Jump to content

απιονισμενο-εμφιαλομενο?


aerakis

Recommended Posts

με τι νερο ειναι καλητερα να κανω τις αλλαγες νερου? με εμφιαλομενο η απιονισμενο? σε τι αναλογιες?

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια εχει και τι μετρισεις ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

εμφιαλωμενο γιατι να βαλεις?? ειναι σχεδον ιδιο με της βρυσης.δες στα πλαινα του μπουκαλιου γραφει ολα τα στοιχεια του αναλυτικα.

με το απιονισμενο κατεβαζεις gh kai ph.

ΥΣ. εχει κανει καποιος μετρησεις σε απιονισμενο νερο??Ph?gh?

Link to comment
Share on other sites

KH=9

GH=17

PH=8

NH4 NH3= 0,2

NO2=0

NO3=50

τα ψαρια φαινονται στο προφιλ μου!!!

οι τιμες πως σας φαινονται? χρειαζεται κατι λετε το νερο?

στης αλλαγες νερου να βαζω μονο απιονισμενο? η σε καποια αναλογια με νερο βρισης?

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια αναλογια 70% απιονισμενο και 30% βρυσης απο οτι εχω μαθει οσο καιρο ειμαι μελος του φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεται λεφτα για πεταμα τι κερδιζεται με το απιονισμενο, πλην το κατεβασμα της τιμης του PH και της σκληροτητας ,μπορεις να κατεβασεις την τιμη του ph με τυρφη παρα να ξοδευεσαι στο super market

Εξαλου το βασικο για σενα ειναι να στροθει το ενυδρειο,μετα θα ψαχτεις για σκληροτητες και PH(μετα ενα μηνα)

Απ`οτι βλεπω εχεις βαλει και ψαρια μεσα(το ιδιο λαθος εχω κανει κι εγω)με αποτελεσμα καθημερινες αλλαγες 40-50% και μολις τωρα αρχιζουν να εμφανιζονται τα νιτρωδι και να μιονεται η αμωνια(35 μερες μετα.)

Υπομονη.......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει το ph kh gh της βρύσης;

Αν είναι διαφορετικές οι τιμές τότε ίσως να μην πρέπει να ασχοληθείς μόνο με το τι νερό να βάλεις;

:thumbup:

Διαφορετικά θα βρείς μια αναλογία που σταδιακαά θα κατεβάσεις τις τιμές στα επιθυμητά επίπεδα και θα τις διατηρείς εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μετρηση σε απονιονισμενο νερο και ηταν ολες οι μετρησεις στην χαμηλοτερη τιμη.

κι οταν λεω ολες, εννοω ολες.

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντησουν και οι πιο εμπειρει σχετικα με την συνθεση των ψαριων...αλλα νομιζω οτι τα 120 λιτρα ειναι λιγα για τον galaher

Link to comment
Share on other sites

πολύ λίγα τα λίτρα γι αυτά τα ψάρια που εκτός του ότι μεγαλώνουν πολύ θέλουν και χώρο για να κινηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...