Jump to content

Αρχίζουν οι ερωτήσεις


new

Recommended Posts

Γεια σας....πιστεύω ότι στο τέλος θα σας κουράσω αλλά ας αρχίσω με μια πολύ απλή ερώτηση...αφού πρώτα κάνω μια μικρή εισαγωγή....

Φτιάχνω το σπίτι που θα μας φιλοξενήσει σε ένα χρόνο περίπου μετά τον γάμο μου και σκέφτομαι αυτή την φορά να πάω για θαλασσινό...Λέω να ετοιμάσω ένα DIY 200x50x60 εκ. 60 εκ είναι το ύψος. Οι διαστάσεις πιστευώ πως είναι καλές. Δεν το βιάζομαι, ας με πάρει και δυο χρόνια να το τελειώσω το ενυδρείο, διότι με την ανακατασκευή τα οικονομικά άρχισαν να σφίγγουν. Οπότε καταλαβαίνετε ότι το θέμα μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες. Πληροφοριακά σας λέω ότι είμαι εντελώς άσχετος από θαλασσινό.

Ερώτησεις:

1. Το ύψος του ενυδρείου για θαλασσινό είναι καλό;

2. Η σιλικόνη σίγουρα μη τοξική, αλλά χρησιμοποιούμε άλλη αν το ενυδρείο είναι θαλασσινό ή ίδιες με αυτές του γλυκού; (ίσως να είναι και λίγο κουτή η ερώτηση).

Αυτά για τώρα και έπεται συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλως να μας ελθεις στο θαλλασινο νερο και να το απολαυσης καθε στιγμη!! :)

Οι διαστασεις σου ειναι πολυ καλες, με μονη εξαιρεση εαν σε επερνε να εδινες στο μηκος που το θες 50, ακομα 10 ποντους. Οι επιλογες για την διακοσμιση και την τοποθετηση του βραχου ειναι σχεδον 50% παραπανω απο οτι με 50 ποντους! Εχει μεγαλη διαφορα οταν πας να το στησεις. Οι 60 ποντοι υψος ειναι μια χαρα, εαν μπορεις και εδω να δωσεις ακομα 5 ποντους θα εισαι ακομα καλυτερα. Βλεπεις οταν βαλεις καποιο DSB, θα χασεις αυτοματα 10 περιπου ποντους, ετσι πας στους 50, με 5 ποντους παραπανω δεν θα σου φανει.

Η σιλικονη ειναι ιδια παντου, φτανει να ειναι μια καλη μαρκα, οχι τοξικη-οχι αντιμουχλικη, και φυσικα να ειναι 100% σιλικονη. Αυτα θες και τιποτα αλλο. Α, επιλεγεις και χρωμα...Μαυρο ή διαφανες!! :D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

Συμφωνω με το παραπανω και επαυξανω.

Οσο πιο φαρδυ το κανεις τοσο ποιο εντυπωσιακο θα ειναι.

Και 200x70x60 να το κανεις ακομα καλυτερα ΙΜΕ.

Το οτι δεν το βιαζεσε ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

Για οτι σκεφτεσε ψαξτο δες τι κανουν αλλοι με παρομοιο μεγεθος ενυδρεια

και ξαναψαξτο.

2 χρονια προετιμασια δεν ειναι πολυ για να στησεις

ενα πετυχημενο μεγαλο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα υπόμνημα ή έχει κανείς σας κανένα αρχείο που να λέει τι ακριβώς χρειάζεται ένα θαλασσινό ενυδρείο από άποψη εξοπλισμού; Ενδιαφέρομαι για reef. Για να μη σας κουράζω με συνεχείς ερωτήσεις.

Θέλω να δω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να κάνω έναν πρόχειρο οικονομικό προϋπολογισμό αν και πιστεύω ότι στο τέλος θα τον ξεπεράσω.

Επίσης από DIY κατασκευές έχεται κανένα link για να δω αν μπορώ να φτιάξω κάτι μόνος μου για να κερδίσω χρήματα;

Το ενυδρείο τελικά θα γίνει 200x60x60 και θα μπει σε τοίχο.

Έγινε επεξεργασία - new
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα υπόμνημα ή έχει κανείς σας κανένα αρχείο που να λέει τι ακριβώς χρειάζεται ένα θαλασσινό ενυδρείο από άποψη εξοπλισμού; Ενδιαφέρομαι για reef. Για να μη σας κουράζω με συνεχείς ερωτήσεις.

Θέλω να δω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να κάνω έναν πρόχειρο οικονομικό προϋπολογισμό αν και πιστεύω ότι στο τέλος θα τον ξεπεράσω.

283[/snapback]

Δες εδώ δύο πολύ ενδιαφέροντα άρθρα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Για DIY κατασκευες μπορείς να δείς στο Reefs.org

Φυσικά μπορείς να βρείς πολλά και στο φόρουμ των Reef Central και Reef Frontiers

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω Αμερικανικα φορουμ ειναι ισως τα καλυτερα παγκοσμιως,

αλλα πολλες φορες λογο αποστασης,τελωνειου η απλα προτιμησεων,

διαφερει πολυ ο εξοπλισμος που χρησιμοποιουν στην Αμερικη απο τον

εξοπλισμο στην Ευρωπη και αξοιζει να ριχνεις μια ματια και σε ευρωπαικα

φορουμ.

