Jump to content

Επιλογή Σκιμμερ


lionheart

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...

Τελικά αποφάσισα να κατασκευασω μόνος μου ο ενυδρείο μου...Θα είναι στα 100χ50χ50 κάπου δηλαδή στα 250 λίτρα...Το καπάκι θα γίνει παραγγελία σε ξυλουργό.

Τα 5αρια τα κρύσταλλα είναι ΟΚ για τα λίτρα ή όχι?

Έχω ψάξει στο Ιντερνετ για Σκίμμερς , Φωτισμό, αλλά και φίλτρα...

Απο φίλτρα βρήκα το Eheim 2217.

Από Σκίμμερς βρηκα αρκετά μοντέλα και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο στην επιλογή μου...

1) Red Sea Berlin Classic Protein Skimmer Item Code: RS1111 Price: $145.00

2) Red Sea Berlin Protein Skimmer Package with Pump Item Code: RSBK

Price:$177.00

3) ViaAqua Multi-Skimmer

VA2311 ViaAqua Multi-Skimmer Regular $73.29

VA2313 ViaAqua Multi-Skimmer Deluxe with 5 Watt Compact UV Sterilizer

$118.29

4) Red Sea Prizm Protein Skimmer

RS1131 Red Sea Prizm Protein Skimmer $75.9

RS1133 Red Sea Prizm Deluxe Protein Skimmer $94.90

5) Red Sea Protein Skimmer

RS1111 Berlin Classic—25 to 250gal $145.00

RSBK Berlin Classic—25 to 250gal with Rio+ 2500UL Pump $177.00

6) Kent Marine Nautilus Turbo Eductor Protein Skimmer

KM2811 Kent Marine Nautilus Turbo Eductor Protein Skimmer $154.95

7) Coralife Needle Wheel and Venturi Super Skimmer

ES33000 Coralife Super Skimmer Needle Wheel 65gal up to65ga $88.99

8) Aqua Medic Turboflotor 1000 Protein Skimmer

AQ1111 Aqua Medic Turboflotor T1000 without pump $126.90

AMTFKOR Aqua Medic Turboflotor T1000 with Ocean Runner 2700 pump $194.10

9) AquaC Urchin/Urchin Pro Protein Skimmers

CUB AquaC Urchin In-Sump w/ MaxiJet 1200

Note: Maxi-Jet 1200 does not come with suction cups. up to 75 18" $163.95

ACUDB AquaC Urchin In-Sump w/ Drain Fitting w/ MaxiJet 1200

Note: Maxi-Jet 1200 does not come with suction cups. up to 75 18" $179.95

10) AquaC Remora/Remora Pro Protein Skimmer

ACRM AquaC Remora Hang-On w/ MaxiJet 1200

Note: Maxi-Jet 1200 does not come with suction cups. up to 75 17.5" $163.95

ACRDM AquaC Remora Hang-On w/ Drain Fitting

w/ MaxiJet 1200

Note: Maxi-Jet 1200 does not come with suction cups. up to 75 17.5" $179.95

Ξέρω είναι αρκετά... :D

Από φωτισμό οι τρείς λάμπες είναι αρκετές?Και αν ναι ποιες μου προτίνετε σε αυτά τα λίτρα?

Σε αυτά τα λίτρα θα χρειαστεί και Sub ή όχι?Αν ναι πόσα λίτρα θα πρέπει να εχει το Sub?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Τελικά αποφάσισα να κατασκευασω μόνος μου ο ενυδρείο μου...Θα είναι στα 100χ50χ50 κάπου δηλαδή στα 250 λίτρα...Το καπάκι θα γίνει παραγγελία σε ξυλουργό.

Τα 5αρια τα κρύσταλλα είναι ΟΚ για τα λίτρα ή όχι?

10216[/snapback]

Τα 5αρια τζάμια είναι πολύ μικρά κατά τη γνώμη μου για τέτοιο ενυδρείο. Πιστεύω ότι 10αρι πρέπει να βάλεις και σίγουρα κάτω και πάνω κόντρες. Μην το ριψοκινδυνέψεις... δεν αξίζει!

Σε αυτά τα λίτρα θα χρειαστεί και Sub ή όχι?Αν ναι πόσα λίτρα θα πρέπει να εχει το Sub?

