Jump to content

α ανθρακας και τα βελτιωτικα νερου


Antonia

Recommended Posts

Ο ανθρακας στο φίλτρο απενεργοποιει όλα τα φαρμακα που βαζω μεσα; Δηλαδη και τα βελτιωτικα νερου οπως το aquatan, morena και nιtrivec της sera ή ΜΟΝΟ τα φαρμακα θεραπειας ασθενειων;

Δεν βρισκω πουθενα μια ξεκαθαρη απαντηση αλλα η λογικη μου λεει οτι μαζευει ΟΛΑ τα χημικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας στο φίλτρο απενεργοποιει όλα τα φαρμακα που βαζω μεσα; Δηλαδη και τα βελτιωτικα νερου οπως το aquatan, morena και nιtrivec της sera ή ΜΟΝΟ τα φαρμακα θεραπειας ασθενειων;

Δεν βρισκω πουθενα μια ξεκαθαρη απαντηση αλλα η λογικη μου λεει οτι μαζευει ΟΛΑ τα χημικα.

Λογικά δεν επηρεάζει,αλλά όταν έστρωνα το ενυδρείο παρατήρησα ότι,βγάζοντας τον άνθρακα και στην θέση του βάζοντας Siporax σε δυο μέρες από 0 τα νιτρώδη ανέβηκαν στο 2(δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο).

Link to comment
Share on other sites

Εαν στρωνεις το ενυδρειο δεν πρεπει να εχεις τον ανθρακα στο φιλτρο.Βαλε στην θεση του αλλα

υλικα φιλτραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν επηρεάζει,αλλά όταν έστρωνα το ενυδρείο παρατήρησα ότι,βγάζοντας τον άνθρακα και στην θέση του βάζοντας Siporax σε δυο μέρες από 0 τα νιτρώδη ανέβηκαν στο 2(δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο).

O ανθρακας δεν κανει απολυτως τιποτα στα νιτρωδη.Καμια σχεση.

Τραβαει τα φαρμακα απο τις θεραπειες που εχουμε ριξει. Αν τραβαει και τα βελτιωτικα νερου δεν το γνωριζω,οποτε περιμενω και εγω απαντηση απο καποιον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΛΟΙΠΟΝ

η sera σε ενα απο τα βιβλιαρακια της γραφει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιεις το φιλτρο τυρφης με τον ανθρακα γιατι πολυ απλα αποροφαει ολα τα θετικα συστατικα της.

Link to comment
Share on other sites

Εαν στρωνεις το ενυδρειο δεν πρεπει να εχεις τον ανθρακα στο φιλτρο.Βαλε στην θεση του αλλα

υλικα φιλτραρισματος.

:) συμφωνω στα παραπανω

aqutan και nitrivec δεν απορροφουνται απο ανθρακα, καποια ομως ιχνοστοιχεια απο λιπασματα κτλ ξερω οτι απορροφαει

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω πουθενα μια ξεκαθαρη απαντηση αλλα η λογικη μου λεει οτι μαζευει ΟΛΑ τα χημικα.

Σωστά σου είπε η λογική σου.

Μαζεύει όλα τα χημικά στοιχεία......και δεν κανει εξαιρέσεις.

Απο εκεί και έπειτα εξαρτάται απο τον τύπο του ενεργού άνθρακα για το πόσο δραστικός θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η λογική μου, μου λέει ότι το nitrivec δεν επιρεάζεται από τον άνθρακα, το morena σίγουρα και για το aquatan είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συμφωνουμε οτι:

1. Το nitrivec λογικα δεν το αποροφα, ειναι βακτηριδια και δεν εχει σχεση.

2. Το aquatan λες σιγουρα ΔΕΝ το αποροφα (μαλλον ενεργει αμεσως κιολας)

3. Και τελος το morena και το φιλτρο τυρφης 99% τα απορροφα.

Συνεπως τι γινεται με:

1. Τα καλα στοιχεια απο τις ριζες που μαλακωνουν το νερο;

2. Τα υγρα λιπασματα φυτων

Αρα δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε συνεχως ανθρακα!

ρε παιδια το θεμα ειναι σοβαρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το aquatan ήθελα να γράψω ότι δεν είμαι σίγουρος.

Όμως όπως είπες, η δέσμευση του χλωρίου γίνεται άμεσα, άρα ο άνθρακας θα τραβάει

αυτά τα υποπροϊόντα οπότε δεν υπάρχει πιστεύω πρόβλημα.

