Jump to content

Αναζήτηση θερμοστάτη


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω (αν υπάρχει βέβαια) θερμοστάτη, πάνω στον οποίο θα συνδέσω τα ανεμιστηράκια, για να μην έχω μεγάλη αυξομείωση θερμοκρασίας την ημέρα με τη νύχτα? Την ημέρα πέφτει στους 26-27 και την νύχτα φτάνει τους 29-30.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει ο Μάριος (Discos) που έχει.Περίμενε απάντηση του.Πρόκειτε για controller φθηνό και ηλεκτρονικό που μπορείς να συνδέσεις συσκευές θέρμανσης και ψύξης.Και δουλεύει άψογα κυρίως σε reef..... :)

Δυστυχώς δέν θυμάμαι το μαγαζί....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη ψήξης-θέρμανσης και να έχεις εκεί συνδεδεμένο τον θερμοστάτη σου και το ανεμιστηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Για ηλεκτρονικό θερμοστάτη:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ Ε.Π.Ε.

Xίου 46

104 39, ΑΘΗΝΑ

Τηλ: 210 88.37.718-19

Fax: 210 88.24.715

www.grigoropoulos.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη ψήξης-θέρμανσης και να έχεις εκεί συνδεδεμένο τον θερμοστάτη σου και το ανεμιστηράκι.

293[/snapback]

Ακριβός αυτό ζητάω αλλά δεν ξέρω που μπορώ να το βρω. Δεν έχω χρόνο και για ψάξιμο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε.

Πήρα τον Μάριο τηλέφωνο και έμαθα.... :D

Το μαγαζί είναι όπως βγαίνεις από Πέτρου Ράλη και κάνεις αριστερά στην Πειραιώς στο δεξί σου χέρι στα 20-30 μέτρα,και είναι γωνιακό με ψυκτικά.Δέν μπορεί να μήν το έχεις δεί ποτέ... :D

Το Controller είναι της Elliwell (ή κάπως έτσι) και το μοντέλο είναι το IC915 2 περιοχών και στχίζει 50ευρώ (το ακριβήνανε :rolleyes: ).Ζήτα τους να σου δείξουν πώς σετάρετε γιατί έχει μέχρι και δεκαδικά! :)

Link to comment
Share on other sites

ώπα τώρα το είδα!!!!

Το μεταφέρω στην σωστή κατηγορία.....

Link to comment
Share on other sites

Το Controller είναι της Elliwell (ή κάπως έτσι) και το μοντέλο είναι το IC915 2 περιοχών και στχίζει 50ευρώ (το ακριβήνανε :) ).

Εχω το IC902 χωρίς δεκαδικό και το πήρα 80 ευρώ στην θεσσαλονίκη. :rolleyes:

Παρεπιπτόντως δεν αναφέρατε αν το IC915 ειναι με 220v έξοδο ή 12 V

Στα 220v νομίζω πως ειναι ποιο χρήσιμο μια και μπορείς να το συνδέσεις ΚΑΙ με 12v συσκευές.

Τι λέτε.......

ΥΓ.

Καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Από χθες έχω εγκαταστήσει αυτόν τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη :

http://www.lae-electronic.com/www5/prodotti/ltr15.html

Το βράδυ που πέφτει κάπως η θερμοκρασία το ανεμιστηράκι δεν λειτουργεί συνεχώς παρά μόνο όταν η θερμοκρασία υπερβεί το όριο που θα του ορίσεις. Έτσι υπάρχει σταθερότητα στη θερμοκρασία και περιορίζεται η εξάτμιση.

Κόστος περίπου 40+φπα από το μαγαζί που έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το IC902 χωρίς δεκαδικό και το πήρα 80 ευρώ στην θεσσαλονίκη. :)

Παρεπιπτόντως δεν αναφέρατε αν το IC915 ειναι με 220v έξοδο ή 12 V 

Στα 220v νομίζω πως ειναι ποιο χρήσιμο μια και μπορείς να το συνδέσεις ΚΑΙ με 12v συσκευές.

Τι λέτε.......

ΥΓ.

Καλορίζικο

310[/snapback]

Ευχαριστουμε για τις ευχες σου!!

Λοιπον, η εξοδος στο IC915 ειναι 16Α, οποτε βαζεις οτι volt η watt θελεις μεχρι να πας στα 16Α. Ο τυπος νομιζω πως ειναι Αμπερ=watt/volt. Εαν εχω καποιο λαθος με διορθωνετε ελευθερα! Εκανε ομως 80 ευρω απο μαγαζι ηλεκτρονικων? Απιστευτο... :D

Νεον η συσκευη ειναι παρομοια και εχει απο οτι ειδα την ιδια λειτουργια. Η τιμη ιδια με το αλλο. Το μονο κακο πως ειναι μονης περιοχης, αλλα την δουλεια σου την κανεις. Μια χαρα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον, η εξοδος στο IC915 ειναι 16Α, οποτε βαζεις οτι volt η watt θελεις μεχρι να πας στα 16Α. Ο τυπος νομιζω πως ειναι Αμπερ=watt/volt.

Οι προδιαγραφές για μια ηλεκτρική συσκευή συνήθως είναι 1) η μέγιστη ισχύς 2) η τάση καλής λειτουργίας(με κάποιες ανοχές). Άρα θέλεις δύο παραμέτρους για να προδιαγράψεις τις συνθήκες λειτουργίας μιας ηλεκτρικης συσκευής.

P.S. Ο τύπος ειναι όντως σωστός :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...