Jump to content

Εκπαιδευση Ψαριων


Recommended Posts

Πριν απο λιγο καιρο συζητουσα με καποιους φιλους ενα αρθρο που ειχα διαβασει για τη μουσικη εκπαιδευση των χρυσοψαρων.

Σημερα, γυριζοντας απο Ελλαδα (και προσπαθωντας να αποφυγω τη μεγαλη αλλαγη νερου και συντηρηση που με περιμενει) βρηκα στο email μου αυτο:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=792

Πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, ο Μπούλης μου (χρυσόψαρο comet 8 χρονών 25εκ) έχει δείξει κάποια σημάδια. Όταν τον είχα μικρότερο, σε ένα πολύ μικρό ενυδρειάκι, τον έβγαζα έξω σε ένα άλλο δοχείο για την αλλαγή νερού. Τον έπιανα με το χέρι μου, τον έβαζα στο άλλο δοχείο και του έριχνα λίγη τροφή. Με τον καιρό όποτε (ακόμη και τώρα) έβαζα το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο έρχόταν και καθόταν μόνος του στο χέρι μου.

Άρα κάτι ξέρουν :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε πως δεν καταλαβαίνουν ….

Το ένα μου bettaki κάθεται και το χαϊδεύω και του αρέσει. Να σκεφτείτε πως δεν μπορώ να κάνω αλλαγή νερού χωρίς να το χαϊδέψω, θέλοντας και μη, αφού έρχεται και κολλάει δίπλα στο χέρι μου. Όταν ήθελα να του αλλάξω ενυδρείο ήταν φοβερά συνεργάσιμος ούτε που κουνήθηκε ή στρεσαρίστηκε άνετος ο μάγκας τον βάλαμε στην απόχη, ούτε χτυπήθηκε ούτε τίποτα, και μετακόμισε μια χαρά, τρώει και απ το χέρι. Εκείνη την περίοδο ήταν να μετακομίσει και ένα κόρυ μου μπρονζέ. Την δουλειά θα μου την έκανε ένας φίλος γιατί φοβόμουν μην έχουμε κανα ατύχημα. Βάζει ο άνθρωπος την απόχη μέσα την πάει δίπλα του τίποτα αυτό αφασία, τον σκουντάει δεν αντιδρούσε, μου λέει μάλλον έπαθε σοκ και δεν αντιδρά το χάνουμε το ψάρι, σοκ εγώ χώνω το χέρι μέσα το πιάνω απ την ουρά, με κοιτούσε αλλά δεν έφευγε …. Το αποτέλεσμα ήταν το ψάρι να βγει απ το ενυδρείο με το χέρι γιατί δεν φοβόταν και ζει και βασιλεύει.

Το Γιο Γιο στη φώτο, κάθεται στο χέρι μου και το χαϊδεύω, μόλις βάλω το χέρι μου μέσα έρχεται βολίδα και παίρνει θέση και μετά, αν είναι η ώρα φαγητού, τρώμε απ το χέρι στην άνεση. Αν και η συγκεκριμένη ψαρούλα έχει συμπεριφορά σκύλου. Όταν βρει φαγητό στον πάτο του ενυδρείο το μεταφέρει σε μια συγκεκριμένη γωνία και το τρώει μόνη της καθότι και πάρα πολύ λαίμαργη.

