Jump to content

Μυκόριζα


Χρήστος

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω εάν έχει κανένας χρησιμοποιήσει ποτέ μυκόρηζα και εάν είδε θετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω εάν έχει κανένας χρησιμοποιήσει ποτέ μυκόρηζα και εάν είδε θετικά αποτελέσματα.

καλα θα ηταν να ξεραμε τι ειναι και αυτο που λες χρηστο... : ) .......

με αλλα λογια δεν εχω ιδεα...

Έγινε επεξεργασία - Giannos
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας έξω-μύκητας ο οποίος με της ρίζες του προσκόλλα στης ρίζες του φυτού. Με τον τρόπο αυτό αρχίζει μια συμβίωση που επωφελούνται το φυτό και ο μύκητας. Ο μύκητας αυτός δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει οπότε δεν μπορεί να παράγει αφομοιωτικά στοιχεία που του επιτρέπουν να αφομοιώσει στον ιστό του απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.

Σαν ανταπόδοση ο μύκητας αυτός έχει την δυνατότητα να συλλέγει τεράστιες ποσότητες σε ιχνοστοιχεία μεταξύ αυτών και σίδηρο, και γενικά τροφοδοτεί το φυτό με ότι χρειάζεται, ενώ ταυτόχρονα αποβάλει αντισηπτικές ουσίες που προστατεύουν την ρίζα.

Λένε ότι όση τον είχαν είδαν θεαματική εξέλιξη των φυτών και χρειάζονταν λιγότερο λίπασμα. Η πληροφορίες όμως που έχω για την ευεργετική δράσι δεν είναι άμεσες αλλά έμμεσες.

Επειδή ψάχνω εδώ και καιρό να βρω και (τελικά βρήκα) ήθελα να μάθω πρώτα εάν κανένας άλλος το έχει και εάν έχει μια εμπειρία πάνω σε αυτών τον μύκητα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται Χρήστο...

Touς μύκητες τους εχεις πανω σε καποιο φυτό φαντάζομαι?

Μηπως ειναι επικινδυνο για τα ψαρια? Αν και δεν νομιζω..

Πειραματισου τι να σε πω? Παντως οπως ειπα πριν εχει ενδιαφέρον.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω όταν τον αποκτήσω τότε θα ξέρω. Θα έρθει σε μπάλες από πυλό των 3-4 mm και μπόλιαζες με αυτές των βυθό. από εκεί και πέρα πόσο γρήγορα αναπτύσσεται και πότε θα δω αποτελέσματα δεν γνωρίζω.

Αυτή είναι η μυκόριζα όταν εξωτερικευτεί και μεγαλώσει (η φωτογραφεία είναι από την Βικιπαίδεια

Mycorrhizal_root_tips_(amanita).jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις διαβάσει για σχετικές εφαρμογές σε ενυδρεία και τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου; Για χρήση σε χερσαία φυτά έχω διαβάσει σχετικά για ενυδρεία όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το έχω ψάξει όσο μπόρεσα, πληροφορίες δυστυχώς σε βάθος χρόνου δεν βρήκα. Ούτε γνωρίζω εάν κατά το φύτεμα ξεφύτεμα των φυτων, προκαλείτε βλάβη στην μυκόριζα. Ότι πληροφορίες έχω είναι καθαρά θεωρητικές. Το όλο θέμα το βλέπω σαν ένα πείραμα, οπότε θα το ρισκάρω και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...