Jump to content

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 54 λίτρων και πήρα την απόφαση να στήσω ένα nano-reef.

'Όμως είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με θαλασσινό και ιδιαίτερα με ένα nano-reef

και εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας.. καλύτερα θα έλεγα την καθοδήγηση σας.Λοιπόν αρχίζω

της ερωτήσεις μου. Για αρχή θα ήθελα να με πείτε τη ακριβώς θα χρειαστώ από

εξοπλισμό (φίλτρο,κυκλοφορητές,skimmer κ.τ.λ.) και πως θα αρχίσω να γεμίζω το ενυδρείο

με ζωή.Θα ήθελα να αναφέρω ότι αργότερα θα ήθελα να προσθέσω 2 το πολύ 3 ψαράκια. Αν θα χρειαστώ να αλλάξω το φως του ενυδρείου(το ύψος του είναι 0,30cm) και τέλος πόσο περίπου θα στοιχίσουν όλα αυτά.; Παρακαλώ χρειάζομαι

βοήθεια γιατί όπου απευθύνθηκα ο καθένας με έλεγε ότι του κατέβαινε με αποτέλεσμα

να με μπερδέψουν ακόμα περισότερο.Περιμένω την απάντηση σας για να ξεκινήσω,

ώστε να μπω στην παρέα των θαλασσινών……..

Υ.Γ. Ξέχασα να συστηθώ, με λένε Βαγγέλη και είμαι από την όμορφη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βαγγέλη και καλώς ήρθες.

Δεν είναι δύσκολο να ξεκινήσεις ένα μικρό reef, αλλά θέλει πολύ διάβασμα, πολύ προσοχή και υπομονή. Αν ρίξεις μια ματιά στις παρουσιάσεις άλλων φίλων με μικρά reef θα δεις ότι τίποτα δεν είναι απίθανο. Σχετικά με το κόστος εξαρτάται από πολλά πράγματα (ποιότητα βράχου-εξοπλισμού)/ Καλό είναι τα κάνεις μία λίστα με το τι θα χρειαστείς.

Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1571 και για οποιαδήποτε απορία ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...