Jump to content

Παρουσιαση νεου Nanoreef 70 Lt


vagosg

Recommended Posts

μετα απο ανακαταταξεις μερικες fotos ακομα.....

post-6974-1214341446.jpg

post-6974-1214341609.jpg

post-6974-1214341633.jpg

Link to comment
Share on other sites

oi φωτογραφιες δεν βγαινουν ολοκληρες.......

ο Picaso τσιμπαει τα κοραλια?καμια παρατηρηση απο την συμβιωση τους εχεις να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις στρογγυλες πρασινες αποληξεις ειναι σκληρο...δεν θυμαμαι ονομα...

Κολλαστρεα ειναι και αυτο φως που εχει ειναι αρκετο για αυτο το κοραλλι :)

Link to comment
Share on other sites

Τις foto θα τις ανεβασω παλι μαζι με αλλες γιατι κομπλαρε το upload.

Ο Picasso δεν πειραζει τιποτα απο κοραλλια !! και απο ψαρια !!

Πρωτα μπηκε ο Picasso, μετα ο Clown (εφαγε 2-3 φαπες στην αρχη) και τα πανε απο τοτε τελεια (4-5 μηνες).

Αυτος ο Blue Tang μπηκε μολις πριν μια βδομαδα. Την πρωτη μερα τον κυνηγουσε με μανια ο Picasso, βεβαια δεν τον προλαβαινε αλλα οι δαγκωματιες "στον αερα" του Picasso ακουγονταν σαν να χτυπας με κλειδι το τζαμι του ενυδρειου...απιστευτο σαγονι πραγματικα το ακουγες εξω απο το ενυδρειο πολυ δυνατα!!

Απο τη δευτερη μερα ουτε κυνηγη ουτε τιποτα, ολα τελεια χωρις κρυψιματα και εκνευρισμους

(μια μερα ταλαιπωρηθηκε ο Blue Τang).

Και στο φαει μια χαρα εως υπερβολικα καλα.....ο Picasso οταν χορταινει συνεχιζει και μαζευει τροφη στο στομα του χωρις να την καταπινει ετσι απλα για να μην την φανε οι αλλοι..μετα δεν αντεχει και την βγαζει.

Αλλα ολα τρωνε παρα πολυ.

Προσφατα ο Picasso αρχισε την αρχιτεκτονικη τοπιου..μεταφερει τα κοχυλια για να περνα η ωρα....ασυλληπτος χαρακτηρας.

Link to comment
Share on other sites

να τες οι τελευταιες fotos

post-6974-1214426463_thumb.jpg

post-6974-1214426472_thumb.jpg

post-6974-1214426480_thumb.jpg

post-6974-1214426487_thumb.jpg

post-6974-1214426498_thumb.jpg

post-6974-1214426505_thumb.jpg

post-6974-1214426514_thumb.jpg

post-6974-1214426522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που βρίσκεται πίσω απο τον clown στη δευτερη φωτογραφία της δευτερης σειρας? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που βρίσκεται πίσω απο τον clown στη δευτερη φωτογραφία της δευτερης σειρας? :)

ειναι μια ομορφη bubble tip ανεμωνη....

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι!!!Ειναι πανεμορφη.Εγω δεν θα βρω το θαρρος να βάλω μία στο δικό μου reef οταν το στησω με το καλό απο σεπτέμβρη... ;) Τουλάχιστον τις βλέπω στα δικά σας και τις θαυμάζω! :)

Έγινε επεξεργασία - arficb
Link to comment
Share on other sites

ολα τρωνε small pellets (ξηρη) και που και που κατεψυγμενη pacifica krill. Τα τρωνε ΟΛΑ !! Σε απιστευτες ποσοτητες.

Τα Bubble Tips της ανεμωνης ειναι εντονο ροζ φωσφοριζε ενω τα tentacles πρασινιζουν και σαν να φωσφοριζουν και αυτα. Ειναι πραγματικα σαν να φωσφοριζει ολοι η ανεμωνη -ειναι η ωραιοτερη που εχω πετυχει!! πραγματικα πολυ ιδιαιτερο χρωμα. Δεν ξαναειχα ποτε τετοια ουτε εχω βρει αλλο παρομοιο χρωματισμο και θελω να την μεταφερω στο μεγαλυτερο οταν θα ειναι ετοιμο, για να γινει τερας!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο , μπράβο καν'την τερατακι και μετά θα χρεώνεις και εισητήριο για να τη δούμε!!! ;) Φτου φτου να μην στη ματιάσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια,πολυ ωραιο το nano reef σου!!!Φτου να μην το ματιαξω.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...ειμαι ενας περηφανος "ΑΝΕΜΩΠΑΤΕΡΑΣ" χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι μεν εμαθα απο τους δισκους αλλα και το θαλασσινο δεν δειχνει να ειναι τοσο δυσκολο οσο μου ειχαν περιγραψει κατι πωλητες (περιεργο) πριν 2 χρονια.Αυτο το υπογραμισα γιατι ακριβως ετσι συνεβη και σε εμενα

