Jump to content

Άρρωστο ενυδρείο?


Recommended Posts

Επειδή η βοήθειά σας είναι καταλυτική θα την χρειαστώ για μία ακόμα φορά.

Αγόρασα ένα ενυδρείο και μου είπαν για να το στρώσω να βάλω κανένα χρυσόψαρο αλλά εγώ την τρίτη μέρα έβαλα τέσσερα ψαράκια και όλα μία χαρά ενθουσιάστηκα και στις 10 μέρες πρόσθεσα άλλα 7, συν ότι είχα και μία γέννα όπου την γλίτωσε μόνο το ένα γιατί τα άλλα μου τα έφαγαν.

Έως εδώ μία χαρά! Το πρόβλημά μου ξεκινά όταν παρατήρησα στην ουρά ενός ψαριού να είναι σκονισμένη δηλαδή μικρά άσπρα στίγματα καθώς και μία νοχελικότητα σε αρκετά ψάρια. Παρατηρώντας ποίο καλά βλέπω ότι σε σημεία του ενυδρείου έχουν δημιουργηθεί ίνες και σε μερικές περιπτώσεις όπως πάνω στο σωληνάκι του αέρα υπάρχουν κολλημένες διάφανες επιφάνειες. Μερικά ψαράκια μου έχουν ψοφήσει αλλά για το καθένα έβρισκα μία δικαιολογία και δεν το έβλεπα συνολικά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στην διάγνωση γιατί δεν με εμπιστεύομαι στο να το διαγνώσω μόνος?

Ήταν λάθος να βάλω από τόσο νωρίς ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα σου πρότεινα να κάνεις μετρήσεις στο νερό σου γιατί από αυτά που περιέγραψες μάλλον το ενυδρείο σου δέν είναι στρωμένο.

Τα άσπρα στίγματα κατά πάσα πιθανότητα είναι ick αλλά καλό θα ήταν να ανέβαζες καμιά φωτό.

Οι μετρήσεις που πρέπει να κάνεις είναι αμμωνίας (NH3/NH4),νιτρήτη (ΝΟ2),νιτράτη (ΝΟ3) καθώς και πεχά (ΡΗ).

Μετά τις μετρήσεις θα μπορούμε να σου πούμε με ακρίβεια την λύση στο πρόβλημα σου. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις και τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρειάκι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις και τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρειάκι?

9707[/snapback]

Κοιτά να δεις έχω βάλει τρία νέον, έναν γλύπτη έναν red tail, έναν κοκκινομάτι, ένα ψάρι διαφανές νυχτόβιο ένα κόκκινο που μοιάζει με χρυσόψαρο αλλά δεν είναι δύο που έχουν τιγρέ χρώματα αλλά δεν λέγονται τιγράκια και ένα άγνωστης προέλευσης (ούτε αυτός που μου το πούλησε δεν ήξερε πως λεγόταν και φοβάμαι πως από αυτό το κόλλησα)

Σας φώτισα ε!

:busted_cop:

Όσο για φωτό τους λέω να κάτσουν για λίγο ακίνητα αλλά τίποτε αυτά! Δεν θέλουν!!

:thumbup::busted_cop:

Φωτο θα ανεβάσω σύντομα ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

(ούτε αυτός που μου το πούλησε δεν ήξερε πως λεγόταν και φοβάμαι πως από αυτό το κόλλησα)

Καλημερα,

αυτο που συμβαινει δεν ειναι "κολλημα" ειναι ασθενεια /-ες που δημιουργηθηκαν στο ενυδρειο απο την ποιοτητα του νερου. Προσπαθησε να κανεις αμεσως τις μετρησεις που σου ειπε ο Δημητρης - ειναι βασικο.

Οι πληροφοριες που ζηταει ο Γιαννης ειναι απαραιτητες για τη διαγνωση της ασθενειας και την παροχη φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αυτο που συμβαινει δεν ειναι "κολλημα" ειναι ασθενεια /-ες που δημιουργηθηκαν στο ενυδρειο απο την ποιοτητα του νερου. Προσπαθησε να κανεις αμεσως τις μετρησεις που σου ειπε ο Δημητρης - ειναι βασικο.

Οι πληροφοριες που ζηταει ο Γιαννης ειναι απαραιτητες για τη διαγνωση της ασθενειας και την παροχη φαρμακων.

9724[/snapback]

Οκ! Ήδη αγόρασα τα τεστ όποτε αύριο πρώτα ο θεός θα σας τα αναφέρω!

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων.

Μια υπόθεση που μου έδωσε το παιδί από εκει που πείρα τα τεστ είναι ότι το Bovia Modesta που μου πήδηξε έξω από το νερό δύο φορές στρεσαρίστηκε και μου το δημιούργησε αυτό λίγο πριν πεθάνει!

Αύριο θα σας δώσω και τα αποτελέσματα!

Έγινε επεξεργασία - bluedolphin
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ήδη αγόρασα τα τεστ όποτε αύριο πρώτα ο θεός θα σας τα αναφέρω!

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων.

Μια υπόθεση που μου έδωσε το παιδί από εκει που πείρα τα τεστ είναι ότι το Bovia Modesta που μου πήδηξε έξω από το νερό δύο φορές στρεσαρίστηκε και μου το δημιούργησε αυτό λίγο πριν πεθάνει!

Αύριο θα σας δώσω και τα αποτελέσματα!

