Jump to content

Άρρωστο Σκαλάρι


Recommended Posts

Ένα απο τα σκαλάρια μου πρέπει να είναι άρρωστο.

Δείχνει απαθή, δεν τρώει και παρατηρώ ότι η βλενογόννος μεμβράνη του έχει σκάσει μικρές φλουδίτσες φλουδίτσες παντού.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και πως να το αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να βγάλεις μία φωτό.Θα βοηθήσει πολύ.Τί εννοείς με το 'μικρές φλουδίτσες'?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δουλειά για φώτο.

Σαν να ξεφλουδίζει το δέρμα του. Όπως παθαίνουμε εμείς το καλοκαίρι απο τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δουλειά για φώτο.

Σαν να ξεφλουδίζει το δέρμα του. Όπως παθαίνουμε εμείς το καλοκαίρι απο τον ήλιο.

9520[/snapback]

Η κοιλια του ειναι πρησμενη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Γενικότερα έχει θολώσει όλο του το δέρμα. Αχνά χρώματα και αν το παρατηρήσεις απο κοντά είναι ξεφκουδισμένο σε μερικά σημεία.

Πετσούλες πετσούλες. Σα σκασμένο δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Γενικότερα έχει θολώσει όλο του το δέρμα. Αχνά χρώματα και αν το παρατηρήσεις απο κοντά είναι ξεφκουδισμένο σε μερικά σημεία.

Πετσούλες πετσούλες. Σα σκασμένο δέρμα.

9539[/snapback]

Δηλαδη ειναι καπως ετσι? (κυττα τη φωτο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Υπάρχει πουθενά καμμιά σελίδα με ασθένειες που να χουν φώτο να ρίξω καμμιά ματιά μπας και δώ κάτι ανάλογο ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Υπάρχει πουθενά καμμιά σελίδα με ασθένειες που να χουν φώτο να ρίξω καμμιά ματιά μπας και δώ κάτι ανάλογο ;

9551[/snapback]

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

http://fish.mongabay.com/diseases.htm

Έγινε επεξεργασία - GEODIVE
Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. Δεν ξέρω απο τις περιγραφές θα έλεγα ότι μοιάζει με columnaris αλλα και με costia.

Γκρί-Λευκό πέπλο στο σώμα που σε ορισμένα σημεία είναι ξεφλουδισμένο. Μερικές φορές κάνει κάτι σπασμούς, και κολυμπάει πολύ γρήγορα λες και το κυνηγάνε δαίμονες.

Νωθρότητα, αραχνοΰφαντες κακώσεις, αποχρωμάτιση.

Θα έλεγα πως ναι.

Τι λετε να χρησιμοποιήσω baktopur προληπτικά.

Ανέβασα την θερμοκρασία στους 28 και έριξα και λίγο αλάτι χοντρό.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το bactopur είναι αρκετά ζόρικο και θα σου ταλαιπωρήσει το βιολογικό. Καλύτερα τέτοιου είδους φάρμακα να μπαίνουν σε ενυδρείο-νοσοκομείο με καλό αερισμό και θέρμανση. Θα έλεγα να περιμένεις μέχρι το βράδυ, να βγάλεις μία φωτογραφία για να σιγουρευτούμε πριν ξεκινήσεις με τα φάρμακα.

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με αρλεκίνο κατάφερα να θεραπεύσω το ψάρι από τα σκασίματα αλλά επειδή το φάρμακο είναι πολύ ισχυρό το έχασα από στρες στις επόμενες 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: Ψώφισε απο το φάρμακο ;;;

Μόλις πάω σπίτι θα βγάλω μια φώτο. Αν το προλάβω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Η μολυνση αποτι λες Βαγγελη φαινεται 99% βακτηριδιακη. Προσωπικα θα συνιστουσα Melafix και αλατακι για αρχη. Το Melafix εχει το προσον οτι βοηθα στην επουλωση των πληγων. Συμφωνω με το Μιχαλη - ξεκινησες μαλλον με δυναμιτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά

Απο χθές τα σημάδια στο σκαλαράκι που ήταν σαν χνουδάκι σιγά σιγά υποχωρούν. Φαίνονται λιγότερο.

Αύξησα την θερμοκρασία απο 26 στους 29 και έριξα και 2 μυτιές απο κουταλάκι του γλυκού χονδρό μαγειρικό αλάτι, καθώς και 10 σταγόνες fishtamin

Βλέπω ότι συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κολυμπάνει μόνο τα σκαλάρια κάτω απο την επιφάνεια του νερού και κινούνται αργά.

