Jump to content

ενυδρείο με plexiglass


Deimos

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα. :busted_cop:

Είμαι καινούριος στο χόμπυ του ενυδρείου και σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο 1.10Χ0.5Χ0.6 για να γεμίσω μια γωνιά του σπιτιού μου και να κάθομαι να απολαμβάνω τα ψαράκια :thumbup: .

Σαν γωνία που θα είναι, τα τζάμια τα 2 (πίσω και αριστερά) και το 1 από κάτω θα είναι στην ουσία όχι και τόσο χρήσιμα για παρατήρηση. Για να μειωθεί το κόστος κατασκεύης σκέφτομαι να βάλω μόνο στο μπροστά μέρος (ίσος και στο δεξί), ύαλο 10mm .

Έχει κανείς καμιά ιδέα άλλη ή κάτι άλλο να μου συστήση?

Ευχαριστώ.. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Δεν έχω καταλάβει καλά αυτό που προσπαθείς να μας πείς.

Από τον τίτλο του θέματος καταλαβαίνω οτι θέλεις να βάλεις στις πλευρές του τοίχου και στον πάτο ,αντι για γυαλί πλεξιγκλάς (δεν πιστεύω να εννοείς να αφήσεις σκέτο τοίχο).

Εχω όμως την εντύπωση οτι το πλεξιγκλάς σαν υλικό είναι πολύ πιο ακριβό απο το γυαλί. Η συγκόληση των δυο αυτών ανομοιογενών υλικών θα είναι τόσο καλή ώστε να την εμπιστευτείς?

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Η συγκόληση γίνεται εύκολα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το Θέμα είναι ότι είναι πιο ακριβό όπως σου είπε και ο Νίκος, έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα και χαράσετε και πιο εύκολα.

Προσωπικά δεν το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας. :busted_cop:

Αν κατάλαβα καλά θέλεις στην πίσω, κάτω και πλαϊνή πλευρά να βάλεις κάποιο υλικό φθηνότερο από το γυαλί και ανθεκτικό. Προτείνω το μπετοφόρμ (κόντρα πλακέ θαλάσσης). Πολλοί χομπίστες το έχουν χρησιμοποιήσει ακόμα και για μεγάλα ενυδρεία με εκπληκτικά αποτελέσματα. Δες εδώ:

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ank_greek1.html

Δείχνει βέβαια τον τρόπο κατασκευής ενός πολύ μεγάλου ενυδρείου, αλλά οι αρχές κατασκευής είναι οι ίδιες και θα πάρεις μια καλή ιδέα για την κατασκευή ενός τέτοιου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό που είπε ο ThDam θέλω να κάνω. Μάλον θα ξεκινήσω με το μπέτοφορμ :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβαζα τυχαία το θέμα και δεν κρύβω πως

ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ με αυτό το άρθρο..

Μόνο που με προβλημάτισε το τέλος..

Υπάρχει πιθανότητα διαρροής στον

πυθμένα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Στα γυάλινα ενυδρεία, οι πέτρες ερχόμενες σε επαφή με το τζάμι του πάτου, ή πέφτοντας από τον σωρό, μπορεί να πρόκαλέσουν ράγισμα του τζαμιού με τα γνωστά αποτελέσματα. Στον ξύλινο πάτο του ενυδρείου μπορεί να γδάρουν τις ρητίνες στεγανοποίησης και με τον καιρό να νοτίσει το ξύλο και να αρχίσουν διαροές.

Γί' αυτό το λόγο, ειδικά στα ενυσρεία με κιχλίδες όπου μπαίνουν πέτρες, βάζουμε επάνω από το τζάμι και πριν την άμμο, ένα λεπτό φύλλο φελιζόλ, ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...