Jump to content

80lt: Puffers


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Έχω ένα 80άρι (81x31x41) στο οποίο θέλω να αλλάξω setup. την παρούσα στιγμή είναι species ενυδρείο με Kribensis.

Οπότε σκεφτόμουν να το αλλάξω σε γλυκό ή υφάλμυρο με puffers.

Και ακολουθούν οι ερωτήσεις:

1. Αν προβώ σε υφάλμυρο, τα ήδη στρωμένα φίλτρα που έχω πρέπει να στρωθούν εκ'νέου λόγω της αλατότητας (βλέπε θαλασσινό) ή μπορώ να προσαρμόσω την βιολογία στο υφάλμυρο λόγω χαμηλής αλατότητας;

2. Λόγω του ότι τα puffers έχουν ανάκη απο ακόνισμα δοντιών, υπάρχουν τροφές στο εμπόριο που να παρέχουν αυτή την δυνατότητα ή πρέπει να αποκτήσω εκτροφείο σαλιγκαριών;

3. Τί εναλλακτικές έχω σχετικά με τα είδη των puffers; Θέλω απ'την μια να αποφύγω όσο είναι δυνατόν τα dwarf puffers( πχ Carinotetraodon travancoricus) μιας και είναι πολύ μικρά αλλά απ'την άλλη θα προτιμούσα να έχω περισσότερα απο 1.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1)Απο την αρχη.

2)Σε αυτα τα λιτρα καλυτερα θα ηταν καποιο ειδος γλυκου νερου μιας και τα υφαλμηρα ειδη θελουν περισοτερα λιτρα.Καποιο απο τα Carinotetraodon irrubesco η Carinotetraodon lorteti θα ηταν καλες επιλογες...

3)Εκτος απο σαλιγκαρια δοκιμαζε και pellets μετα απο καποιο διαστημα 1+ μηνα μεχρι να το δεχονται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

1)Απο την αρχη.

2)Σε αυτα τα λιτρα καλυτερα θα ηταν καποιο ειδος γλυκου νερου μιας και τα υφαλμηρα ειδη θελουν περισοτερα λιτρα.Καποιο απο τα Carinotetraodon irrubesco η Carinotetraodon lorteti θα ηταν καλες επιλογες...

3)Εκτος απο σαλιγκαρια δοκιμαζε και pellets μετα απο καποιο διαστημα 1+ μηνα μεχρι να το δεχονται κανονικα.

ΟΚ, Θανάση, ευχαριστώ.

Έχω αποφασίσει για lorteti και έμαθα ότι έχει το water-inn.

Περιμένω να μου απαντήσουν για τιμή και διαθεσιμότητα σε αρσενικά και θυληκά μιας και προτιμώ ζευγαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να τα παρεις ειναι υπεροχα ψαρια.. :D

Για οτι ερωτηση ειμαστε εδω να βοηθησουμε... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...