Το Melafix είναι ελαφρύτερο απο Backtopur ; Θα χουνε πρόβλημα τα υπόλοιπα ή/και το φίλτρο αν ακολουθήσω θεραπεία με αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

To χνουδάκι είναι μάλλον fungus. Το melafix είναι καλή επιλογή και ακίνδυνο για τη βιολογία. Τώρα που ανέβασες τη θερμοκρασία φρόντισε να έχεις καλή οξυγόνωση στο νερό. Αν βλέπεις ότι δεν αρκεί να χτυπάει το φίλτρο την επιφάνεια πρόσθεσε και μία αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει την 110 της SERA με ρακοράκι στην έξοδο γιατι πεταέι πολύ αερά.

Οπότε λέτε να δοκιμάσω Melafix ;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει την 110 της SERA με ρακοράκι στην έξοδο γιατι πεταέι πολύ αερά.

Οπότε λέτε να δοκιμάσω Melafix ;

9638[/snapback]

Καλημερα Βαγγελη,

Εαν ξεκινησες τη θεραπεια με bactopur καλο θα ηταν να τη συνεχισεις μεχρι τελους. Επειδη τα φαρμακα περιεχουν διαφορετικα ενεργα συστατικα, (το bactopur αν δεν κανω λαθος εχει Nifurpirinol στα 27.6 mg) συνισταται να μην τα αναμιγνυουμε εκτος αν η εταιρεια λεει οτι αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα στα ψαρια. (Μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις τα φυλλαδια με τις οδηγιες αναφερουν οτι πρεπει να περασει συγκεκριμμενο χρονικο διαστημα πριν την επαναληψη της δοσης η θεραπεια με αλλο φαρμακο.) Η δικη μου επιφυλαξη ειναι οτι το bactopur συνηθως χρησιμοποιειται για υδροπικια (dropsy) που απ' οτι μου ειπες το ψαρι σου μαλλον δεν εχει (η κοιλια του δεν ειναι πρησμενη, τα ματια του ειναι κανονικα κτλ). Αυτο που θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα και Ectopur σε συνδυασμο (αυξανει την αποτελεσματικοτητα του bactopur) για να τελειωνω με αυτη τη θεραπεια το δυνατον συντομοτερο προκειμενου να αναθεωρησω την κατασταση. Εναλλακτικα - αλλα κατα τη γνωμη μου υπαρχει καποιο ρισκο - μπορεις να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου (70%) και να ξεκινησεις θεραπεια με Μελαφιξ που ειναι φυτικο και πολυ πιο ηπιο απο το - bactopur.

Τωρα αυτο που δεν ξερω, και ομολογουμενως δεν πολυκαταλαβα απο την περιγραφη, ειναι τι εννοεις οταν λες οτι το ψαρι κολυμπαει κατω απο την επιφανεια του νερου και μαλλον αργα. Εννοεις οτι ειναι αδρανες? Σου φαινεται να εχει χασει την αισθηση του περιβαλλοντος η της κατευθυνσης? Για πες μας λιγο περισσοτερα γι' αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να διεκρινίσω ότι δεν ξεκίνησα θεραπεία με backtopur.

Λοιπόν πάμε άλλη μια φορά και θα προσπαθήσω να τα περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται για να τα καταλάβετε.

Προχθές παρατήρησα μια ψιλοαδράνεια στο σκαλαράκι και έτσι το παρατήρησα απο κοντά. Λόγο του ότι στεκόνταν κάτω απο την επιφάνεια του νερού όπως και τα άλλα ο φωτισμός ήτο αρκετός για να παρατηρήσω ότι το δέρμα του δεν ήταν γυαλιστερό αλλά είχε μικρές φλουδίτσες λές και κάηκε απο τον ήλιο και ξεφλουδίστηκε. Περισσότερο γύρω απο το κεφάλι.

Αφού ανέβασα την θερμοκράσια και έριξα και λίγο αλατάκι παρατήρησα χθές ότι αυτοί οι ερεθισμοί τείναν να εξαφανιστούν.

Εντύπωση όμως μου κάνει ότι το ψάρι δεν τρώει με βουλιμία όπως τα άλλα. Χθες το βράδυ ίσα που τσίμπισε κάτι που περνούσε μπροστά του.

