Jump to content

Emersed καλλιεργεια,...


Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις emersed καλλιέργεια..?? :bowdown:

Σε φυτώρια πουλάνε τυρφη?

Θελω να πειραματιστώ με κατι τετοιο..

Μπορεί κανεις να με βοηθήσει?

εχω διαβασει καποιες πληροφοριες.. Τι εχω σκεφτεί μεχρι τώρα.. Θα αγορασω φυλλοχωμα και τυρφη θα τα ανακατέψω και θα βαλω το φυτό απο πανω(ισως Hemianthus micrantemoides) θα κλεισω το ενυδρείο με ενα καπακι και θα ψεκαζω με νερό..

Κατι αλλο που πρεπει να ξερω??

ΥΓ Τα λατρευω τα πειραματα :thumbup:

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παλαιοτερα ειχε παει πολυ καλα μια χαρα το περηγραφεις το πειραμα σου απλος καλο ειναι να βαλεις τυρφη και φυλλοχωμα 1) χωρης χημεικα

2) ενα στρωμα απο πανω χαλικι και να γεμησεις με νερο μεχρη το χαλικι για να υπαρχει νερο στις ριζες των φυτων να τα ψεκαζεις καλο κανουν

επισης κοντα σε ενα παραθυρο αλλα να μη το χτυπαει κατακεφαλα ο ηλιος γιατι θα καουν απο ανοιξη μπορεις να τα βγΑλεις και στο μπαλκονι σου

ο neon εχει ενα πολυ καλο αρθρο στο block του μπορεις να βρεις πληροφοριες

και καλο πειραμα τα κοματια που θες να βαλεις καλυτερα να τα κοψεις και να τα αφησεις καποιες μερες στην επιφανεια του νερου για να συνηθιζουν στην αλλαγη και αν θες μετα να βαλεις στο ενυδρειο σου απο τη καλλιεργεια το αντιστοιχο

θα δεις φυτα με σαφως ποιο εντονο χρωμα και ποιο χοντρο κορμο

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ φιλε μου...μολις τελειωσω με την εξεταστική θα το επιχειρήσω!!!

αυτο που ειπες για τον νεον δεν καταλαβα που ειναι το block του???

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις εύκολα τι εννοεί ο Ποπο στην υπογραφή μου.

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Eyxaristώ νεον..

Τυρφη θα βρω σε φυτώριο??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις ξεκίνησα το δικό μου emersed σε ένα DIY 8 λιτρο. Έβαλα 3-4 πόντους τύρφη από φυτώριο (3€ τα 20 λίτρα) και φύτεψα lillaopesis nueva zelandia (με τσιμπιδάκι) σε διάφορα σημεία. Από πάνω έριξα περίπου 2 πόντους χαλικάκι ουδέτερο, με πολύ προσοχή νερό ίσα που να καλύψει το χαλίκι και το σκέπασα με διάφανη μεμβράνη, αφήνωντας ανοικτές τις 4 γωνίες. Ελπίζω να δω αποτελέσματα. Από ότι κατάλαβα να μην παίξω με εξτρά φωτισμό αλλά να το αφήσω δίπλα στη μπαλκονόπορτα που έχει καλό φως, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

. Από ότι κατάλαβα να μην παίξω με εξτρά φωτισμό αλλά να το αφήσω δίπλα στη μπαλκονόπορτα που έχει καλό φως, σωστά;

αρχισες να πιανεις το νοημα μακη μου...!!! :blush:

ΥΓ.καλως ηρθες στην παρεουλα μας.καλη διαμονη σου ευχομαι..!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αργότερα άμα χειμωνιάσει να βάλεις κάποιο φωτιστικό ειδικά όταν θα είναι πολύ μικρή η μέρα.

Πάντως μου κάνει εντύπωση η επιλογή του φυτού, δεν νομίζω να είναι και το ιδανικότερο. Βέβαια θα μας ενημερώνεις για την πορεία του. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τα κλασσικά grasses που έχουν εξασφαλισμένη επιτυχία π.χ. hemianthus, glossostigma ή με κάποια εύκολη cryptocoryne και αν είσαι τυχερός κατά την άνοιξη μπορεί να δεις και κανένα εντυπωσιακό crypto-λουλούδι.

