Jump to content

Flickering


gprov

Recommended Posts

Η λαμπα του ενυδρείου (που απέκτησησα προ 2 ημερών) μετά από μερικές ώρες (4-5) που είναι αναμμένη αρχίζει να τρεμοπαίζει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και πως να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό σου που ανάβει τη λάμπα είναι εργοστασιακό ή DIY...? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακό μάλλον, είναι πακέτο με το ενυδρείο (TETRA AQUA ART 20).

Σήμερα το άναψα από τις 16:30 και μέχρι τώρα (24:00) δουλεύει οκ! Αλλά έχω ανοιχτά κάτι πορτάκια που έχει το καπάκι του ενυδρείου ενώ χθές και προχθές τα είχα κλειστά. Μήπως είχε υπερθερμανθεί?

Κάπου διάβασα ότι το flickering μπορεί να σημαίνει πρόβλημα στη λάμπα ή στο ballast (που δεν ξέρω τι είναι).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρώτησα για να μάθω αν το έφτιαξες εσύ... :thumbup:

Το flickering, εκτός από πιθανό εργοστασιακό ελλάτωμα, μπορεί να προκαλείται από μεγάλη θερμοκρασία λειτουργίας ή ακόμα και από ανακλαστήρα που τοποθετήθηκε εφαπτόμενος πάνω στη λάμπα. Επίσης έχει παρατηρηθεί μερικές φορές κακή λειτουργία όταν το φις μπαίνει ανάποδα στη μπρίζα... :angry2:

Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση κακής καλωδίωσης, αλλά αφού είναι εργοστασιακό δε το συζητάμε αυτό...! :buttrock:

Δοκίμασε να τη δουλέψεις κάνα 2ωρο με ανοιχτά πορτάκια και μετά κλείστα να δούμε αν φταίει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα το δοκιμάσω...

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το 20L ενυδρειάκι της Tetra τελικά το πρόβλημα με το φώς αποκαταστάθηκε; ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Tetra στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

...

ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Tetra στην Ελλάδα;

H εταιρία PROVET είναι αντιπρόσωπος των TETRA και HYDOR στην Ελλάδα! :D
Link to comment
Share on other sites

H εταιρία PROVET είναι αντιπρόσωπος των TETRA και HYDOR στην Ελλάδα! :D

αποκλειεται να μην σας απαντησει ο genirous σε θεματα τετοια

ΣΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το 20L ενυδρειάκι της Tetra τελικά το πρόβλημα με το φώς αποκαταστάθηκε; ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της Tetra στην Ελλάδα;

Το πρόβλημα με το φως αποκαταστάθηκε με αλλαγή του καπακιού του ενυδρείου. Η εταιρεία έστειλε νέο καπάκι στο pet-shop που αγοράστηκε το ενυδρείο και έγινε αλλαγή του παλιού με το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...