Jump to content

Mantis!!


Recommended Posts

έχω βγάλει μιά μάντις με το βραχάκι της μαζί εκτός ενυδρείου στον αερα.

δεν έβγενε με τιποτα και δεν το ρίσκαρα να ξαναβάλω τον βράχο μεσα στο νερό ενυδρείου.

είναι τρείς μέρες τώρα εκτός νερού ο βράχος.

λέτε να ζει ακόμη η μαντις? ή μπορώ να βάλω αφοβα τον βραχο στο νερο πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα έκανα ένα καλό βράσιμο με νερό στο βραχάκι.

Καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

είπα μήπως σώσω έστω και λίγη απο την βιολογια του βραχου...

αλλα με μια μαντις ποτε δεν εισαι συγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε κατά την γνώμη μου αν βράσεις το βράχο και τον ξαναβάλειs στο ενυδρείο θα ανεβάσεις αμόνια. :thumbup:

η mantis δεν έχει πεθάνει ακόμα είναι το μόνο βέβαιο είναι αρκετά ανθεκτικές,

αρκεί να σκεφτείς πόσες ημέρες κάνει ο βράχος να έρθει από το εξωτερικό και όμως είναι ζωντανή.

Για να την βγάλεις βάλε τον βράχο σε ένα κουβά με νερό από το ενυδρείο δες που είναι η τρύπα τής και ρίξε με μια σύριγγα γλυκό νερό αν δεν βγει βάλε και λίγο σόδα με γλυκό νερό.

Μην την πιάσεις με τα χέρια σου πρόσεχε. :lmao:

Εδώ θα βρεις και άλλους τρόπους.

http://ozreef.org/library/articles/mantis_shrimp.html

Να σου θυμίσω πώς δεν χρειάζεται να την σκοτώσεις βάλε μια αγγελία μπορεί κάποιος να την θέλει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τελικά ακολούθησα την διαδικασία βρασίματος...

πριν ειχα δοκιμάσει τον βραχο σε κουβά με νερό ενυδρείου και τροφή, δεν εβγενε!!! :bowdown:

μετά αύξησα την αλλατότητα....δεν έβγενε!!! :lmao:

εεεε...είπα θα βράσω το βραχακι και οτι γίνει... :thumbup:

και εμφανίσθηκε βρασμένος ο μαντις μέσα από την πιο απίθανη τρυπούλα...αλλα πάει και ο βράχος...κρίμα!!!

σκέφτομαι να τον βάλω μέσα πάλι τον βράχο...όσον αφορά την αμμωνία νομίζω οτι μου χρειάζεται λίγη γιατι το ενυδρείο είναι σε διαδικασία στρωσίματος και προσθέτω φυλλαράκι για αμμωνία...δεν υπάρχουν ακόμη ζωντανά. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξαναβαλεις μεσα να ξερεις οτι πια ειναι νεκρος βραχος..Στην θεση σου δεν θα το εβαζα μεσα και θα συνεχιζα την ρουτινα με την τροφη για να στροσω το ενυδρειο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο νεκρός πλέον βράχος, θα ξαναζωντανέψει, άφού μπει ξανά στο ενυδρείο. Αυτό όμως θα πάρει αρκετούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...