Link to comment
Share on other sites

Κωστκη καλώς σε βρήκα (και τους υπόλοιπους) και σε ανώτερα :buttrock: , Απο επαγγελματίς μοδεράτορας;

Neon θεώρησα ότι το nueva zelandia σα γρασίδι με μικρές απαιτήσεις (σε σχέση με κάποια άλλα) θα μπορούσε να γίνει emersed. Γνωρίζω ότι το tenellus για παράδειγμα μπορεί να αναπτυχθεί έτσι. Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφερόμουν περισσότερο για micranthemoides ή glosostigma αλλά το φοβήθηκα. Όπως είπες προς το παρόν δοκιμάζω. Πιστεύω ότι σε δυο βδομάδες θα έχω μια ιδέα για ο τι πρόκειται να συμβεί. Αν δεν....η αλλαγή είναι εύκολη

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το Hemianthus Callitrichoides παει αρκετα καλα, βεβαια δε βοηθαει το γεγονος οτι μερικες μερες δεν εχει ηλιο αλλά τα καταφερνω, οταν προχωρησει αρκετα θα βγαλω φωτογραφια!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ένα κυβάκι emersed που έχω φτιάξει, έχω μέσα μια limnophilla sesifora. Ο κορμός της έχει μαυρίσει και τα φύλλα της δείχνουν ταλαιπωρημένα. Η πλάκα είναι όμως πετάει καινούρια κλαδάκια με πολύ ζωντανά φυλλαράκια. Πρέπει να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Κόψε το χαλασμένο και ξαναφύτεψε τα υγιή κλαδιά. Σαν υπόστρωμα έχεις μόνο τύρφη με χαλίκι; Η θερμοκρασία που κυμαίνεται;

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Κόψε το χαλασμένο και ξαναφύτεψε τα υγιή κλαδιά. Σαν υπόστρωμα έχεις μόνο τύρφη με χαλίκι; NAI Η θερμοκρασία που κυμαίνεται; Δωματίου

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, με ενδιαφερει παρα πολυ το emersed και θελω οπωςδηποτε να ασχοληθω, ομολογω οτι πρωτη φορα ακουω γι'αυτο.

λοιπον εχω δυο ενυδρειακια 25 λιτρα.

απ'οτι καταλαβα

1) παιρνω τυρφυ απο φυτωριο

2)χαλικι ουδετερο (απο ενυδρειαδικο)

3)καποιο φυτο (γρασιδι) απο αυτα που προαναφεραται στο ποστ αυτο

4)κραταω υγρο το περιβαλλον(ψεκασμος ανα 2-3 ημερες)

5)θερμοκρασια δωματιου

6)φως (οχι απ'ευθειας ηλιο) αλλα φωτεινο δωματιο

7)αεροστεγος κλειστο καπακι???

παιδια παρακαλω αν σε καποιο απο τα παραπανω αν εχω κανει λαθος πειτε μου :hysterical: με ενδιαφερει πολυ.

ααααα!!! αν θελω αυτα τα κομματια να τα μεταφυτεψω στο ενυδρειο μου ,ειναι ευκολο -γινεται-συντηρουνται ευκολα.????

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη εξασθενεί γρήγορα, ανάλογα βέβαια και με την ανάπτυξη και τον αριθμό των ριζών. Μακροπρόθεσμα θα χρειαστεί πλουσιότερο υπόστρωμα. Το ιδανικότερο είναι να φυτεύεις σε χώμα σε συνδυασμό με τύρφη κλπ. Αν δεν θες να τα μεταφυτεύσεις τώρα, μπορείς απλά το νερό που συμπληρώνεις (για να κρατάς υγρό το υπόστρωμα) να το εμπλουτίζεις με θρεπτικά στοιχεία ή να χρησιμοποιείς ταμπλέτες βυθού.

Βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου χαλάσω το χατήρι ορίστε και οι φωτογραφίες. Οι 2 πρώτες είναι στο πρώτο φύτεμα : πίσω δεξιά bacopa, πίσω αριστερά limnophila sesiflora, κάτω αριστερά micranthemum umbrosum και το υπόλοιπο σπαρμένο lillaoepsis nueva zelandia. Στη τρίτη φωτογραφία φαίνεται η ταλαιπώρια που έχει χτυπήσει τη limnophila σε αντίθεση με την bacopa που έχει βγει εκτός "σελοφάν". Το umbrosum απλώνει, αν και διστακτικά ενω το lilaoepsis δείχνει ότι κρατιέται σε αξιοπρεπή επίπεδα. Το αστείο / περίεργο είναι με τη limnophila, ότι ενώ τα στελέχη της είναι μαύρα και δείχνουν χαλασμένα από τις κορφές πετάγονται νέα στελέχη που δείχνουν ζωντανά.

Τα υπόλοιπα σχόλια τα αφήνω σε εσάς.

ΥΓ οι φωτό είναι από κινητό...την φωτογραφική μηχανή τηνέκρυψε η γυναίκα μου :hysterical:

Οι φωτογραφίες έχουν διαφορά ακριβώς ένα μήνα !!!

post-5349-1195757891_thumb.jpg

post-5349-1195757968_thumb.jpg

post-5349-1195757994_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - macblack
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...