Jump to content

Αναγνώριση ασθένειας


Recommended Posts

Επειδή δεν ήμουν ποτέ πολύ καλός στην αναγνώριση ασθενειών, ήθελα τη βοήθειά σας για το συγκεκριμένο περιστατικό. Παρακάτω θα περιγράψω το ιστορικό και θα βάλω και μερικές φωτογραφίες. Αν κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει την ασθένεια, θα είναι πολύ σημαντικό ώστε να ξέρω πως να αντιμετωπίσω μια μελλοντική παρόμοια κατάσταση.

3-4 μέρα μετά την αγορά: Το ψάρι παρουσιάζει φθαρμένα πλαϊνά πτερύγια σε μεγάλο βαθμό. Δυστυχώς έλειπα από το σπίτι για 2 ημέρες οπότε δεν είδα πως ξεκίνησε, αλλά στην παρούσα φάση η φθορά ήταν λίγο πάνω από το 50%.

Ξεκίνησα θεραπεία με melafix θεωρώντας ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από κάποιο καβγά.

5η μέρα: Εμφανίζονται μεγάλοι όγκοι στα σημεία που έχουν φαγωθεί τα πτερύγια, κολλητά στη βάση του πτερυγίου.

Η θεραπεία με melafix συνεχίζεται.

8η μέρα: Εμφανίζεται ένα σπυράκι στην αριστερή πλευρά του ψαριού, ελάχιστα πίσω από τη βάση του πτερυγίου.

Το ψάρι δεν έχει δείξει κανένα σημάδι βελτίωσης. Αντίθετα, τα πλαϊνά πτερύγια έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν σημάδια μόλυνσης (κόκκινες γραμμές).

9η μέρα: Ξεκινάω θεραπεία με Furan.

10η μέρα: Το σπυράκι σπάει. Στη θέση του υπάρχει πλέον μια μεγάλη τρύπα. Οι όγκοι από τα πτερύγια μειώνονται σημαντικά. Το ψάρι παραπαίει.

Η θεραπεία με Furan συνεχίζεται.

11η μέρα: Η τρύπα έχει γίνει... κρατήρας. Οι όγκοι στα πτερύγια έχουν εξαφανιστεί εντελώς, όπως και τα σημάδια μόλυνσης. Έχει εμφανιστεί μια τρύπα και στην δεξιά πλευρά του ψαριού (δεν είχα προσέξει κάποιο σπυράκι εκεί, χωρίς να αποκλείω να υπήρχε κάτι).

Κάνω 25% αλλαγή νερού, αλλά δεν προλαβαίνω να ρίξω την τρίτη δόση Furan. Το ψάρι κάνει inflate και μετά εξαντλημένο πεθαίνει.

Το ψάρι ήταν ευτυχώς στην καραντίνα μου. 120 λίτρα με επαρκές φιλτράρισμα και αερισμό με αεραντλία καθ' όλη τη διάρκεια της θεραπείας. Παραθέτω κάτω μερικές φωτογραφίες αμέσως μετά το θάνατο, για να σας βοηθήσουν στην αναγνώριση της ασθένειας.

post-34-1193752680_thumb.jpg

post-34-1193752745_thumb.jpg

post-34-1193752896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βακτηριδιακή λοίμωξη το βλέπω, η οποία αναπτύχθηκε δευτερογενώς στο ήδη εξαντλημένο ψάρι.

Τα πτερύγια και οι όγκοι, πιθανά να θεραπεύονταν μόνο με καλές συνθήκες νερού και καθημερινές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα στα πτερύγια μου φαίνονται και εμένα για βακτηριδιακή μόλυνση. Πιστεύεις ότι το σπυράκι, που μετά έσκασε και δημιούργησε αυτή την τρύπα προήλθε επίσης από βακτηριδιακή μόλυνση;

Οι συνθήκες νερού ήταν άριστες. Συγκεκριμένα, την ημέρα που ξεκίνησα θεραπεία με το Furan οι μετρήσεις μου ήταν:

Salinity: 1.020

ΡΗ: 8.2

ΝΗ: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 10

Θερμοκρασία: 26C

Link to comment
Share on other sites

( Brooklynella infection ???) η Uronema infection with bacterial secondary infection.

Προσοχη!!!

καλη απολυμανση της καραντηνας !!! και φιλτρου !!! Και τον χεριων σου !!!

Link to comment
Share on other sites

( Brooklynella infection ???) η Uronema infection with bacterial secondary infection.

Προσοχη!!!

καλη απολυμανση της καραντηνας !!! και φιλτρου !!! Και τον χεριων σου !!!

Ευχαριστώ Ναταλία, θα ψάξω λίγο αυτά που είπες.

Η καραντίνα έχει μέσα και άλλα ψάρια που δεν έχουν δείξει κανένα σύμπτωμα, μέχρι στιγμής. Μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά γι' αυτά ή δε χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...