Jump to content

ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ


aerakis

Recommended Posts

ΜΠΟΛΙΑΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΙΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ. Ο ΙΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ, ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΣΤΗΨΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

ΘΑ ΠΕΤΙΧΕΙ ΤΟ ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ? ΕΧΩ ΙΔΗ ΜΕΣΑ ΨΑΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Με υαλοβάμβακα ή με σφουγγάρι. Εάν το 2ο είσαι οκ, εάν το 1ο δεν νομίζω, μάλλον σκουπίδια έβαλες μέσα. Θεωρώ χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις ότι η δομή του υαλοβάμβακα δεν είναι ικανή να διατηρήσει βιολογία. Πάντων όπως και να έχει το μακαρόνι θα δουλέψει. Από εδώ και πέρα πριν βάλεις περισσότερα ψάρια, (πιστεύω να έχεις 1-2 μέσα μόνο) κάνε μετρήσεις, μόλις δεις 0 ΝΟ2 είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Με υαλοβάμβακα ή με σφουγγάρι. Εάν το 2ο είσαι οκ, εάν το 1ο δεν νομίζω, μάλλον σκουπίδια έβαλες μέσα. Θεωρώ χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις ότι η δομή του υαλοβάμβακα δεν είναι ικανή να διατηρήσει βιολογία. Πάντων όπως και να έχει το μακαρόνι θα δουλέψει. Από εδώ και πέρα πριν βάλεις περισσότερα ψάρια, (πιστεύω να έχεις 1-2 μέσα μόνο) κάνε μετρήσεις, μόλις δεις 0 ΝΟ2 είσαι οκ.

ΜΟΝΟ 2 ΨΑΡΙΑ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ 8Α ΓΙΝΕΙ!

ΤΝΧ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να δώσεις τα ψαράκια ή να τα βάλεις σε άλλο, στρωμένο ενυδρείο αν έχεις (ιδίως εάν είναι ευαίσθητα) και να κάνεις στρώσιμο κανονικά με αμμωνία. Άμα έχεις βάλει και υλικά φίλτρου με έτοιμη βιολογία δε θα χρειαστεί πολύς καιρός.

Ο υαλοβάμβακας δε μαζεύει βιολογία, μόνο σκουπίδια. Κάνει μηχανική φίλτρανση, δηλαδή κατακρατά διάφορα σωματίδια που αιωρούνται στον νερό. Μάλλον άδειασες μια χωματερή στο ενυδρείο σου...

:hysterical:

Καθημερινά μετρήσεις NH3/NH4, NO2, NO3 και ΌΧΙ ψάρια ακόμα. Λυπήσου τα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να δώσεις τα ψαράκια ή να τα βάλεις σε άλλο, στρωμένο ενυδρείο αν έχεις (ιδίως εάν είναι ευαίσθητα) και να κάνεις στρώσιμο κανονικά με αμμωνία. Άμα έχεις βάλει και υλικά φίλτρου με έτοιμη βιολογία δε θα χρειαστεί πολύς καιρός.

Ο υαλοβάμβακας δε μαζεύει βιολογία, μόνο σκουπίδια. Κάνει μηχανική φίλτρανση, δηλαδή κατακρατά διάφορα σωματίδια που αιωρούνται στον νερό. Μάλλον άδειασες μια χωματερή στο ενυδρείο σου...

:hysterical:

Καθημερινά μετρήσεις NH3/NH4, NO2, NO3 και ΌΧΙ ψάρια ακόμα. Λυπήσου τα! :thumbup:

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΜΕΝΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΤςΡΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΔς ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ GALAHER. EΠΙΣΕΙΣ ΔΝ ΕΧΩ ΠΟΘ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ!!! ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΙΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΜΕ HELP ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ 8Α ΙΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, έβαλες και μακαρόνια από στρωμμένο ενυδρείο??

Αυτά μπόλιασαν το ενυδρείο σου.

Τώρα μπορείς να ταίζεις ελάχιστα κάθε δευτερη μέρα και συχνές αλλαγές νερού μέχρι να πάρει μπρος η βιολογία σου...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, έβαλες και μακαρόνια από στρωμμένο ενυδρείο??

Αυτά μπόλιασαν το ενυδρείο σου.

Τώρα μπορείς να ταίζεις ελάχιστα κάθε δευτερη μέρα και συχνές αλλαγές νερού μέχρι να πάρει μπρος η βιολογία σου...

Εαν εχεις και ετοιμα βακτηριδια ριχνε θα βοηθησουν.Κανε τακτικες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...