και μου φαινοταν βουνο και στην ουσια δεν ειναι.Τωρα στο θεμα μας το ενυδρειο μου αρεσε πολυ και οπως

ειπες κι εσυ αν ο βραχος μπορεσει και συκωσει το βιολογικο φορτιο στην συνεχεια τοτε οντως το Σκιμερ δεν

θα σου χρειαστει μιας κι εχεις προβλημα χωρου.Για τα κοραλια σου ξεχασα να γραψω οτι ειναι πανεμορφα οπως

και τα ψαρια σου.Το μονο που εχω να σε προτεινω ειναι την αλαγη του πανεμορφου Πικασο με ενα ακομη Ανεμωνη ωστε να τα κανεις ζευγαρακι,και αργοτερα μπορει και να δεις και μωρακια.

Link to comment
Share on other sites

Thanks stratos,

τρεχει εδω και μηνες και χωρις σκιμερ..επισης εχω αφησει λιγα siporax δεν τα κανει ολα ο βραχος...ειναι σε χωρο γραφειου και δεν μπορω να ακουω τη φασαρια του σκιμερ...ουτε να το βλεπω να εξεχει.

Βοηθαει σιγουρα και ενα μηχανημα που καθαριζει το νερο με μαγνητικα πεδια ή κατι τετοιο που εβαλα πριν 2 μηνες.

Τελικα νερο κατα μεσο ορο αλλαζω καθε 3,5 βδομαδες και οι τιμες ειναι φυσιολογικες δηλ. θα μπορουσα να καθυστερω και αλλο. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι καθε 2 μερες εξατμιζετε 5-6 λιτρα νερο..οποτε αναπληρωνω συνεχεια.

Ο Picasso ειναι ο αγαπημενος μου και σε λιγο καιρο θα μπει σε ενα χιλιαρι (θα κανει party.. o τυχερος)

στη θεση του θα δω μηπως βαλω κστι που δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σου ενθουσιοδη φιλε μου με τις ανεμονες!!!!Τα Σπας!!!Απλα θα ηθελα να σε προλαβω πριν στεναχωρεθεις....η πρωτη ανεμονη που εχεις στο αλλο σου reefaki λεγετε seabae anemone κ το clown το οποιο την κατοικει λεγετε clarkis clownfish κ ειναι απολυτα συμβατο με την ανεμονη αυτη...το θεμα ειναι πως αυτη την ανεμονη ακομα κ οι καλυτεροι του χομπυ δεν μπορεσαν να την κρατησουν πανω απο 8 μηνες!Το κανονικο της χρωμα δεν ειναι ασπρο αλλα καφε κ θελει πανω απο 3-4 watt ανα γαλλονι δηλαδη 2 watt ανα λιτρο στο περιπου!Οσο για την ΒΤΑ θελει παραπανω φως απο την αλλη!!!Αν δε μπορεις να κανεις καμπανα με metal halide να χεις 150 watt πανω απο την Bubble tip anemone προσπαθησε να κανεις ενα συστημα απο τ5 λαμπες μισες ακτινικες κ μισες ασπρες...

Link to comment
Share on other sites

A κ το clarkis clown ειναι επιθετικο clown απο τα πιο επιθετικα....θα σου κανει ζημια!Εμενα το δικο μου clarkis ειχε ταισει στην seabae μου ενα ολοκληρο damsel αφου το σκωτωσε ετσι.Η BTA θελει να μπλεκει την βαση της στον ζωντανο βραχο οποτε αν εχεις καποιο βραχο με καμια τρυπα η κανα θαλαμι θα εισαι κομπλε θελει να ειναι σχετικα στη μεση του υψους του ενυδρειου κ θελει μετρια ροη...οταν εχει φουσκομενα τα πλοκαμια της σημαινει οτι ειναι ικανοποιημενη νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος....λοιπον το εψαξα κ η ανεμονη σου λεγετε rosebulb anemone εξου κ η εμφανηση της!Οπως ειπα κ πριν θελει πολυ δυνατο φως...2 watt ανα λιτρο δηλαδη πρεπει να χεις 4 τ5 λαμπες μισες μισες να φτασεις τουλαχιστον τα 100 watt minimum η τιμη των οποιων θα ειναι γυρω στα 200 ευρω λαμπες κ balast!Μπορεις αν θες να δωσεις λιγοτερα λεφτα κ να παρεις μια carpet anemone που χρειαζεται πολυ λιγοτερο φωτισμο κ ειναι κ αρκετα ποιο ανθεκτικη απο ολες τις υπολοιπες αλλα θα βαλεις μονο clown μεσα γιατι ειναι πολυ επιθετικη ανεμονη κ μεγαλωνει αρκετα κ γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...