Jump to content

Metal Halide


smoof

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα το οποιο ειναι φυτεμενο.Ειναι στημενο ενα μηνα αλλα δεν χρειαστηκε στρωσιμο λογω φιλτρου,υλικων και μισο νερου του προηγουμενου ενυδρειου μου. Εχω 3 λαμπες τ8,διοξειδιο 1φυσ/δευτ και οχι λιπασμα ακομα.Σκεφτομαι επειδη δεν εχω φτιαξει ακομα καπακι να βαλω κρεμαστες Μ.Η. Βοηθηστε με γιατι δεν ξερω σχεδον τιποτα για αυτες τις λαμπες..Σε τι watt βγαινουν? Απο που μπορω να τις παρω..Υπαρχουν σε ηλεκτολογεια?

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η λύση των MH είναι πολύ ακραία για τα λίτρα σου. Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να προσθέσεις κάποια Τ8 ή Τ5 σιγά σιγά όμως, αφού φυτέψεις το ενυδρείο καλά και το αποτέλεσμα τα δισκάκια σου θα το εκτιμήσουν δεόντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ΜΗ σε σχετικα λιγα βατ? πχ 50-60βατ? Ωστε να παω 3χ60=180βατ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ΜΗ σε σχετικα λιγα βατ? πχ 50-60βατ? Ωστε να παω 3χ60=180βατ?

8036[/snapback]

Yπάρχουν ΜΗ των 70 και 150 βάττ,με δύο 150άρες σχετικά ψηλά θα ήσουν έτοιμος για ένα ολλάνδικό ενυδρείο με φυτά υψηλών απαιτήσεων,όπως το glossostigma :busted_cop: .Στη θέση σου θα προτιμούσα όμως pc ή Τ5 λάμπες, ανάλογα πάντα και με τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.Θα μπορείς να παίξεις περισσότερο και με το φάσμα :busted_cop: .

Link to comment
Share on other sites

με 3χ70 πιστευω θα ηταν πιο λογικα τα πραγματα..Οχι οτι ειναι λιγο αλλα θα ειμαι στο w/l.Τι λετε?

οι διαστασεις ειναι 120χ50υψοςχ40..

Έγινε επεξεργασία - smoof
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο 2*150Watt, σε ύψος > 45cm και ~6700 Κelvin θα είσαι μια χαρά.

Πολλά φωτιστικά των 2*150watt έχουν μήκος 1.20 οπότε σου είναι λουκούμι

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα παω για 2χ150.. Να ψαξω κλασσικες ΜΗ απο ηλεκτρολογειο με αυτα τα κελβιν ή χρειαζεται κατι συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα παω για 2χ150.. Να ψαξω κλασσικες ΜΗ απο ηλεκτρολογειο με αυτα τα κελβιν ή χρειαζεται κατι συγκεκριμενο?

8082[/snapback]

.... και ~6700 Κelvin θα είσαι μια χαρά.

8067[/snapback]

:busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...