Jump to content

C. Frontosa


iliovas

Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμε σχεδόν αποκλειστικά με C. Frontosa

Εύχομαι να γνωρίσω κι άλλους στο Forum που να συμπαθούν το παραπάνω είδος όσο κι εγώ.

Μπορείτε να πάρετε μια γεύση από τα ενυδρεία και τα ψάρια μου στην ιστοσελίδα μου www.iliopoulos.tk

Εάν κάποιος έχει frontoses ή θέλει να ασχοληθεί με frontoses και έχει όρεξη για κουβέντα, ανταλλαγή απόψεων, απορίες, ερωτήσεις ..... και γενικότερα για "Frontόλογα" ας δώσει σημεία ζωής ... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Βασίλη και καλώς ήρθες στο Aquazone.

Πραγματικά το είδος C. Frontosa είναι κατά την γνώμη μου ένα από τα πιο όμορφα του είδους και τα πιο επιβλητικά λόγο του μεγέθους του. Όμως παράλληλα αυτό είναι και ένα μειονέκτημα αφού έχει ως αποτέλεσμα την ανάγκη για ύπαρξη ενός ενυδρείο πολλών λίτρων για την διατήρηση του συγκεκριμένου είδους. Έτσι είναι δύσκολη η εξάπλωση και διάδωση ενός τόσο όμορφου ψαριού στα ενυδρεία που έχουμε στα σπίτια μας.

Για τον λόγο αυτο προσπάθειες σαν την δική σου είναι πολύ συμαντικές τόσο για την διάδοση του είδους στην χώρα μας όσο και για την καλύτερη γνώση στην συμπεριφορά αυτών των τόσο όμορφων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω JDP ότι οι Frontoses απαιτούν ΛΙΤΡΑ και εκεί δεν χωράει καμία παραχώρηση.

Απαιτούν επίσης κατά τη γνώμη μου αποκλειστικότητα. Για μένα δεν μπορεί να υπάρξει συγκάτοικος ούτε από την ίδια λίμνη Ταγκανίκα εάν θέλεις να δεις μια όσο γίνεται πιο φυσιολογική συμπεριφορά του ψαριού στην "αιχμαλωσία" ενός ενυδρείου. Άλλωστε δεν περισσεύουν λίτρα για οτιδήποτε άλλο !!!

Εάν κάποιος είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος με τα δύο παραπάνω τότε και μόνο τότε μπορεί να προχωρήσει και να είναι σίγουρος ότι δε θα απογοητευτεί με το αποτέλεσμα.

Τώρα για καθαρά νερά - φίλτρα - ψηλό ph - κατάλληλο aquascaping .... όλα είναι παιγνιδάκι αρκεί να σου αρέσει αυτό που κάνεις και θα φροντίσεις να μάθεις να το κάνεις σωστά.

Η συνταγή είναι τόσο απλή όσο ακούγεται - εάν όμως αρχίσουν να λείπουν συστατικά ή να χρησιμοποιούνται άλλα αντί άλλων τότε αρχίζουν τα προβλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περισσότερες φωτογραφίες και videos στην ιστοσελίδα μου

:)www.iliopoulos.tk:rolleyes:

C. Frontosa - Male

post-31-1123756364_thumb.jpgpost-31-1123756412_thumb.jpgpost-31-1123756387_thumb.jpg

post-31-1123756447_thumb.jpgpost-31-1123757145_thumb.jpgpost-31-1123757189_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

:)

Πολύ ωραίες φώτο. Μπράβο !!!

Και πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει στην Ιστοσελίδα σου

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, εχει γινει πολυ ομορφη δουλεια στην σελιδα σου. Τα ψαρακια αυτα ειναι πανεμορφα, επιβλητικα και σαν αδυναμια που εχω στις αφρικανες, πολυ θα ηθελα να εχω ενα ενυδρειο για αυτα τα ζωντανα. Το κακο ομως του χωρου και τις πολυχρωμιας που μου αρεσει μου τα χαλαει λιγο. Εχω δει ομως εκπληκτικα ενυδρεια με frontoza και Cyrtocara moori που παρολο που ζουνε σε διαφορετικη λιμνη εχουν τρομερη ομοιογενεια!!

