Jump to content

Ζωή στον Βράχο !!! !!! !!! !!!


vagmav

Recommended Posts

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλους καλή χρόνια.

Στο AquaZone είμαι από τα νεώτερα μέλη, εμπειρία έχω αρκετή προερχόμενη από την ασχολία μου στο γλυκό, αρκετά χρόνια, πρόσφατα, μόλις πριν από ένα μήνα κόλλησα ( βαριά ) για τα καλά το σαράκι του θαλασσινού.

Καθώς λοιπόν ξεκίνησε η πρώτη μέρα της νέας χρονιάς, με καφέ ανά χείρας μπροστά από το καινούργιο ‘κοσκινάκη μου’, βλέπω το Δώρο του Άγιου Βασίλη.

Ο βράχος που μόλις πριν από 1 εβδομάδα τοποθέτησα στο ενυδρείο είναι γεματο από κάτι που μοιάζουν αν δεν κάνω λάθος σαν Σπειρογράφοι , πρέπει να είναι περίπου 10 συγκεντρωμένα όλα μαζί σε ένα κομμάτι βράχου.

Να σημειώσω εδώ ότι μέχρι τώρα προόριζα (όχι πια) το νέο ενυδρείο μου για Fish Only κυρίως για απόκτηση εμπειρίας και εν΄ συνεχεία πιθανών ( ΣΙΓΟΥΡΑ) σταδιακά σε Reef.

Προσπάθησα να τα φωτογραφήσω αλλά είναι πολύ μικρά περίπου 6χιλ. διάμετρο η ‘ομπρελά τους’ και ο κορμός τους έχει ύψος 2 -3 χιλ. με χρώμα άσπρα , και δεν φαίνονται στη φωτογραφία.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα την βοήθεια των ειδημόνων για το τη πρέπει να κάνω για να τα διατηρήσω ή για το τι είναι τελικά ?

Α Α Α … Ξέχασα Setup Συστήματος

135 lt

Φίλτρα

Eheim 2213 Βιολογικό (Syporax – Sub struckt Pro)

Eheim 2231 Χημικό (Άνθρακα – Αντιφωσφορο – Αμμωνία Remover)

Fluval 204 Μηχανικό ( Πολυεστέρα - Wool )

Skimmer

Red Sea 90 ( Φάβα το ξέρω )

Κυκλοφορητές

Maxi Jet 1 Χ 900 Lt (πίσω που στέλνει στο skimmer που είναι απέναντι)

Maxi Jet 1 Χ 600 Lt (μπροστά)

Φωτισμός

Arcadia 1 X 25w marine white

1 X 25 w marine blue glo

Περιμένω ανυπόμονα πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σου εύχομαι και καλή αρχή με την ενασχόληση σου με αυτό το υπέροχο χόμπι του Θαλασσινού ενυδρείου.

Για αρχή θα πρέπει να δώσεις βάση στις μετρήσεις του ενυδρείου σου και να δώσεις και σε εμάς μια εικόνα για να δούμε που βρίσκεσαι.

Για τα ζωντανά όπως τα περιγράφεις μου φαίνονται για Zoanthids(polyps) αλλά για σιγουριά θα έπρεπε αν ήταν δυνατό να δούμε καμιά photo.

Σίγουρα θα πρέπει να προσθέσεις κιάλι κυκλοφορία στο ενυδρείο σου.

Αυτά για αρχή. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.:

1.024

Kh 7 – NO2 0 – NO3 25 – Ph 8,1

Αμμωνία 0,3

tεστ SERA – TEST HAGEN

Όλες οι μετρήσεις έχουν γίνει διπλή φορά και με τις δυο εταιρίες, με μια μικρή απόκλιση κάθε φορά π.χ

ΝΟ3 Sera 50 , Hagen 25

Αμμωνία Sera 0 , Hagen 0,2 με 0,3.

Σχετικα με την κυκλοφορια που λες, μηπως ειναι πολυ για τα λιτρα που εχω?

Σε ρωταω γιατι πιθανων να επρεπε να ειχα 4 κυκλ. αλλα με μικροτερη δυναμη, τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω, μπορει να κανω και λαθος.

Ξέχασα να αναφέρω στο setup, 5kg Αραγωνίτη ψόφιο και 12 ζωντανό, τραγανά για βάση και 3 κιλά live rock.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Θα ήθελα κατ'αρχήν να ανταποδώσω στις ευχές σου για μια καλή χρονιά.

Θέλω να αναφερθώ στα Worms που ανακάλυψες στον βράχο σου. Απο την περιγραφή σου αλλά και απο την εμπειρία μου, τα σκουλίκια αυτά δεν ανήκουν στις σπειροβρανχίδες ή σπειρογράφους αλλά στην κατηγορία Sabbellidae-tube Worms που ζουν στον βράχο και επιβιώνουν κατα τη μεταφορά του και την παραμονή του έξω απο το νερό.(Μαζί με άλλους οργανισμούς όπως καρκινoειδή-καβουράκια-καραβίδα Mantis,σπόγγοι κ.α.).

Χαρακτηριστικά έχουν κορώνα 3-6mm περίπου με διαφάνεια στα πλοκάμια τους ή άσπρα ή ελαφρώς ρόζ και δεν παρουσιάζουν σπείρα.

Μετά την ορύμανση του βράχου και την παρουσία των πρώτων ψαριών στο ενυδρείο που τρέφονται απο τον βράχο (π.χ. Wrass Hexatenia ), τα σκουλίκια αυτά εξαφανίζονται ή τα βλέπουμε σπανίως σε απόμερα σημεία του βράχου.(Αντίθετα τα καρκινοειδή όλο και μεγαλώνουν χωρίς να τα βλέπουμε,μόνο τα ακούμε το βράδυ στο απόλυτο σκοτάδι, κάνοντας χαρακτηριστικούς θορίβους "κρακ" ροκανίζοντας βράχο ή σπάζοντας ερημήτες).

Αντίθετα τα Zoanthidαe polyps ανήκουν στις ανεμώνες και δεν επιβιώνου έξω απο το νερό κατα τη μεταφορά του βράχου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...