Jump to content

Diy Sump


koursaros7

Recommended Posts

Η απόφαση πάρθηκε εχθές το πρωί, μιας και στο ενυδρείο γλυκού υπάρχει sump και έχω δει τις θετικές του ιδιότητες αποφάσισα το ίδιο να γίνει και για το θαλασσινό μου.

Έφτιαξα λοιπόν ένα πρόχειρο σχέδιο και γραμμή για plexi glass ελαφρύ και γρήγορο στην κατασκευή καθώς επίσης και οικονομικό.

Το δοχείο έχει χωριτικότητα 30 lt και έχει 3 διαμερίσματα.

Θα το έκανα μεγαλύτερο αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί αν είναι ανάγκη να ενισχύσω τις κολλήσεις των ακμών του plexi για μεγαλύτερη αντοζή και διάρκεια με κάποια σιλικόνη, ενοώ βασικά αν θα πιάσει η σιλικόνη στο συγκεκριμένο υλικό.

Και μια ακόμα ερώτηση.

Σκέφτομαι να βάλω και 5 kg αραγωνίτη για DSB καμμιά ιδέα για την διάταξη των υλικών, και τι να χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου να φτιάξεις sump.

Τα 30 λίτρα, όμως, και με τρία διαμερίσματα, θα μπορέσουν να χωρέσουν χημικά-μηχανικά υλικά, skimmer, αντλία επιστροφής, θερμοστάτη, refugium...????

Νομίζω πως η σιλικόνη δεν έχει πρόσφυση με το plexi. Μπορείς όμως να κάνεις ενισχύσεις με κόντρες και να τις κολλήσεις με το ειδικό τρόπο.

Ο ζωντανός ή νεκρός αραγωνίτης δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη διάταξη. Προτιμάς λεπτόκοκκο και τον τοποθετείς, ώστε να έχει ύψος 10+ εκατοστά. Από εκει και μετά, δεν τον ξαναπειράζεις.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου να φτιάξεις sump.

Τα 30 λίτρα, όμως, και με τρία διαμερίσματα, θα μπορέσουν να χωρέσουν χημικά-μηχανικά υλικά, skimmer, αντλία επιστροφής, θερμοστάτη, refugium...????

Νομίζω πως η σιλικόνη δεν έχει πρόσφυση με το plexi. Μπορείς όμως να κάνεις ενισχύσεις με κόντρες και να τις κολλήσεις με το ειδικό τρόπο.

Ο ζωντανός ή νεκρός αραγωνίτης δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη διάταξη. Προτιμάς λεπτόκοκκο και τον τοποθετείς, ώστε να έχει ύψος 10+ εκατοστά. Από εκει και μετά, δεν τον ξαναπειράζεις.

Καλή επιτυχία!

Το ξέρω πως είναι μικρό αλλά σε καμμία περίπτωση δεν χωρούσε κάτι άλλο είναι οριακό το μέγεθος.

Πιστεύω όμως να είναι καλύτερο απο το καθόλου.

Βασικά ο άνθρακας και το αντοφώσφορο θα συνεχίσουν να είναι στο κάνιστρο που έχω εξωτερικά, όχι οτι θα έπιαναν χώρο βέβαια, απλά σκέφτομαι εκτός απο τον αραγωνίτη να βάλω κάποιο είδος άλγης μπλε σφουγγάρι χωρίς κάτι άλλο.

Αυτή τη διάταξη θα ήθελα το σφουγγάρι λέω να το βάλω κατά την είσοδο του νερού στο Sump στη συνέχεια να περνάει απο τον αραγωνίτη και τέλος να καταλήγει στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής στο οποίο θα χύνεται και η επιστροφή του skimmer.

Πιστεύω να είναι οκ έτσι.

Αν έχετε κάποια ιδέα για το τι άλγη να βάλω θα με βοηθούσε καθώς επίσης πότε να την βάλω και που θα την βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη άλγη για αυτή τη δουλειά, είναι η chaeto.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη άλγη για αυτή τη δουλειά, είναι η chaeto.

Αγαπητέ Νίκο το ζήτημα είναι που θα την βρω?

Χρειάζεται κάποιον ειδικό φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη διακινείται ελεύθερα και δωρεάν. Ετοίμασέ τα όλα και μέχρι τότε θα βρεις μια αρκετή ποσότητα για να ξεκινήσεις.

Χρειάζεται φωτισμό πάνω από 10000Κ για άριστα αποτελέσματα. Λάμπες λευκού φωτός χαμηλής κατανάλωσης, έχουν αρκετά καλά αποτελέσματα, όταν δεν υπάρχει χώρος για φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...