Jump to content

τι υλικο? τα φωτα σας..


tanalias

Recommended Posts

γεια σας παιδια.την βοηθεια σας γυρευω γιατι κατι μαγειρευω.

πριν ενα μηνα περιπου μου χαρισε ενας φιλος ενα ενυδρειο 50 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο ενα flubal 2.

εσωτερικο φιλτρο ειναι και αυτος το ειχε με υαλοβαμβακα και ανθρακα.ειναι καλυτερα να το δουλευω ετσι?η να βγαλω τον ανθρακα και να βαλω μπλε σφουγγαρι?η κατι αλλο που θα μου προτεινετε?το ενυδρειο πριν δουλευε με χρυσοψαρα,εγω σκεφτομαι να βαλω γκαπυ.

πειτε μου τι να κανω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πρωτα σφουγγαρι να κραταει τα σωματιδια και μετα καποιο βιολογικο υλικο αναλογο της ιχθυοφορτισης που σκοποευεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το συγκεκριμενο φιλτρο δεν εχεις και πολλες επιλογες λογω του περιορισμενου χωρου.Εγω το αφησα με τα δυο ασπρα σφουγκαρια που ειχε οταν το αγορασα και εμεινα ευχαρηστημενος απο πλευρας φιλτρανση στα 50λ. με οχι μεγαλη ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου δεν ειναι καινουριο,ουτε σφουγγαρι εχει μεσα.

τι να παρω?

παρε ενα οικονομικο μακαρονι οπως αυτο της fluval ή της hydor

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο φιλτρο εχει θεση,χωρο μονο για δυο σφουγκαρια ενω να τονισω πως ανοιγει καθετα σε δυο μερη,οπως σου εγραψα παραπανω εγω το εχω με σφουγκαρια.Αν θελεις να κανεις κατι οπως σου προτειναι και ο aquamania τοτε σιγουρα χρειαζεται να τα βαλει σε διχτυ η να τα προσαρμοσει με καποιο αλλο τροπο,οποτε θεωρω τον αρχικο τροπο με τα σφουγκαρια καλυτερο απο ολες τις πλευρες χωρις ομως να λες, πως οι αλλες προτασεις δεν ειναι σωστες.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πιο βολικο μου φαινεται με σφουγγαρια....

το θεμα ειναι τι σφουγγαρια?ενεργου ανθρακα?μπλε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...