Jump to content

Περίεργη (???) συμπεριφορά δίσκου...


istellas

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που συμβαίνει στο κοινωνικό ενυδρείο μου.

Έχω 3 δίσκους εκ των οποίων οι δύο είναι περίπου 5 εκ διάμετρο και ο ένας γύρω στα 10 εκ. Επίσης έχω και 2 clown, ο ένας περίπου 5 εκ και ο άλλος γύρω στα 7-8. Εδώ και περίπου 1-2 μήνες και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, παρατηρώ ότι ο ένας από τους δύο μικρούς δίσκους κυνηγάει συνέχεια τους δύο clown loach που έχω στο ενυδρείο. Συνήθως οι clown είναι αυτοί που ενοχλούν τους δίσκους, ή τουλάχιστον έτσι ήξερα... Εδώ όμως συμβαίνει το αντίθετο. Όποτε τους δει μέσα στα πόδια του τους παίρνει από πίσω τους κακομοίριδες τους clown. Απ' όσο έχω δει δεν τους τσιμάει καθόλου, απλά τους διώχνει από την περιοχή του (η οποία δεν είναι συγκεκριμένη, αλλά η εκάστοτε που βρίσκεται στο ενυδρείο). Αυτοί βέβαια δεν πτοούνται, απλά τρέχουν φεύγουν και ξαναγυρίζουν χωρίς να τρέχει μία. Δεν έχω διαπιστώσει επιθετική συμπεριφορά (με την έννοια των τσιμπημάτων που να ναι επικίνδυνη για τα ψάρια) αλλά ένα αστείο κυνηγητό το οποίο γίνεται μεταξύ μόνο ενός συγκεκριμένου δίσκου και των clown. Οι υπόλοιποι δίσκοι ούτε καν που κουνιούνται όταν οι clown περνάνε δίπλα τους.

Λέτε να ναι κακό αυτό, ή απλά το συγκεκριμένο δισκάκι είναι λίγο πειραχτήρι? :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε φίλε.Κανένα πρόβλημα.Είπαμε είναι μυστήριοι οι δίσκοι.Ειναι μάλλον πειραχτήρι.... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε φίλε.Κανένα πρόβλημα.Είπαμε είναι μυστήριοι  οι δίσκοι.Ειναι μάλλον πειραχτήρι.... :busted_cop:

7572[/snapback]

:busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ο δίσκος που σου κυνηγάει τα κλοουνάκια σου μάλλον βαρέθηκε να έχει πιάσει νυχτερίδες και αράχνες και μάλλον θέλει να τις ξεφορτωθεί από πάνω του γι' αυτό μάλλον έχει αρχίσει το κυνηγιτό :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί και σε μένα αυτό για 2-3 μέρες αν θυμάμαι καλά, και μετά επανήλθαν όλα στην φυσιολογική τους σειρά.(δηλαδή τα clown να ενοχλούν τους δίσκους κάπου-κάπου).

Link to comment
Share on other sites

Mπααα, σε μένα συνεχίζεται κανονικότατα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Mπααα, σε μένα  συνεχίζεται κανονικότατα :busted_cop:

7828[/snapback]

Μάλλον οι δίσκοι σου έχουν τσαγανό! Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν αν τους έβαζες με oscar! (πλάκα κάνω...) Τα καημένα τα οσκαράκια όπου φύγει φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...