10216[/snapback]

Το sump καλό είναι αν μπορείς να υπάρχει. Σου λύνει τα χέρια από πολλές απόψεις, και η μία από αυτές είναι και η αισθητική αφού τίποτα πλέον δεν φαίνεται μέσα στο ενυδρείο από εξοπλισμό. Έχει πολύ μεγαλύτερη ευκολία στο καθάρισμα και στο βάλε-βγάλε υλικά. Τώρα όσο για τα λίτρα του sump, λένε όσο περισσότερα, τόσο το καλύετρο. Πιστεύω πάντως και με ένα κατοσταράκι sump θα είσαι μια χαρά. Απλά κοίταξε ώστε να μπορούν να χωρέσουν μέσα όλος ο εξοπλισμός και τα υλικά που έχεις σκοπό να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5αρια τζάμια είναι πολύ μικρά κατά τη γνώμη μου για τέτοιο ενυδρείο. Πιστεύω ότι 10αρι πρέπει να βάλεις και σίγουρα κάτω και πάνω κόντρες. Μην το ριψοκινδυνέψεις... δεν αξίζει!

Το sump καλό είναι αν μπορείς να υπάρχει. Σου λύνει τα χέρια από πολλές απόψεις, και η μία από αυτές είναι και η αισθητική αφού τίποτα πλέον δεν φαίνεται μέσα στο ενυδρείο από εξοπλισμό. Έχει πολύ μεγαλύτερη ευκολία στο καθάρισμα και στο βάλε-βγάλε υλικά. Τώρα όσο για τα λίτρα του sump, λένε όσο περισσότερα, τόσο το καλύετρο. Πιστεύω πάντως και με ένα κατοσταράκι sump θα είσαι μια χαρά. Απλά κοίταξε ώστε να μπορούν να χωρέσουν μέσα όλος ο εξοπλισμός και τα υλικά που έχεις σκοπό να βάλεις.

10226[/snapback]

Σ ευχαριστώ για τις προτάσεις σου...Μπορείς μηπως να με βοηθήσεις και στην επιλογή Σκιμμερ , φιλτρου και Λαμπτήρων?

Θα με βοηθουσες πάρα πολύ αν μου έστελνες (αν έχεις) και κάποια σχέδια για να ξέρω πόσες και που θα ανοίξω τις τρύπες που θα χρειαστούν για την επικοινωνία του με το Sub και τα ανοιγματα στο καπακι για την τοποθέτηση του σκιμμερ...Αν καποιος άλλος έχει σχέδια παρακαλώ ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τις προτάσεις σου...Μπορείς μηπως να με βοηθήσεις και στην επιλογή Σκιμμερ , φιλτρου και Λαμπτήρων?

Θα με βοηθουσες πάρα πολύ αν μου έστελνες (αν έχεις) και κάποια σχέδια για να ξέρω πόσες και που θα ανοίξω τις τρύπες που θα χρειαστούν για την επικοινωνία του με το Sub και τα ανοιγματα στο καπακι για την τοποθέτηση του σκιμμερ...Αν καποιος άλλος έχει σχέδια παρακαλώ ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

10236[/snapback]

Για να μιλάς για σκιμερ πας για θαλασσινό. Δυστυχώς εγώ είμαι γλυκός :D

Οπότε για σκιμερ, λάμπες και εξοπλισμό θαλασσινό θα σε βοηθήσουν οι υπόλοιποι...

Για φίλτρο αν πας σε sump δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι, αλλιώς εγώ θα πρότεινα Eheim 2217 :D

Όσον αφορά τα σχέδια για sump και τρύπες, αν μπορείς να περιμένεις 2-3 μέρες όπου τελειώνει το δικό μου γλυκό (500 λίτρα με sump και τρύπιος πάτος με υπερχείληση και 2 εξαγωγές) τότε θα μπορέσω να σου δείξω από φωτό πως έχει φτιαχτεί !

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλήξει στο αν θα είναι fish-only ή reef; Από αυτό εξαρτώνται πολλά πράγματα στον εξοπλισμό. Για το φωτισμό μπορώ να σου πω ότι για ένα fish only 2 ή το πολύ 3 T5 στα 39 watt είναι υπεραρκετές. Αν πας για reef χρειάζεσαι αρκετά watt παραπάνω, αλλά βέβαια αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις των κατοίκων του (κοραλιών).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλήξει στο αν θα είναι fish-only ή reef; Από αυτό εξαρτώνται πολλά πράγματα στον εξοπλισμό. Για το φωτισμό μπορώ να σου πω ότι για ένα fish only 2 ή το πολύ 3 T5 στα 39 watt είναι υπεραρκετές. Αν πας για reef χρειάζεσαι αρκετά watt παραπάνω, αλλά βέβαια αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις των κατοίκων του (κοραλιών).