Απο τα καλυτερα Αγγλικα

Ultimatereef

reefpark

marinefishuk

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να κάνω έναν πρόχειρο οικονομικό προϋπολογισμό αν και πιστεύω ότι στο τέλος θα τον ξεπεράσω.

Το ενυδρείο τελικά θα γίνει 200x60x60 και θα μπει σε τοίχο.

283[/snapback]

Υπάρχει μια αναλογία ευρώ/λίτρο για reef, μόνον που μου διαφεύγει αυτήν την στιγμή

Θα σου βγεί αρκετά κιλά και θα πρέπει να κάνεις μεταλική βάση και ειδική μελέτη πριν προχωρήσεις στην κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως Lasal κοστολόγιο στο reef ευρώ/λίτρο νερού αλλά εξαρτάται πάντα από πολλούς παράγοντες και ειδικά άν είναι fish only,

άν είναι reef χαμηλών ή υψηλών απαιτήσεων άν έχεις κορυφαίο ή όχι

εξοπλισμό,άν και πόσο ζωντανό βράχο και αραγωνίτη έχεις,άν έχεις ψωνίσει από εξωτερικό και πάει λέγοντας.......Πάντως για να πώ και κάποια νούμερα από την εμπειρία μου έως σήμερα ένα reef

με μαλακά και σκληρά με αρκετό ζωντανό βράχο και αραγωνίτη

με πλήρη εξοπλισμό αγορασμένο από Ελλάδα κατά 80% δυστυχώς

δεν θα πέσει κάτω από 20 ευρώ το λίτρο νερού.Εμένα έπιασε 30.

Με εξοπλισμό από εξωτερικό όμως με ιδιοκατασκευές κτλ. το κόστος

μπορεί να πέσει 30-40%..Μιλάω πάντα για ενυδρείο σε πλήρη λειτουργία

με πολλά κοράλια,ψάρια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος του εξοπλισμου εξαρτατε κυριως απο τις συνθηκες που πρεπει

να δημιουργησεις στο ενυδρειο σου.

Οι συνθηκες εξαρτοντε απο τα ζωντανα που θελεις να διατηρησεις

και κυριως απο ποια ζωνη του reef προερχονται.

Στο ενυδρειο που αποφασισες για παραδειγμα μπορεις να κανεις reef με

500W φωτισμο απο PC η T5 μπορεις να κανεις και διαφορετικο reef με

1500W φωτισμο απο ΜΗ, και δεν αναφερομε καν στη διαφορα τιμης(και ποιοτητας) απο ΜΗ σε ΜΗ (π.χ. Arcadia vs sfiligoi).

Αλλος μπορει να εχει maxijet και εσυ να θελεις να βαλεις 2 waveboxes kai 2-3 streams η ενα τερας ocean motion και closed loops.

Το στησιμο μεγαλου ενυδρειου διαφερει παρα πολυ απο το στησιμο ενος 200-300 λιτρων.

Τα εξοδα στησιματος τα δινεις μια φορα αλλα

αν πας για high energy/maintainance reef καλο ειναι να υπολογισεις και τα τρεχοντα εξοδα του reef π.χ. 1500W(συν τα watt για αντλιες, heaters,chiller κλπ)

για 10ωρες τη μερα 365 μερες το χρονο θα ανεβασουν αρκετα τη ΔΕΗ, συν αλατια, προφιλτρα, ζουμια, τεστ κλπ.

Σιγουρα θα ειναι πολυ μικροτερα απο τα εξοδα στησιματος αλλα

θα ειναι καθε χρονο και καλο ειναι να ξερεις περιπου τι γινετε.

Μπορει να ακουσεις οτι χομπιστες κρατανε με επιτυχια ακροπορες κατω απο T8

αλλα ζητα παντα να δεις φωτογραφιες.

Η καλυτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να βρεις στο internet φωτογραφιες απο ενυδρεια που σου αρεσουν, να δεις τι εξοπλισμο χρησιμοποιουν,

να τα συνκρινεις(sp?) μεταξυ τους και μετα να ρωτησεις και στο φορουμ να δεις την αποψη των υπολοιπων.

καλη τυχη. Η ερευνα για το στησιμο ειναι το ποιο συναρπαστικο σταδιο :)

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που άργησα να απαντήσω...Έχω braistorm από τις πληροφορίες που διάβασα αυτές τις μέρες στα site που δώσατε και προσπαθώ να κατανοήσω και να βάλω σε μια τάξη τα πράγματα.

Αρχίζω τις διακοπούλες μου, οπότε πάλι θα αργήσω να απαντήσω...και να σας ξαναρωτήσω!!!

Ξανα ευχαριστώ και τα λέμε σε κανα 2-3 βδομαδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...