Jump to content

Newbie


lionheart

Recommended Posts

Καταρχήν να σας συστηθώ...Λέγομαι Βασίλης.Από Θεσσαλονίκη...Καλή χρονιά σε όλους.Βλέπω οτι κάνετε πολύ καλή δουλειά και είπα να σας κουράσω λίγο.

Εχω ένα ενυδρειάκι 120 Lt(φιξαρισμένο της Eheim)...Όλα πάνε αρκετά καλά εκτός από τα φυτά που μέχρι τώρα δεν στάθηκα ιδιαίτερα τυχερός...Το αντίθετο μάλιστα...Δεν στέριωσα ακόμα κανένα εδώ και έξι περίπου χρόνια που το έχω...Το τρώνε τα ψάρια...Από μεγάλα έχω δύο <<δολάρια>>.Όλα τα άλλα μικρά.

Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας...

Θέλω να ασχοληθώ με ένα ενυδρείο αλμυρού νερού...Διάβασα την εισαγωγική ανακοίνωση ενός από τους admin ή mod...Περί αλμυρού νερού και αυξημένου κόστους...

Πολλές ερωτήσεις θέλω να κάνω και δεν ξέρω από που να αρχίσω...Βλέπω και τα παιδιά που είναι εδώ να είναι αρκετά προχωρημένα και ορισμένες εκφράσεις τους μου φαίνονται εξωγήινες...Ας κάνω τις πρώτες μου ερωτήσεις λοιπόν και θα παρακαλούσα οι απαντήσεις σας να είναι σε επίπεδο ενός μωρού 3 περίπου ετών που δεν ξέρει ακόμα αν ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να πετάει ή όχι...

Ερωτήσεις(αρχικές):

1) Μιλήσαμε για κόστος...Τί αρχικό ποσό θα χρειαστεί?Και εννοώ το ενυδρείο αυτό καθαυτό,τους διάφορους μηχανισμούς,φίλτρα,λάμπες,αλάτια κτλ κτλ?Αν θέλετε απαντήστε μου με κάποιο παράδειγμά ενός ενυδρείου(και τα συμπράγκαλά του) με το χαμηλότερο κόστος και με κάποιο ενός ενυδρείου μέσου κόστους...Ξέρω οτι αυτό εξαρτάται από τη τσέπη του καθενός αλλά θέλω να έχω κάποια πρώτα στοιχεία...

2) Ιδιοκατασκευή ή <<έτοιμο>> και <<φιξαρισμένο>>?.Αναφέρομαι και πάλι στο κοστος...Κοινώς τί θα μου βγεί πιο οικονομικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δεν το έκανα επίτηδες :D

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πρώτα από όλα καλώς ήρθες! :D

Τα δολλάρια έχουν σαν βασική τροφή τα φυτά γιαυτό και δέν κατάφερες ποτέ να τα κρατήσεις μαζί.

Τώρα για το ριφάκι θα χρειαστείς βασικά τα ακόλουθα πράγματα για να ξεκινήσεις.

1 φίλτρο εξωτερικό (φαντάζομαι ότι έχεις,άν ναι πές μας το μοντέλο)

3 λάμπες Τ5 (2 κανονικές και μία ακτινική).Μαζί με Ηλεκτρονικό μπάλαστ από ηλεκτρολογίο + ακροφύσια της Arcadia έχουν γύρω στα 80 Ευρώ.

1 σκίμμερ.Εδώ μπορείς να επιλέξεις από πολλά.Το δικό μου έχει 160 ευρώ.

3 σακιά αραγονίτη (1 ζωντανό + 2 ψώφιο) γύρω στα 70 ευρώ

Βράχο ο οποίος ο ζωντανός έχει από 15-25 ευρώ το κιλό και ο ψώφιος γύρω στα 7.

Ζουμιά + Τέστ γύρω στα 80 ευρώ

Βέβαια οι τιμές παίζουν από μαγαζί σε μαγαζί οπότε καλό θα είναι μόλις το αποφασίσεις να κάνεις μια έρευνα αγοράς....

Ότι θές είμαστε στην διάθεση σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορθές στην παρέα μας φίλε lionheart. :D

Το θαλασσινό ενυδρείο είναι σχεδόν άλλο χόμπι σε σχέση με τα δεδομένα που ήξερες στο γλυκό νερό.