Keep up the good work! :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω δει αυτα τα ομορφα ψαρια σε διαφορα site αλλα ποτε σε μαγαζι..γιατι? Διαβασα που γραφατε οτι θελει ΠΟΛΛΑ λιτρα. Αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια ιδεα περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Για τις συνθήκες που ζει το ψάρι μπορείς να δεις στη σελίδα του Aquazone

Για τα λίτρα θα μας απαντήσει ο Βασίλης :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσα λίτρα και να διαθέσεις για τα C. Frontosa πότε δεν είναι αρκετά ...

Στην πράξη τώρα εγώ θα πρότεινα σαν ΕΛΑΧΙΣΤΟ ένα ενυδρείο με

μήκος 180 cm - πλάτος 50 cm - ύψος 60 cm (540 λτ.)

ή ακόμα καλύτερα

μήκος 200 cm - πλάτος 60 cm - ύψος 60 cm (720 λτ.)

Ο λόγος τώρα που δεν τα βλέπεις στα μαγαζιά είναι γιατί έχουν ακριβή τιμή, αλλά κυρίως μικρό αγοραστικό κοινό. Λίγοι αποφασίζουν να διαθέσουν ένα ενυδρείο 600-800 λίτρα σε 5-6 ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στην διατηρηση και στην αναπαραγωγη ειναι "δυσκολα" ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Στην διατηρηση και στην αναπαραγωγη ειναι "δυσκολα" ψαρια?

6490[/snapback]

Τα Frontosa κατά τη γνώμη μου είναι εύκολα ψάρια αρκεί να τηρηθούν κάποιες προυποθέσεις :

-1. κατάλληλο ενυδρείο (βλέπε παραπάνω)

-2. καλό φιλτράρισμα του νερού (είναι μεγάλα ψάρια - τρώνε πολύ και φυσικά "φορτίζουν" και το νερό ανάλογα)

-3. πολύ προσεκτική επιλογή στους συγκάτοικους (όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα - μόνα τους τα Frontosa είναι απλά τέλεια).

-4. εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (15-20%)

-5. ph από 8,5 και πάνω

-6. ποικιλία στη διατροφή .....

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο (εάν διαθέτουμε ένα ενυδρείο κατάλληλων διαστάσεων)

Τώρα αν θέλουμε να ασχοληθούμε με την αναπαραγωγή θα πρέπει να διαθέτουμε και το ανάλογο χαρέμι (2 αρσενικά με 7-8 θηλυκά για παράδειγμα / ανάλογα πάντα με το τι χωράει στο ενυδρείο μας).

Σίγουρα θα χρειαστούν και κάποια βοηθητικά ενυδρεία :

- (τουλάχιστον 80 λτ έκαστο) όπου θα παραμένουν οι "εγκυμονούσες" μέχρι να ελευθερώσουν τα μικρά

- κάποια μεγαλύτερα ενυδρεία (όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα) όπου θα μεγαλώσουμε τα μικρά (να έχουμε υπόψη μας ότι μεγαλώνουν σχετικά αργά ειδικά μάλιστα αν βρίσκονται σε μικρά ενυδρεία)

Τα συγκεκριμένα ψάρια ενηλικιώνονται και γίνονται αναπαραγωγικά σε ηλικία 1,5 - 2 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε ενυδρειο 120χ50χ40 ποσα frontosa( μόνα τους ) πρέπει να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κιχλίδα με τελικό μέγεθος πάνω από 40 εκατοστά παιδιά και βάρος που πλησιάζει το κιλό. Δεν συζητιούνται ενυδρεία των 240 λίτρων για τέτοια μεγέθη ψαριών. Δεν είναι η πιό άγρια κιχλίδα που υπάρχει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι "πρόβατο". Για τέτοιου μεγέθους ψάρια τα 240 λίτρα χωράνε ένα μόνον από αυτά και μάλιστα - κατά την γνώμη μου - στριμωγμένα. Εφόσον μπει ο παραμικρός διάκοσμος, το ψάρι δεν θα χωράει ούτε να στρίψει. Ο Βασίλης ήδη ανέφερε μεγέθη της τάξης των 600+ λίτρων για μία μικρή αποικία κ- αι πολύ καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...