10249[/snapback]

Θέλω να κάνω reef...Βρήκα ορισμένες πληροφορίες...Από οτι κατάλαβα οτι έχεις sub δεν χρησιμοποιείς καθόλου φίλτρο?Όσον αφορά τους κατοίκους του επειδή οπως έχω πει ειμαι αρχάριος θα κοιτάξω να βάλω όσο πιο βολικους κατοίκους μπορώ και υπάρχουν στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Επειδή αργότερα μπορεί να θέλεις να βάλεις και κάτι παραπάνω (είμαι σίγουρος γι'αυτό) θα έλεγα να το φτιάξεις απο τώρα με τις σωστές προδιαγραφές ώστε να μην έχεις μετά το "Ράβε-Ξύλωνε".

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα συμφωνησω με το Νικο στο οτι καλο ειναι να κανεις κατι που στο μελλον δεν θα χρειαστει προσθηκες(...αν φυσικα ειναι εφικτο να γινουν!).

Απο εκει και περα και εγω θα συμφωνησω στην υπαρξη sumb.Και τον εξοπλισμο σου κρυβεις,και τα φιλτρα γλιτωνεις και τα λιτρα σου αυξανεις!!!

Οσον αφορα στα τζαμια,με σωστες κοντρες(10αρι) κανεις δουλεια και με οχταρι τζαμι.

Αν τελικα δεν κανεις sumb,δυο 2217 ειναι πολυ καλη λυση αλλα θα επιμεινω στην πρωτη προταση!Στο θεμα του φωτισμου θα καλυφθεις (για reef παντα) με λαμπες Τ5.3 λευκες και μια ακτινικη ειναι οτι καλυτερο για αρχη και απο εκει και περα σε περιπτωση τρελων απαιτησεων προσθετεις μια ακομα.

Τελος,χωρις να θελω να μειωσω τα υπολοιπα(...τα οποια ουτε καν εχω δει να δουλευουν) θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα το AQUAMEDIC 1000.Το εχω μερικους μηνες και ομολογω οτι κανει απιστευτη δουλεια :D

Link to comment
Share on other sites

230 ευρώπουλα μαζί με τα μεταφορικά από aquaristik.net

Και παράδοση από ups σε μία περίπου εβδομάδα στο σπίτι σου.

Έτσι για να μην μπλέκεις με τα ελληνικά ταχυδρομεία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα συμφωνησω με το Νικο στο οτι καλο ειναι να κανεις κατι που στο μελλον δεν θα χρειαστει προσθηκες(...αν φυσικα ειναι εφικτο να γινουν!).

Απο εκει και περα και εγω θα συμφωνησω στην υπαρξη sumb.Και τον εξοπλισμο σου κρυβεις,και τα φιλτρα γλιτωνεις και τα λιτρα σου αυξανεις!!!

Οσον αφορα στα τζαμια,με σωστες κοντρες(10αρι) κανεις δουλεια και με οχταρι τζαμι.

Αν τελικα δεν κανεις sumb,δυο 2217 ειναι πολυ καλη λυση αλλα θα επιμεινω στην πρωτη προταση!Στο θεμα του φωτισμου θα καλυφθεις (για reef παντα) με λαμπες Τ5.3 λευκες και μια ακτινικη ειναι οτι καλυτερο για αρχη και απο εκει και περα σε περιπτωση τρελων απαιτησεων προσθετεις μια ακομα.

Τελος,χωρις να θελω να μειωσω τα υπολοιπα(...τα οποια ουτε καν εχω δει να δουλευουν) θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα το AQUAMEDIC 1000.Το εχω μερικους μηνες και ομολογω οτι κανει απιστευτη δουλεια :D

10306[/snapback]

Να υποθέσω οτι με βάση τα λεγόμενα σας αν κάνω τελικά sub δεν θα χρειαστώ καθολου φίλτρα...Ή κάνω λάθος?Και με ποιο τρόπο κάνεις με sub φιλτραρισμά?

Και κάτι ακόμα παιδιά που θέλω να μου απαντήσετε...Είμαι στρατιωτικός...Αυτό σημαίνει μεταθέσεις...Μετακομίσεις...Κάθε πενταετία στο περίπου...Είναι εφικτή η μεταφορά του με κάποιον τρόπο τελος πάντων ή όχι?Γιατί αν δεν μπορεί με κάποιον τρόπο να μπορώ να το μεταφέρω τότε μάλλον θα εγκαταλείψω το εγχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...