Μπορεί να σου φαντάζει πολύπλοκο και δύσκολο αλλά να ξέρεις ότι όλα γίνονται εάν υπάρχει καλή διάθεση όρεξη για διάβασμα και υπομονή.

Πριν μιλήσουμε για το κόστος θα ήθελα να ξερώ το εξής.

Σκέφτεσαι για το υπάρχον ενυδρείο σου η για νέο ενυδρείο. επίσης θα ήθελες να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο fish only(μόνο με ψάρια άντε και Live rock) η με ενυδρείο τροπικού υφάλου(reef) ?

Είναι βασικό να ξέρουμε μιας και το κόστος είναι εντελώς διαφορετικό με το reef να βγαίνει αρκετά πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχουν μικρές και μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα δύο τύπου ενυδρεία. Δεν είμαι και τόσο αδαής :D:D

Όσον αφορά τον φίλο ΤΑΝ να του απαντήσω οτι επειδή ξέρω οτι αρχικά χάνεις πολλά ψάρια και φυτά στην προσπάθειά σου να φτιάξεις ένα ενυδρείο και επομένως το κόστος είναι αρκετά μεγάλο, προτιμώ να μου πει κάτι το οποίο να ανταποκρίνεται στο γεγονός οτι είμαι αρχάριος, οπότε θέλω κάτι το εύκολο για να ξεκινήσω και κάτι ταυτόχρονα οικονομικό. Να σου πω τέλος οτι σκέφτομαι για άλλο ενυδρείο και όχι αυτό που εχω.

Όσον αφορά τον κο Χάσκι(έχω ένα) :

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο.Δεν είναι της Eheim. Μου χάλασε και πήρα άλλο. Δεν θυμάμαι τη μάρκα. Πάντως δεν νομίζω να κάνει για τη δουλειά μας.Από οτι κατάλαβα φίλε Χάσκι με έναν πρόχειρο υπολογισμό γύρω στα 500 ευρώ θα μου βγεί χωρίς την <<ζωή>> μέσα...Μην υπολογίζοντας και τυχόν αστοχίες...Βέβαια όπως είπες <<παίζουν>> οι τιμές απο μαγαζί σε μαγαζί.

Δεν μου απαντήσατε σε κάτι...Αν δηλαδή πρέπει να σκεφτώ κάτι το φιξαρισμένο , κοινώς έτοιμο πακεταρισμένο ή να κοιτάξω να κάνω κάτι μόνος μου(πάλι να έχετε υπόψιν σας το οτι είμαι αρχάριος).

Κάτι ακόμα.Πόσα λίτρα να προτιμήσω?Ξέρω οτι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο αλλα το κακό είναι οτι είμαι στρατιωτικός...Θα ήθελα κάτι το οποίο να είναι και ευκολο στη μεταφορα(ξέρω ένα ένα σας τα βγάζω και ζητάω πολλά :D )

Επίσης αν θέλετε και δεν θεωρείται διαφήμιση να μου αναφέρετε κάποια μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη...Γιατί εδώ στην Τούμπα δεν έχει ιδέα κανένας από αυτούς που συνεργάζομαι.

Αυτά τα....πολλά!

Να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Στρατιωτικός & Ενυδρείο δε πάει... :D  :D  :D

9906[/snapback]

Nαι ρε γαμωτο, ειναι πολυ δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Σήμερα βρήκα ένα ενυδρείο με το φωτισμό του και το φίλτρο του γύρω στα 120Lt με 300 ευρώ χωρίς τη βάση.Είναι καλή η τιμή ή μπορώ να βρω κάτι φθηνότερο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Σήμερα βρήκα ένα ενυδρείο με το φωτισμό του και το φίλτρο του γύρω στα 120Lt με 300 ευρώ χωρίς τη βάση.Είναι καλή η τιμή ή μπορώ να βρω κάτι φθηνότερο?

Ευχαριστώ.

9949[/snapback]

Βασίλης καλησπέρα και καλός όρισες στο Forum.

Πριν μερικούς μήνες το careefour είχε μία προσφορά ενυδρείο 120lt κομπλέ (φως, φίλτρο, θερμοστάτη, Βάση) στα 119€. Στο κατάστημα Αλίμου στην Αθήνα εχθές είχε 4-5 κομμάτια ακόμα στην ίδια τιμή. Το έχουν πάρει αρκετοί φίλοι από το forum μεταξύ των οποίων και εγώ κι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι(από όσους έχω μιλήσει).

