Jump to content

Hang On , Sump


koursaros7

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, χρειάζομαι τη βοήθειά σας μιας και φοβάμαι οτι θα κάνω καμιά χαζή παραγγελία σε είδος που θα μου είναι άχρηστο.

Έχουμε και λέμε η βασική απορία είναι η εξής ποιά διαφορά έχει το hang on απο το sump skimmer.

Το ενυδρείο μου είναι 120lt , δεν έχω sump και αν γίνεται θα αποφύγω να βάλω, και δεύτερον δεν θέλω να αποχωριστώ το όμορφο καπάκι που έχει το ενυδρείο μου. Τί πρέπει λοιπόν να διαλέξω για skimming, hang on ή sump skimmer?

Link to comment
Share on other sites

to hang=κρεμαστο σκιμερ,τομ οποιο ειναι εξωτερικο,και μονο η αντλια ειναι μεσα στο νερο η του ενυδρειου η του σαμπ μας...

το καπακι αν δεν θελεις να το βγαλεις,πιθανοτατα θα χρειαστει να κοψεις λιγουλακι το καπακι σου...

το σαμπ ειναι το εσωτερικο σκιμμερ που μπαινει εξ'ολοκληρου μεσα στο ενυδρειο η το σαμπ σου,οποτε στη περιπτωση σου προφανως πας για κρεμαστο εξωτερικο......

αληθεια βρηκες καταλληλο σκιμμερ ,και ποιο...??

Link to comment
Share on other sites

to hang=κρεμαστο σκιμερ,τομ οποιο ειναι εξωτερικο,και μονο η αντλια ειναι μεσα στο νερο η του ενυδρειου η του σαμπ μας...

το καπακι αν δεν θελεις να το βγαλεις,πιθανοτατα θα χρειαστει να κοψεις λιγουλακι το καπακι σου...

το σαμπ ειναι το εσωτερικο σκιμμερ που μπαινει εξ'ολοκληρου μεσα στο ενυδρειο η το σαμπ σου,οποτε στη περιπτωση σου προφανως πας για κρεμαστο εξωτερικο......

αληθεια βρηκες καταλληλο σκιμμερ ,και ποιο...??

Αυτό ακριβώς ψάχνω αλλά οι τιμές με απογοητεύουν και μάλλον θα γίνει ενα DIY, αν δεν πιάσει βλέπουμε, κάθε προσφορά πάντως δεκτή.

Έχω δει αυτό αλλά δε ξέρω αν κάνει http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...r_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter050

και πόσο έχει στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

diy σκιμμερ..???...δυσκολο το βλεπω να σου βγει αξιοπιστο....

στη θεση σου θα επαιρνα κατι ιδιαιτερα αξιοπιστο αφου ειναι το Α & το Ω στο θαλασσινο...

δωσε κατι παραπανω και παρε το deltec mc600.θα το εχεις και για μεγαλυτερο ενυδρειο αν πας καποια στιγμη για αναβαθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Και το καπακι που δεν θες να αποχωρηστεις τι φωτισμο εχει επανω,το ενυδρειο προοριζεται για fish only?

Link to comment
Share on other sites

Δύο Τ8 και δύο Τ5 fish only + οτι δήποτε με λίγες απαιτήσεις σε φως.

Στο καπάκι στο πίσω μέρος μπορώ να κάνω κάποια μετατροπή απλά ο λόγος κυρίως είναι να μην μειώσω τα λίτρα ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...