τα κρατήσεις για ένα διάστημα αφού είναι μικρά... Αν όμως μεγαλώσουν; Και αν με την πάροδο του χρόνου έχουμε μεγαλύτερο "δέσιμο" των παιδιών;

Υπάρχουν αρκετά όμορφα και μικρόσωμα ψαράκια (πχ. Tetras, ζωοτόκα guppies ή mollies ή platies)που θα ήταν καλύτερα για το ενυδρείο σου... Γιατί δεν κάνεις μια βόλτα να δεις τι υπάρχει; Μετά ρίχνεις ένα διάβασμα για τα διάφορα είδη, συνθήκες διαβίωσης, συμβατότητα, τελικό μέγεθος και ρωτάς και εδώ...

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Διάβασε για αρχή τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και οτι απορίες έχεις ανοίγεις νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα περισσότερα άρθρα και τις συμβουλές σας και ευχαριστώ. Ετσι διαπίστωσα ότι έκανα τα περισσότερα λάθος. Παρ'όλα αυτά και επειδή ήδη τα αγγελόψαρα παραμένουν ζωντανά και ζωηρά για μια βδομάδα, ερωτώ μήπως υπάρχει κάποια περίπτωση να τα διατηρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες και απο εμενα!!!

Οσο ειναι μικρα κατι γινεται( Εντελως ομως συμβιβαστικα!!!).

Σιγουρα ομως στην πορεια θα πρεπει ή να τα αλλαξεις ή υποχρεωτικα να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο :thumbup:

Για οτι αποριες εχεις μη συνεχισεις εδω αλλα ανοιξε θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως τον μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...