Δεν τσεκάρεις και στην Θεσσαλονίκη; Πάντως υπάρχουν και σε άλλα μαγαζιά παρόμοια ενυδρεία από 22Ο€ - 350€.

Η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλης καλησπέρα και καλός όρισες στο Forum.

Πριν μερικούς μήνες το careefour είχε μία προσφορά ενυδρείο 120lt κομπλέ (φως, φίλτρο, θερμοστάτη, Βάση) στα 119€. Στο κατάστημα Αλίμου στην Αθήνα εχθές είχε 4-5 κομμάτια ακόμα στην ίδια τιμή. Το έχουν πάρει αρκετοί φίλοι από το forum μεταξύ των οποίων και εγώ κι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι(από όσους έχω μιλήσει).

Δεν τσεκάρεις και στην Θεσσαλονίκη; Πάντως υπάρχουν και σε άλλα μαγαζιά παρόμοια ενυδρεία από 22Ο€ - 350€.

Η επιλογή δική σου.

9961[/snapback]

Φίλε μου ευχαριστώ για τη βοήθεια.Παρ όλα αυτά εγώ είμαι Θεσσαλονίκη θα κοιτάξω αν μπορώ να μου το στείλουν με αντικαταβολή.Εξάλλου αν όπως λες κοστίζει 119Ε είναι μια πάρα πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα 300(και μάλιστα χωρίς βάση)...Μιλάω πάντα για αλμυρό νερο έτσι?(τα φίλτρα αλμυρού είναι τα ίδια όπως του γλυκού? :D )

Ευχαριστώ πάντως...Θα το κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα,

Σου πρότεινα αυτή την περίπτωση γιατί νομίζω πως έχετε careefour και στη Θεσσαλονίκη, κάνω λάθος :D ; Εάν πάλι δεν έχετε, η λύση της αντικαταβολής δεν είναι απαγορευτική μιας και η τιμή είναι πολύ χαμηλή οπότε τα μεταφορικά δεν θα σου ανεβάσουν πολύ το κόστος. Τουλάχιστον ζήτησε να σου «εγγυηθούν» ασφαλή μεταφορά, εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Τώρα το φίλτρο που έχει μέσα είναι ικανοποιητικό για ένα ενυδρείο χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη ιχθυοφόρτωση, και γενικότερα ένα αξιοπρεπές ενυδρείο χωρίς μεγάλες και εξειδικευμένες απαιτήσεις, και αυτό λόγο του σχετικά μικρού χώρου που έχει για υλικά φιλτραρίσματος.

Όσων αφορά στο θαλασσινό ενυδρείο – δεν έχω προσωπική εμπειρία, από τι διαβάζω στο forum, ας με διορθώσουν οι ιδικοί εάν κάνω λάθος – είναι ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων σε θέματα φιλτραρίσματος, τόσο σε βιολογικό όσο και σε μηχανικό χημικό. Συνεπώς, το συγκεκριμένου τύπου φίλτρο, σε καμία περίπτωση, δεν μπορεί να σε καλύψει.

Σχετικά με τον τύπο των φίλτρων που χρησιμοποιούνται σε ενυδρεία γλυκού και θαλασσινού νερού είναι τα ίδια , απλά στην δεύτερη περίπτωση , για τα ίδια λίτρα, θα χρειαζόσουν μεγαλύτερο ή περισσότερα του ενός από ότι πιθανός για γλυκού νερού.

Ένα άλλο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις με τα έτοιμα ενυδρεία αυτών των διαστάσεων, είναι ο τύπος και οι ποσότητες σε λάμπες. Συνήθως έχουν μία ίσως δύο (προσωπικά μόνο με μία έχω δει). Όπως σου γράφει παραπάνω ο Δημήτρης (Husky_Jim) , θα χρειαστείς εξειδικευμένο εξοπλισμό. Εάν «πιάνουν τα χέρια σου», αυτό γίνετε.

Για εμένα το βασικότερο πρόβλημα είναι η πιθανές μεταθέσεις σου :D .

Αυτά τα .....ολίγα :D . Ελπίζω να βοήθησα.