Επίσης είναι νωχελικό και κάθεται κάτω ακριβώς απο την επιφάνεια του νερού ακίνητο. Μερικές φορές κουνιέται κατεβαίνει προς τα κάτω αλλά περισσότερο συχνάζει κόντρα στο φίλτρο και κάτω ακριβώς απο την επιφάνεια κοιτώντας ελαφρώς προς τα πάνω. Το ίδιο κάνουνε και τα υπόλοιπα σκαλάρακια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τελεια - η διευκρινηση ευκρινεστατη. Οποτε:

1. Παρε μετρησεις (προληπτικα)

2. Κανε 30 - 40% αλλαγη νερου. Βγαλε τον ανθρακα και ξεκινα Μελαφιξ σε συνδυασμο με το αλατι.

3. Μην ξεχασεις να αυξησεις την οξυγονωση του νερου.

Αυτα και καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

ok thnks Caesars

Σημειωτέον ότι δεν έχω άνθρακα στο φίλτρο.

Και κάτι ακόμα αν μπορείς να μου διευκρινήσεις.

Αλάτι χρησιμοποιώ χονδρό μαγειρικό.

Κάνει ή θα γίνουν τα ψαράκια μου παστά μπακαλιαράκια ;

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

ok thnks Caesars

Σημειωτέον ότι δεν έχω άνθρακα.

Και κάτι ακόμα αν μπορείς να μου διευκρινήσεις.

Αλάτι χρησιμοποιώ χονδρό μαγειρικό.

Κάνει ή θα γίνουν τα ψαράκια μου παστά μπακαλιαράκια ;

9662[/snapback]

Κανει, μια χαρα εισαι. Απλα προσπαθησε να μεινεις σε επιπεδο διαλυματος 0,3% για περιπου 7 μερες. Το αλατι πρεπει να προστιθεται σταδιακα, για να το συνηθιζουν τα ψαρια (δηλαδη οχι ολο μαζι απο την πρωτη μερα). Μετα το τελος της θεραπειας κατεβαζεις το επιπεδο σε 0,1% σταδιακα και παλι, αστο εκει για μια βδομαδα και μετα δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσια τότε.

Ευχαριστώ Caesars

και ελπίζω να το σώσω το σκαλαράκι μου.

9667[/snapback]

K' εγω! Καλη επιτυχια και πες μας πως τα πας.

Link to comment
Share on other sites

3ή μέρα σήμερα και το σκαλαράκι φαίνεται καλύτερα.

Κινήσεις που γίνανε :

1ο Αύξηση της θερμοκρασίας απο 26 στους 29 βαθμούς σταδιακά.

2ο Αλάτι, χονδρό περιπού 1/2 κουταλάκι του γλυκού.

Οι φλουδίτσες που είχε έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Συμπεριφέρεται καλύτερα τρώει κλπ.

ΑΛΛΑ......σας παραθέτω 2 φωτογραφίες

Η πρώτη είναι όταν τον πρωτοαγόρασα. Προσέξτε τα πτερύγια του. Ταχω βάλει σε κόκκινο κύκλο. Κατόπιν δείτε τον ξανά σήμερα και προσέξτε πάλι τα πτερύγια του.

Είναι φανερό ότι έχουν φθαρθεί.

Τι είναι αυτό ρε παιδιά. Σε τι οφείλεται και τι να κάνω να το επαναφέρω ;

post-249-1137527530_thumb.jpgpost-249-1137527645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φανη αυτο ειναι finrot. Το προλαβαινεις ανετα και δεν ειναι τιποτα σοβαρο εφοσον το προλαβεις εγκαιρως, μην ανησυχεις. Ξεκινησες με το Μελαφιξ? Βαλε επισης και Πιμαφιξ, ο συνδυασμος αυτων των δυο θα επαναφερει το σκαλαρακι σου συντομοτατα.

Υποψην οτι αυτο ειναι δοκιμασμενο στα δικα μου σκαλαρια (altum angels) τα οποια μαλιστα ειχαν χειροτερη μορφη - μαζι με τα πτερυγια εχαναν σιγα σιγα και τις ακραιες ακτινες. Και ανενιψαν μια χαρα.

Τα σκαλαρια παντως ειναι επιρρεπη στο finrot, οταν στρεσσαρονται εκει τους χτυπαει πρωτα. Τα δικα μου το επαθαν απο τη μεταφορα!

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...