9728[/snapback]

Πολυ αμφιβαλλω για την υποθεση - και αυτο το λεω ακαδημαικα. Στο ενυδρειο εχω bala sharks (Balantiocheilus melanopterus) που ειναι τελειοι ακροβατες και δραπετες, πηδανε εξω με το παραμικρο αν φοβηθουν (οπως, για παραδειγμα, αν, καθαριζοντας το ενυδρειο, κουνησω λιγο παραπανω τα φυτα που βρισκονται κοντα τους). Λοιπον, τους πιανω με το χερι απο το πατωμα, απ' οπου συνηθως προσγειωνονται, και τους ξανατοποθετω στο ενυδρειο. Επειδη ειναι και ευμεγεθεις αυτο ειναι καπως δυσκολο και μπορει να παρει καποια λεπτα της ωρας. Ποτε μα ποτε δεν υπηρξε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αμφιβαλλω για την υποθεση - και αυτο το λεω ακαδημαικα. Στο ενυδρειο εχω bala sharks (Balantiocheilus melanopterus) που ειναι τελειοι ακροβατες και δραπετες, πηδανε εξω με το παραμικρο αν φοβηθουν (οπως, για παραδειγμα, αν, καθαριζοντας το ενυδρειο, κουνησω λιγο παραπανω τα φυτα που βρισκονται κοντα τους). Λοιπον, τους πιανω με το χερι απο το πατωμα, απ' οπου συνηθως προσγειωνονται, και τους ξανατοποθετω στο ενυδρειο. Επειδη ειναι και ευμεγεθεις αυτο ειναι καπως δυσκολο και μπορει να παρει καποια λεπτα της ωρας. Ποτε μα ποτε δεν υπηρξε προβλημα.

9735[/snapback]

δεν ξέρω για την υπόθεση αν είναι σωστή αλλα το δικό μου όταν την κοπάναγε μπορεί να έκανε και ώρες μέχρι να το δώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για την υπόθεση αν είναι σωστή αλλα το δικό μου όταν την κοπάναγε μπορεί να έκανε και ώρες μέχρι να το δώ!

9745[/snapback]

Τι εννοεις? Οτι εκανες ωρες για να βρεις το ψαρι στο πατωμα?

Και μετα απο ωρες ζουσε?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Οτι εκανες ωρες για να βρεις το ψαρι στο πατωμα?

Και μετα απο ωρες ζουσε?

9761[/snapback]

Ακριβώς! Την πρώτη φορά ήταν απλά στεγνό (το πάτωμα είναι μαρμάρινο καταλαβαίνεις τώρα) και ενώ ήμούν σίγουρος ότι ψόφησε μετά από κανα τέταρτο όλα καλά! Δυστυχώς θεώρησα το άλμα του και το σημάδι από την τρύπα τυχαίο και δεν έκλεισα την τρύπα :busted_cop: αλλά την δεύτερη φορά που ήταν πάλι βράδυ σχεδόν το ξεκόλλησα από το πάτωμα παρόλα αυτά για τρεις μέρες συνεχόμενες έχανε τις δυνάμεις του και τα άλλα ψάρια στο τέλος αρχίζανε να του κάνουν επιθέσεις γιατί το θεωρούσαν ψόφιο. Εγώ το κράτησα μέσα στην απόχη αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αναρρώσει. Το στρες που ίσως να πέρασε να δημιούργησε τα ick! Άσε που από προχτές έχω χάσει και το red tail και αφού έχω ψάξει όλο το ενυδρείο (ακόμα και με το χέρι) και δεν το βρήκα μόνο τα χαλιά δεν έχω σηκώσει μήπως και κάνει καμία βόλτα όπως το Bovia modesta!

Παιδιά στο ενυδρείο σας έχετε βάλει γείωση για το νερό? Μου το είπαν στο μαγαζί αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι την γείωση θα την φτιάξω μόνος ή θα την αγοράσω τυποποιημένη?

Λοιπόν έκανα τεστ ΝΟ2 και μου βγήκε 0,1 νομίζω ότι πρέπει να τα ταΐζω λιγότερο? Ενώ ο αδερφός μου πήρε την πρωτοβουλία και αγόρασε κάποιες κάψουλες για την θεραπεία και την ξεκίνησε!

Έγινε επεξεργασία - bluedolphin
Link to comment
Share on other sites

Το στρες που ίσως να πέρασε να δημιούργησε τα ick!

Το είπες μόνος σου.

Παιδιά στο ενυδρείο σας έχετε βάλει γείωση για το νερό? Μου το είπαν στο μαγαζί αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι την γείωση θα την φτιάξω μόνος ή θα την αγοράσω τυποποιημένη?

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1641

Λοιπόν έκανα τεστ ΝΟ2 και μου βγήκε 0,1 νομίζω ότι πρέπει να τα ταΐζω λιγότερο?

Αμμωνία και NO3 μέτρησες; Πρέπει να καταλάβουμε αν το ενυδρείο έχει στρώσει.

Τι φάρμακο είναι αυτό που πήρε ο αδερφός σου;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τεστ ΝΟ2 και μου βγήκε 0,1 νομίζω ότι πρέπει να τα ταΐζω λιγότερο?

9804[/snapback]

Πες μας ολα τα αποτελεσματα αν μπορεις, δηλαδη Αμμωνια, Νιτρωδες, pH και σκληροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...