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν κοιταξεις σε θαλασσινο για ετοιμο ενυδρειο θα τα παρατησεις πριν αρχισεις γιατι ειναι λιγες οι εταιρειες που βγαζουν και ειναι πανακριβα.Η γνωμη μου ειναι πως αν πας στα ιδια λιτρα (120) γιατι να αλλαξεις ενυδρειο κρατα αυτο που εχεις.Θα ειναι πολυ δυσκολο παντως reef και μεταφορες λογω της δουλειας σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπορείς να ψάξεις και στην Επικοινωνία με τα Καταστήματα για ενυδρείο.

Να προσέξεις το ενυδρείο που θα πάρεις να μπορεί να 'δεχτεί' εύκολα τις επιπλέον λάμπες που θα χρειαστεί και ίσως και μιά τρύπα στο καπάκι για το σκίμερ. :D

Link to comment
Share on other sites

Το water inn εχει 160 λιτρα με επιπλο θερμοστατη υποτυποδες φιλτρο εσωτ. και 2 λαμπες με 120 ευρο.80χκατι χκατι.εχει και εξωτερικα φιλτρα σε τιμες πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν κοιταξεις σε θαλασσινο για ετοιμο ενυδρειο θα τα παρατησεις πριν αρχισεις γιατι ειναι λιγες οι εταιρειες που βγαζουν και ειναι πανακριβα.Η γνωμη μου ειναι πως αν πας στα ιδια λιτρα (120) γιατι να αλλαξεις ενυδρειο κρατα αυτο που εχεις.Θα ειναι πολυ δυσκολο παντως reef και μεταφορες λογω της δουλειας σου.

Ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά λόγια σχετικά με το ενυδρείο-μεταθέσεις... :angry2::thumbup::rasp::rasp::hysterical:

Λοιπόν αυτό που πρότινε ο φιλος με τα 160 λίτρα στα 120 ευρώ είναι μια καλή περίπτωση...Φυσικά στο θέμα φίλτρο θα πρέπει να αγοράσω κάτι καλύτερο αυτό το καταλαβαίνω...Στο θέμα λάμπας όμως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...Δηλαδη θέλω να πω οτι ή έχει υποδοχές και μπορείς να βάλεις κάτι ή δεν έχει οπότε πας σε κάτι καλύτερο αλλά και ακριβότερο...

Χάσκι αυτό που μου δείξανε στο μαγαζί που πήγα είχε τις τρύπες που ανέφερες για σκίμμερ μόνο που μου είπε οτι αυτό θα μπει στο δίμηνο...

Ισίδωρε αυτό που έχω είναι ήδη κατοικήσημο... :hysterical: Δεν θέλω να χάσω τα ψαράκια που έχω μέσα...Ούτε να τα στείλω σε ορφανοτροφείο... :thumbup::thumbup::P:D

Τέλος καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο λόγω τις δουλειας μου να το μεταφέρω και αναγνωρίζω και την επικινδυνότητα να το <<χάσω>>...Παρ όλα αυτά ίσως και να μην χρειάζεται αφού οι γονείς μας μένουν σταθεροί...Και αν κρίνω από τη μαμά η οποία συντηρεί 6 πουλιά, 1 γάτο, 9 ψάρια, 4 σκυλιά, μερικά αδέσποτα έξω από την αυλή και ένα φίδι που είναι πίσω από τα ντουλάπια του σκρίνιου μας(δεν κάνω πλάκα το είδε μια μέρα και πήγε εκει...απο τοτε αγνοείται αλλά μαλλον έπεσε σε χειμερία νάρκη) νομίζω οτι είμαι καλυμμένος...Απλά θέλει εκπαίδευση :D:D:D:D:hysterical:

Να στε πάντως όλοι καλά....Κανετε πραγματικά καλή δουλειά...Θα κάνω τα τηλεφωνηματα μου τη Δευτέρα και θα επανέλθω...

Υ.Σ. 1 Φυσικά και έχουμε Καρφουρ στην Θεσσαλονίκη...Απλά δεν ξέρω αν έχουν σε όλα τις ίδιες προσφορές και αν έχει απόθεμα ή θα χρειαστεί να ζητήσουν την αποστολή του από κάποιο άλλο κατάστημα...