Βασικά όλα μου τα ψάρια, ακόμα και τα ζωοτόκα, τρώνε απ το χέρι μου και μπορώ να τα πιάσω όποτε θέλω χωρίς να στρεσάρονται.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε(πριν 20 χρονια) ειχα ενα ψαρι σε γυαλα (μπριανα απο τον ταμιευτηρα στο Συκουριο) :busted_cop: Λοιπον οταν η μανα μου ηθελε να του αλλαξει νερο καθε δευτερη μερα επειδη φοβοτανε μην της πεσει μεσα στην τρυπα του νεροχυτη :thumbup: το εβγαζε σε μια πετσετα και το τυλιγε :busted_cop: κιολας. Σαβανωμα κανονικο. Παρολα αυτα ουτε κουνιοταν ουτε στρες ουτε κατι αλλο. Α ΚΙ ΝΗ ΤΟ το ψαρι. Και ετρωγε μετα και δεν ειχε προβλημα και εζησε και 4.5 χρονια. Λοιπον??????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....εγω οταν παω κοντα στο ενυδρειο μου βγαινουν τα ντροπαλα πιρανχακια μου,λεσ και βλεποντασ με καταλαβαινουν ποιοσ ειμαι.εχουν καταλαβει οτι ηρθε η ωρα για φαγητο....οταν παει καποιοσ αλλοσ κοντα κρυβονται πισω απο τα μοπανι κ.α.αν τα ταισει αλλοσ(η μανα μου, η κοπελλα μου),δεν βγαινουν να φανε μεχρι το προσωπο να απομακρυνθει απο το ενυδρειο...................,ενω με μενα δεν υπαρχει φοβοσ.......... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πετρο ακριβως το ιδιο κανουν και τα δικα μου. Τοσο που πολλες φορες γινομαι ρεζιλι αν πω σε φιλους τι κανουν και τυχει να ερθουν να τα δουν .. απλουστατα γιατι με ατομα που δεν γνωριζουν ... κρυβονται. Το περιεργο ειναι οτι τα γατοψαρα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι δεν εχουν καλη οραση .. πως καταλαβαινουν ποιος ειναι στο δωματιο?

Παντως ο λογος που εβαλα τη δημοσιευση ειναι ο εξης: Δυστυχως υπαρχουν ακομα πολλα ατομα που θεωρουν τα ψαρια (και ειδικα τα χρυσοψαρα) ως ενα (ελλειψει καλυτερης λεξης) "υποδεεστερο" ειδος ζωης με περιορισμενες διανοητικες ικανοτητες - και αυτο τους κανει να μην συμπεριφερονται σωστα στα ψαρια. Πραγμα που, φυσικα, και απο εμπειριες που εχουν διαφοροι χομπιστες και απο πειραματα οπως αυτο που συζηταμαι, αποδεικνυεται περιτρανως οτι ειναι λανθασμενο!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω Μαρίνα μαζί σου. Δυστυχώς ακούς διάφορα και το πιο φριχτό, μου έτυχε σε πετ σοπ, να παίρνουν το ψάρι και να το πετάνε στα σκουπίδια εν ψυχρό γιατί είναι άρρωστο και να μην του κάνουν ευθανασία ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (στο συγκεκριμένο πετ σοπ τσακώθηκα γι αυτό το θέμα και δεν ξαναπήγα )

Για τα καημένα τα χρυσόψαρα λένε πως δεν πειράζει να τα βάζεις σε μικρό χώρο γιατί έχουν μνήμη μόνο 3 δευτερόλεπτα. Και ρωτάω εγώ τώρα πως γίνεται τα δυο μωρά μου που είναι μαζί από μικρά να είναι τόσο κολλητάρια και το ένα να υπερασπίζεται το άλλο τόσο πολύ αφού δεν καταλαβαίνουν και έχουν ασθενή μνήμη... Το ένα είναι πολύ ντροπαλό και φοβητσιάρικο και όταν πάει ξένος μπροστά στο ενυδρείο τρέχει πίσω απ τον Οβελίξ για να κρυφτεί και ο χοντρός μου βγαίνει μπροστά και δεν κουνιέται μέχρι να μείνει το πεδίο καθαρό.

Η συνοδοντίτσα μου έχει μια αδυναμία στον άνδρα μου, εμένα με φοβάται γιατί κατά την μεταφορά της είχαμε ένα ατύχημα και από τότε δεν τα πάμε καλά, βγαίνει και κάθεται με τις ώρες όποτε είναι κοντά στο ενυδρείο και τον κοιτάει χωρίς να φοβάται (εκτός αν μπω εγώ στο δωμάτιο που τότε γίνεται Λούης...).