Επίσης και τις ουσίες που βγάζει το ξύλο (τανίνες) αλλά και τα λιπάσματα τραβάει.

Ναι, τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε περιστασιακά για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και

συγκεκριμένο λόγο (μετά από θεραπεία με φάρμακα).

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα εαν τον χρησιμοποιουμαι συνεχως για ενα μηνα γινεται απλο σφουγγαρι και το εχουμε

σαν απλο μεσο φιλτραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα εαν τον χρησιμοποιουμαι συνεχως για ενα μηνα γινεται απλο σφουγγαρι και το εχουμε

σαν απλο μεσο φιλτραρισματος.

δεν υπαρχει μονο σφουγγαρι ανθρακας, γι'αυτο καλο ειναι αν θελουμε συνεχη λειτουργια του σε ενα ενυδρειο καλο ειναι η τακτικη αντικατασταση του αν και εφοσον ειναι σε μορφη κοκκων

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας πρέπει να αλλάζεται γιατί από κάποια στιγμή και μετά αποβάλλει όλες τις ουσίες που έχει παρακρατήσει πίσω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας πρέπει να αλλάζεται γιατί από κάποια στιγμή και μετά αποβάλλει όλες τις ουσίες που έχει παρακρατήσει πίσω στο ενυδρείο.

aκριβως αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια. Αρα αν εχεις ριζες και φιλτρα τυρφης και λιπασματα ΔΕΝ βαζεις συνεχως ανθρακα.

Κια ποτε σταματαει να λειτουργει; Η sera λεει για το προιον της 6 εβδομαδες.

Εχω διαβασει επισης για τη χρηση ανθρακα μετα απο θεραπεια με φαρμακο ΤΟΝ ΠΕΤΑΜΕ. Ισχυει;

Ευχαριστωωω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο άνθρακας πρέπει να αλλάζεται γιατί από κάποια στιγμή και μετά αποβάλλει όλες τις ουσίες που έχει παρακρατήσει πίσω στο ενυδρείο.

Αν ο ανθρακας ειναι κορυφαιας ποιοτητας δεν απελευθερωνει τιποτα πισω στο νερο. Παρατηρημενο και σε θαλασσινο ενυδρειο αυτο. Τωρα για τους φθηνους ανθρακες ισως αυτο ειναι ενα θεμα.

Να προσθεσω και 2 πραγματακια ακομα. Ο ανθρακας δεν ξερω εαν τραβαει το αντιχλωριο, αλλα σιγουρα τραβαει το χλωριο απο το νερο. Μπορειτε δηλαδη πολυ ανετα στην βαρελα που εχετε για την αλλαγη νερου να βαλετε ενα φιλτρο με ανθρακα και να τραβηξει σε λιγες ωρες ολο το χλωριο χωρις καμοαι χρηση αντιλωριου.

Τωρα για την αλλαγη ανθρακα αφου εχουμε στο ενυδρειο μας αυτο το υλικο (διοτι π.χ.τα βιοτοπικα δισκων κτλ κτλ δεν θελουν ανθρακα αφου τραβανε τις πολυτιμες τανινες και αλλες ουσιες που θελουμε να υπαρχουν στο νερο μας) δεν υπαρχει στανταρ ημερομηνια για εμενα. Μονο οταν δουμε οτι εαν εχουμε ενα ασπρο πιατι ο.χ. στην απεναντι πλευρα του ενυδριεου και πια δεν ειναι ασπρο αλλα κιτρινιζει ελαφρα θελει αλλαγη ο ανθρακας. Διοτι υπαρχουν πολλοι τυποι ανθρακα. Αλλος κραταει 15 ημερες και αλλος κραταει 4 μηνες. Αναλογος την ποιοτητα του. Οποτε η αλλαγη ειναι κατι σχετικο το ποτε θα γινει.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΑΡΑΘΕΣΗ(stav @ 05/12/2007, 10:35:51)

Τον ανθρακα εαν τον χρησιμοποιουμαι συνεχως για ενα μηνα γινεται απλο σφουγγαρι και το εχουμε

σαν απλο μεσο φιλτραρισματος.

Συμφωνειτε οι υπολοιποι; ειναι σωστο;

yiapasdiscus:

δεν υπαρχει μονο σφουγγαρι ανθρακας, γι'αυτο καλο ειναι αν θελουμε συνεχη λειτουργια του σε ενα ενυδρειο καλο ειναι η τακτικη αντικατασταση του αν και εφοσον ειναι σε μορφη κοκκων

Η juwel βγαζει σφουγγαρι ανθρακα, δεν ειναι καλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαριε! Ευχαριστω. Θα χρησιμοποιησω την απαντηση σου για την ερωτηση που εχω κανει για να ειμαστε πιο οικολογοι, και να χρησιμοποιουμε λιγοτερα χημικα.

