Jump to content

ΕΠΕΙΓΟΝ ΔΙΣΚΑΔΕΣ


Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους φιλους του ενυδρείου.

¨Εχω ενα πρόβλημα με ένα δισκο εδώ και 2 μέρες δεν έχει ξανασυμβεί για αυτο επισυνάπτω μια φωτογραφία και όποιος πραγματικά ξέρει θα ήθελα να με βοηθήσει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :buttrock:

ο δίσκος έχει μαυρίσει και εκει που είναι η (πληγή) δεν κουνάει το φτερό παρα ελάχιστες φορές

post-2343-1191790176_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν πρέπει να μας δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία.

Ο δίσκος είναι άγριος ή Fi,2,3....? Σε τι περιβάλλον τον έχεις και πόσο καιρό? Έκανες κάτι στο ενυδρείο σου, τώρα τελευταία? Προσπάθησε να θυμηθείς. Μήπως η θερμοκρασία σου, τώρα λόγω εποχής, παρουσιάζει μεγάλες αποκλίσεις?

Προσπάθησε να αναφέρεις ότι σου περνάει από το μυαλό, έστω και ασήμαντο, που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Τα σημάδια που βλέπω στην κοιλιά, μου δίνουν την εντύπωση, πως έχουν δημιουργηθεί πολύ πιο πριν και όχι μέσα σε δύο μέρες. Μήπως είχε νωρίτερα κάποιο πρόβλημα και δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου???

Θα έλεγα σαν πρώτη φάση να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού, με νερό αυστηρά προσεγμένο με τις σωστές παραμέτρους και θερμοκρασία και να ρίξεις μια μεγάλη ποσότητα contitioner, καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων Νικο.

Λοιπόν στο ενυδρείο μου όλα πηγαίναν καλα εδώ και πολύ καιρο δεν είχα ουτε 1 απώλεια ψαριού το τελευταίο χρόνο, ούτε κάτι ανησυχιτικό.

Ο δίσκος αυτός πρεπει να ειναι f 3 προέρχεται απο ενός φίλου το ενυδρείο όπου σε εκείνο το ενυδρείο ο φίλος μου είχε χάσει 2 δίσκους αποπ μάλλον ενδοπαρασιτο,όταν τον έφερα στο ενυδρείο μου δεν είχε κανένα σημάδι το όποίο να με προβληματίσει και έτσι τον έβαλα στο δικό μου ενυδρείο χωρίς να του κάνω κάποια θεραπεία,βέβαια ο δίσκος ο συγκεκριμένος έχει περάσει απο αρκετές θεραπείες για κοιλιακά παρασιτα εχαμιτα.

Η θερμοκρασία ειναι σταθερή 29-30 7,5 PH,2kh,9gh,αμμωνία 0.

Εώς τώρα στο ενυδρείο μου δεν έχω βάλει κανένα φάρμακο 2 χρόνια περίπου(ειμαι κατά στο να βάζω φάρμακα αφου όλα μου πηγαίνουν καλα) ΟΙ υπόλοιποι δίσκοι δεν έχουν τίποτα.Αυτό που έχει εμφανίσει δεν είναι πάνω απο 3 ημέρες.

Όποια άλλη πληροφορία πεσ μου για να την αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι πρέπει να το θεωρείς σαν πολύ πιο ευαίσθητο από τα λοιπά υβρίδια του εμπορίου.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείρηση. Το ΡΗ και η γεν. σκληρότητα είναι αρκετά εκτός προδιαγραφών. Θα σου πρότεινα λοιπόν να εστιάσεις την προσοχή σου εκεί και να βελτιώσεις τις παραμέτρους αυτές.

Θα επιμείνω και πάλι στη γενναία αλλαγή νερού, καλό contitioner και ένα σακουλάκι τύρφη στην έξοδο του φίλτρου.

Αν έχεις τη δυνατότητα να απομονώσεις το ψάρι σε ξεχωριστό ενυδρείο, νομίζω πως θα είναι καλύτερα. Αν δεν διαθέτεις κάτι τέτοιο, κάποιος άλλος Φίλος ίσως?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου Νικο.

Το ψαρι ειναι μια χαρα.

Το αντιμετώπισα με esha-2000 και με το exit της ίδιας εταιρειας θεραπεία για 5 μερες.

Φιλικα Για όποιον αντιμετωπίζει το ιδιο πρόβλημα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...