Υ.Σ. 2 Όσον αφορά το έτοιμο σε σχέση με το κατασκευασμένο από μένα μπορεί κάποιος να μου πει το κόστος των υλικών?πχ τζάμια(είδος και τιμή) , σιλικόνες, πιθανόν κόλλες κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας συστηθώ...Λέγομαι Βασίλης.Από Θεσσαλονίκη...Καλή χρονιά σε όλους.Βλέπω οτι κάνετε πολύ καλή δουλειά και είπα να σας κουράσω λίγο.

Εχω ένα ενυδρειάκι 120 Lt(φιξαρισμένο της Eheim)...Όλα πάνε αρκετά καλά εκτός από τα φυτά που μέχρι τώρα δεν στάθηκα ιδιαίτερα τυχερός...Το αντίθετο μάλιστα...Δεν στέριωσα ακόμα κανένα εδώ και έξι περίπου χρόνια που το έχω...Το τρώνε τα ψάρια...Από μεγάλα έχω δύο <<δολάρια>>.Όλα τα άλλα μικρά.

Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας...

Θέλω να ασχοληθώ με ένα ενυδρείο αλμυρού νερού...Διάβασα την εισαγωγική ανακοίνωση ενός από τους admin ή mod...Περί αλμυρού νερού και αυξημένου κόστους...

Πολλές ερωτήσεις θέλω να κάνω και δεν ξέρω από που να αρχίσω...Βλέπω και τα παιδιά που είναι εδώ να είναι αρκετά προχωρημένα και ορισμένες εκφράσεις τους μου φαίνονται εξωγήινες...Ας κάνω τις πρώτες μου ερωτήσεις λοιπόν και θα παρακαλούσα οι απαντήσεις σας να είναι σε επίπεδο ενός μωρού 3 περίπου ετών που δεν ξέρει ακόμα αν ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να πετάει ή όχι...

Ερωτήσεις(αρχικές):

1) Μιλήσαμε για κόστος...Τί αρχικό ποσό θα χρειαστεί?Και εννοώ το ενυδρείο αυτό καθαυτό,τους διάφορους μηχανισμούς,φίλτρα,λάμπες,αλάτια κτλ κτλ?Αν θέλετε απαντήστε μου με κάποιο παράδειγμά ενός ενυδρείου(και τα συμπράγκαλά του) με το χαμηλότερο κόστος και με κάποιο ενός ενυδρείου μέσου κόστους...Ξέρω οτι αυτό εξαρτάται από τη τσέπη του καθενός αλλά θέλω να έχω κάποια πρώτα στοιχεία...

2) Ιδιοκατασκευή ή <<έτοιμο>> και <<φιξαρισμένο>>?.Αναφέρομαι και πάλι στο κοστος...Κοινώς τί θα μου βγεί πιο οικονομικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δεν το έκανα επίτηδες :D

9865[/snapback]

Χάσκι μάλλον τελικά θα χρησιμοποιήσω το ενυδρείο που ήδη έχω και τα ψαρακια που έχω μέσα θα τα βάλω μέσα σε αυτό που τελικά βρήκα στο Καρφουρ... :D

Οπότε μιλάμε για ένα ενυδρείο στα 120 λίτρα...

Βρήκα στο <<Αμαζόνιος>> στη Θεσσαλονίκη ένα φιξαρισμένο με 300 ευρώ όπως έχω ήδη αναφέρει...Αν ο εξοπλισμός που θα χρειαστώ για το 120άρι λίτρων που έχω βγαίνει παραπάνω από 180 ευρώ (σύνολο 300) μάλλον θα πάρω αυτό του <<Αμαζονίου>> αφού έχει όλο το βασικό εξοπλισμό(εκτός από σκιμμερ, αλάτια κτλ κτλ)... Και είναι στην ίδια τιμή....Τι λές θα ξεπεράσει τα 300 ευρώ η αγορά μου(120 ευρώ το ενυδρείο του Καρφουρ+εξοπλισμός από <<Αμαζόνιο>>)?

Επίσης να ζητήσω συγνώμη για τις πολλές αρχικές μου ερωτήσεις αφου ψάχνοντας το φόρουμ βρίσκω συνεχώς απαντήσεις για τα ερωτήματα που έχω κάνει ήδη...ΑΠλά θέλω και τη γνώμη σου για να μην με κοροϊδέψει κανείς...Τα 120 λίτρα αλήθεια τί εξοπλισμό θα χρειαστεί?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...