Jump to content

το ενυδριο μου


karydasj

Recommended Posts

ή όλες οι φάσες είχαν καμένες γωνίες με 45μοιρες και έτσι ήταν όλες σε ένα επίπεδο χωρίς να πατάνε οι πλαϊνές πάνω στην μπροστά και την πίσω?ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΩΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΚΟΝΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ....

Εννοείς οτι θα μπορούσα να βάλω στο πλάι, φάσες όσο είναι το βάθος του ενυδρείου πλην το φάρδος που έχουν η μπροστά και η πισω φασα, ωστε να είναι στο ίδιο επίπεδο και οχι η μία πάνω στην άλλη?

Κατάλαβα καλά? :lol:

Ειμαι απο την άλλη μεριά της Ελλάδας... :wacko: Ηράκλειο Κρήτης!

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις λίγα πράγματα για το Μεσογειακό ? Δηλαδή λίτρα , φίλτρο , διάρκεια που το είχες , άμμο και πέτρες και με τι νερό του έκανες αλλαγές ?

Οι περιγραφές σου και οι φωτογραφίες σου , μου έφτιαξαν τη μέρα ..............

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1,90*70*60=800λιτρα

φιλε μου θα μπορουσες να ρωτησεις τον ξαδελφο σου που εφτιαξε το επιπλο ,σε τι τιμουλα θα εφτιαχνε ενα με διαστασεις 1.50 μηκος 75 υψος 60 πλατος,και να μου στειλης την τιμη στο e-mail sotos_147@yahoo.gr και που εχει το μαγαζι του να περεσω να τον ρωτησω μερικα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

2392031580 ειναι το τηλεφωνο του ξαδερφου μου που εκανε τη βαση και ειπαμε εχει σκελετο απο μορφοσωληνα ασταριωμενη και εξω ειναι ντυμενο με μασιφ ξυλο(απ'οτι θυμαμαι καρυδια)εχει προδιαγραφες για 2 τονους φορτιο. :wacko:

οσον αφορα το μεσογιακο ενυδρειο.ο βυθος του ειχε αμμο απο ελληνικη παραλια

καθως πολλα ψαρια οπως οι γλωσες και οι σκορπιοι την εχουν ως καταφυγειο και ειναι αδυνατον να επιβιωσουν διχως αυτη.το νερο το αντλουσα με βυθιζομενη αντλια απο το λιμανι της μηχανιωνας σε βαρελι για να κανω αλλαγες η με μπέτονια απο καθαρες παραλιες.που να παιδευεσε να πετυχεις το νερο τους ph kx no2 αλμυροτητα και τα υπολιπα παραλιες εχει παντου..εξοπλισμο χρειαστηκα μονο ενα σκιμερ μια τρομπα ενα εξωτερικο φιλτρο και ενα εσωτερικο για να μαζευω γρηγορα τα εορουμενα φυκακια οταν εκανα αλλαγη νερου....οχι θερμοστατη...οχι uv...οχι πολυπλοκες μεθοδους.....τα δικα μας ψαρια ειναι σκυλια...

μπορεις στην αμμο κατω να φυτεψεις ανετα μερικα φυκια και αλλα ωραια φυτα (μεχρι και κοκκινα βρηκα)να ξεκωλησεις εναν ωραιο ζωντανο βραχο απο μια βραχωδη παραλια με ενα κοπιδι και ενα σφυρι,,,να βαλεις μια ανεμονη ελληνικη....ολα αυτα τα εχω βαλει και ζουν...ακομα εβαλα κοπαδακι αθερινουλες(εβεστιτες σε υψιλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι)εβαλα χταποδακι(το εφαγαν οι βρομοσπαροι ενας τραβουσε το ενα πλοκαμι και ο αλλος το αλλο και το σκισαν στα δυο) :lol:

Link to comment
Share on other sites

ακομα εβαλα ποντικοψαρο,παπαδιτσες,καβουρακια,γαριδουλες,περκες,χελακια,και αλλα διαφορα,,

μην σας φαινετε ασχημο με αυτα που παρεχει η ελληνικη θαλασσα μπορεις να κανεις υπεροχο ενυδριο...

ακομα να ξερετε οτι πολλα απο τα τροπικα ψαρια τα οπια πωλουν εδω υπαρχουν και σε κρητη και πολυ παραπανω σε κυπρο(εχω δει βαλιστες(για αυτους διαβολοψαρα)παπαγαλους,και αλλα)

το ενυδρειο μεσογειου το ειχα πανω απο εναμισι χρονο χωρις ιδιαιτερες απωλειες...αλλα το παρατησα γιατι περασα στο πανεπιστημιο...ηταν 300 λιτρα τετραγωνο...το εδωσα δωρο :lol::wacko::wacko: κανεις δεν το αγοραζε...

Έγινε επεξεργασία - karydasj
Link to comment
Share on other sites

παρτε και μια γευση απο την καινουρια βαση του νεου ενυδρειου που φτιαχνουμε εγω με τον ξαδερφο κωστα

post-6533-1202483213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και το καπακι στη βαση

το ενυδρειο θα τοποθετηθει στο δωματιο του κωστα455 μενουμε κολλητα..θα εχει ενυδρειο φιλτρο υπερχειλισης απο κατω του και προοριζεται για υφαλμυρου νερου..800λιτρα

post-6533-1202484742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...