Και ο σαλίγκαρός μου έχει μια αδυναμία να ανεβαίνει στο χέρι μου αν κάνω το λάθος και δεν το δω (τώρα θα μου πεις πως δεν τον βλέπεις κοτζάμ τέρας... πάντα νομίζω πως δεν θα με δει και δεν θα το κάνει) και είναι κοντά μου την πάτησα, μετά κάνω απολύμανση μπλιαχ βγάζει σάλια, και άντε μετά να τον πείσεις να κατέβει :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο λογος που εβαλα τη δημοσιευση ειναι ο εξης: Δυστυχως υπαρχουν ακομα πολλα ατομα που θεωρουν τα ψαρια (και ειδικα τα χρυσοψαρα) ως ενα (ελλειψει καλυτερης λεξης) "υποδεεστερο" ειδος ζωης με περιορισμενες διανοητικες ικανοτητες - και αυτο τους κανει να μην συμπεριφερονται σωστα στα ψαρια. Πραγμα που, φυσικα, και απο εμπειριες που εχουν διαφοροι χομπιστες και απο πειραματα οπως αυτο που συζηταμαι, αποδεικνυεται περιτρανως οτι ειναι λανθασμενο!

8912[/snapback]

σωστοτατη..οπωσ το ειπεσ και ειδικα στα χρυσοψαρα......για να μην πουμε και για το εμποριο τουσ(παζαρια,πανηγυρια κ.τ.λ.).τελοσπαντων..................

Link to comment
Share on other sites

σωστοτατη..οπωσ το ειπεσ και ειδικα στα χρυσοψαρα......για να μην πουμε και για το εμποριο τουσ(παζαρια,πανηγυρια κ.τ.λ.).τελοσπαντων..................

8994[/snapback]

Πετρο ειδικα με το εμποριο φρικαρισα. Ακουστε ιστορια: φετος, στην Πατρα, ειχαν βγαλει χρυσοψαρα και μονομαχους στους ΜΠΟΥΝΑΜΑΔΕΣ. Σε απαραδεκτες συνθηκες, τα μισα ψαρια αρρωστα η στρεσσαρισμενα, και ακουγα πωλητες να λενε σε πιθανους πελατες οτι το μονο που χρειαζονται τα ψαρια ειναι "φαγητο και νερο - ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΚΑΝΕΙ" μια φορα τη βδομαδα! Εφυγα ψυχοπλακωμενη αφου τσακωθηκα με δυο -τρεις που τους ακουσα "εν δρασει" - ενας μαλιστα μου ειπε οτι μιλουσα για φροντιδα των ψαριων επειδη ημουν ατυχη προφανως δεν ταιζα τα ψαρια μου και γι'αυτο μου ψοφησαν - στο τελος μου πεταξε και ενα ασε μας κυρα μου, τι ξερεις εσυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενας μαλιστα μου ειπε οτι μιλουσα για φροντιδα των ψαριων επειδη ημουν ατυχη προφανως δεν ταιζα τα ψαρια μου και γι'αυτο μου ψοφησαν - στο τελος μου πεταξε και ενα ασε μας κυρα μου, τι ξερεις εσυ!!!!

9002[/snapback]

τι να πεισ και τι να κανεισ....

Link to comment
Share on other sites

...στο τελος μου πεταξε και ενα ασε μας κυρα μου, τι ξερεις εσυ!!!!

9002[/snapback]

Δίκιο είχε ο άνθρωπος, τι ξέρεις εσύ από ψάρια??? Εσύ γατιά έχεις!!!! :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

λιβ δε μαρινα αλουν ιμιτιατλι :lmao:  :lmao:  :wub:

9098[/snapback]

Καλα ρε, αφου ειστε τετοιοι θα σας δειξω εγω! Τωρα στελνω email στους admin οπου προτεινω να παει ο Γιαννης mod στην νεα κατηγορια μπακαλιαρου σκορδαλια και ο Θοδωρης να παρει μεταθεση στις πατατοκαλλιεργειες.

B):hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Εδω πληρωνονται ολα :hysterical::P:hysterical::busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...