Μια διευκρινηση μονο, το φιλτρο ανθρακα στην βαρελα για την αλλαγη νερου, φανταζομαι οτι μαζευει και τις χλωραμινες, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνειτε οι υπολοιποι; ειναι σωστο;

Η juwel βγαζει σφουγγαρι ανθρακα, δεν ειναι καλο;

πιστευω οτι η απορροφητικοτητα του ενεργου ανθρακα σε κοκκους ειναι κατα πολυ μεγαλητερη απο αυτην του σφουγγαριου :D

Link to comment
Share on other sites

το χλωριο οκ για να το λες το ξερεις σιγουρα, τις χλωραμινες ομως;

Αν ο ανθρακας ειναι κορυφαιας ποιοτητας δεν απελευθερωνει τιποτα πισω στο νερο. Παρατηρημενο και σε θαλασσινο ενυδρειο αυτο. Τωρα για τους φθηνους ανθρακες ισως αυτο ειναι ενα θεμα.

Να προσθεσω και 2 πραγματακια ακομα. Ο ανθρακας δεν ξερω εαν τραβαει το αντιχλωριο, αλλα σιγουρα τραβαει το χλωριο απο το νερο. Μπορειτε δηλαδη πολυ ανετα στην βαρελα που εχετε για την αλλαγη νερου να βαλετε ενα φιλτρο με ανθρακα και να τραβηξει σε λιγες ωρες ολο το χλωριο χωρις καμοαι χρηση αντιλωριου.

Τωρα για την αλλαγη ανθρακα αφου εχουμε στο ενυδρειο μας αυτο το υλικο (διοτι π.χ.τα βιοτοπικα δισκων κτλ κτλ δεν θελουν ανθρακα αφου τραβανε τις πολυτιμες τανινες και αλλες ουσιες που θελουμε να υπαρχουν στο νερο μας) δεν υπαρχει στανταρ ημερομηνια για εμενα. Μονο οταν δουμε οτι εαν εχουμε ενα ασπρο πιατι ο.χ. στην απεναντι πλευρα του ενυδριεου και πια δεν ειναι ασπρο αλλα κιτρινιζει ελαφρα θελει αλλαγη ο ανθρακας. Διοτι υπαρχουν πολλοι τυποι ανθρακα. Αλλος κραταει 15 ημερες και αλλος κραταει 4 μηνες. Αναλογος την ποιοτητα του. Οποτε η αλλαγη ειναι κατι σχετικο το ποτε θα γινει.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το να συζηταμε εαν ο ανθρακας τραβαει το ταδε και οχι το δεινα ειναι λαθος συζητηση.

Ο ανθρακας χρειαζεται να ειναι στο φιλτρο μονο σε ειδικες περιπτωσεις.Οσον αφορα τις χλωραμινες

μονο το αντιχλωριο τις εξουδετερωνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας χρειαζεται να ειναι στο φιλτρο μονο σε ειδικες περιπτωσεις.Οσον αφορα τις χλωραμινες

μονο το αντιχλωριο τις εξουδετερωνει.

ακριβως,και οσο αφορα τη σχεση αντιχλωριου και χλωραμινης,θελει καλο ψαξιμο αντιχλωριου απο πλευρας χομπιστα, αφου πολλα απο τα αντιχλωρια...ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν την δεσμευουν....
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να ξέρουμε δηλαδή στην επιλογή του προϊόντος?

Μάρκες για προφανείς λίγους δεν θα μπορούμε να αναφέρουμε..

Αναγράφονται στα φιαλίδια κάποια συστατικά που θα πρέπει να προσέχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουμε να αναφερουμε μαρκες; Ειναι στους κανονες γιατι δεν το ειχα καταλαβει...Εγω βλεπω συνεχεια καποιος να προτεινει κατι ... ειδικα φαρμακα ...

Link to comment
Share on other sites

οχι,καλη μου φιλη.απλα ο σκοπος ειναι η ενημερωση του χομπιστα και οχι καποιου ειδους διαφημηση για καποιο σκευασμα. ;):D

στην ερωτηση σου λοιπον,ενα πολυ καλο προιον ειναι το prime της seachem.

καλο και οικονομικο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...