Jump to content

Φάτε μάτια ΨΑΡΙΑ..(Αλμυρού Νερού)


SW1IXC

Recommended Posts

Εντυπωσιακές (και πανάκριβες) κατασκευές αλλά τα κοράλια που φιλοξενούν (αν δεν κάνω λάθος) είναι συνθετικά... κοινώς, ψεύτικα....

Link to comment
Share on other sites

το μονο ζωντανο εκει μεσα ειναι τα κακομοιρα τα ψαρακια.

Ενυδρεια επιδειξης για ματσωμενους ασχετους

Link to comment
Share on other sites

Ας μην σχολιασω το ποσο Κιτς ειναι τα περισσοτερα... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Και κατ' εμέ είναι εντελώς κιτς... Πλαστικά κοράλλια, τα περισσότερα μέχρι το ταβάνι (ήθελα να ξερα πως τα καθαριζουν) και απλά και μόνο για μόστρα και φινέτσα. Αυτό δεν είναι χόμπι είναι τρόπος εντυπωσιασμού :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ιωδινη, ασβέστιο, στρόντιο, σίδηρος, φωσφόρος, άνθρακας, Τ5, Τ8, ΜΗ, live rock 25euro/kg κλπ, κλπ, κλπ... :busted_cop:

Μήπως AYTA είναι για ματσωμένους? Δηλαδή πόσο κακό είναι να μην έχει ο καθένας τόσα πολλά χρήματα να διαθέσει?

Ή μήπως επειδή δεν μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα πρέπει το ενυδρείο του να δείχνει σαν καραγκιόζης?

Γιατί με την ίδια σας την λογική ρε παιδιά, να αφορίσουμε και όσους έχουν απλά μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο. Μήπως και αυτοί δεν έχουν το ίδιο χόμπυ με κάποιον που έχει 5 τόνους reef?

Μήπως οι προσπάθειες εντυπωσιασμού είναι από όσους λένε "Εγώ έχω reef, είμαι original ενυδρειόφιλος, εσύ θες ψεύτικα κοράλια , είσαι κατώτερος"?

Στο κάτω κάτω όπως την βρίσκει ο καθένας!!! Εμένα μ'αρέσει το ενυδρειάκι μου και ας μην είναι reef. Τόσα μπορώ να προσφέρω, τόσα προσφέρω. Στην τελική προτιμώ να μπορώ να θαυμάζω τα ψάρια που έχω μέσα παρά να τα φαντάζομαι επειδή δεν μπορώ να τα δω από την κοραλίνη!!!

Α, και για αυτούς που θα προτρέξουν να πουν για το user name μου, από μικρός ήθελα reef αλλά μόλις διαπίστωσα πόσα χρήματα απαιτεί...μου πέρασε.

Αυτά

no hard feelings :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μου τα πάντα είναι θέμα γούστου και φυσικά βασικό ρολό παίζει το οικονομικό ζήτημα.

Στο forum μας όπως και στα περισσότερα for a στο εξωτερικό υπάρχουν δυο κατηγορίες που ναι μεν έχουν να κάνουν με το θαλασσινό ενυδρείο αλλά στην ουσία είναι δυο διαφορετική κόσμοι.

Στον πρώτο reef το κέντρο βάρους έχει να κάνει με την σωστή προσομοίωση ενός τροπικού υφάλου και την φροντίδα των κοραλλιών και ασπόνδυλων και όχι στα ψάρια.

Στον δε fish only όπως το λέει η λέξη μιλάμε για ψάρια και μόνο.

Και οι δυο κατηγορίες έχουν τους fan τους αλλά και τους κριτές τους.

Προσωπικά θα ήθελα να μπορούσα να είχα και τους δυο τύπους ενυδρείου τον έναν απέναντι στον άλλο. :busted_cop: Άλλωστε οι περισσότεροι ξερόυν ότι είμαι και fan των μι reef-safe ψαριών trigger-puffer-angel κ.λ.π τα οποία από μόνα τους είναι ένα κόσμημα.

Μην ταράσσεσαι λοιπών από τους κατά εξοχήν reefαδες.Ο καθένας έχει την αγάπη του και την άποψη του. :thumbup:

Να σημειώσω ότι πιστεύω πως κάθε θαλασσινός θα ήθελε και τους δυο τύπους ενυδρείου και αυτό δεν μου το βγάζετε από το μυαλό. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω και τα 2 θελω :busted_cop: :busted_cop: και αυτο που ειπα (οτι ειναι κιτς) το ειπα για το ποσο βαρυγδουπα ειναι σαν επιπλα και εμφανιση και οχι για το αν εχουν ζωντανα κοραλλια η οχι! Τα Fish Only αρχιζουν να ανεβενουν παρα πολυ μιας και τα ψαρια τους ειναι υπεροχα και δεν γινεται να τα απολαμβανεις σε ενα reef...

Link to comment
Share on other sites

Άσε που στα fish-only βάζεις ψάρια εκπληκτικά (αγγελόψαρα, πεταλούδες) που στο

reef ούτε να το διανοηθείς μπορείς.

Και το fish-only δεν θέλει πολύ περισσότερα λεφτά από ένα γλυκανάλατο.

Link to comment
Share on other sites

O Mιχάλης στον Κωσταντά έχει βάλει ένα αγγελόψαρο reef safe (έτσι ισχυρίζεται δηλαδή) !!!!!Στο trigon στη βιτρίνα το έχει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...