Jump to content

Ταιριάζουν?


sifo

Recommended Posts

Καλημέρα

Εχω 2 Labidochromis sp. “yellow”1 male + 1 female

2 Cynotilapia afra 1 male + 1 female

Και 2 Hemichromis lifalili 1 male ( μάλλον )

+ 1 female( μάλλον )

Ταιριάζουν? γιατί το αρσενικό Afra ριχνει πολύ ξύλο στα 2 Hemichromis lifalili

Αν δεν ταιριάζουν τα χαρίζώ τα 2 Hemichromis lifalili σε όποιον τα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εχω 2 Labidochromis sp. “yellow”1 male + 1 female

2 Cynotilapia afra 1 male + 1 female

Και 2 Hemichromis lifalili 1 male ( μάλλον )

+ 1 female( μάλλον )

Ταιριάζουν?  γιατί το αρσενικό Afra ριχνει πολύ ξύλο στα 2  Hemichromis lifalili

Αν δεν ταιριάζουν τα χαρίζώ τα 2  Hemichromis lifalili σε όποιον τα θέλει.

10219[/snapback]

Καλημέρα,

Απ'όσο ξέρω τα Hemichromis lifalili είναι πολύ ήσυχα ψάρια ενώ τα Cynotilapia afra (ειδικά τα αρσενικά) πολύ επιθετικά - γι'αυτό συνίσταται να τα βάζουμε σε ενυδρείο με άλλα mbuna. Νομίζω επίσης ότι τα ψάρια αυτά έχουν και ελαφρά διαφορετικές απαιτήσεις στο νερό. Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου? Συνήθως, αν υπάρχει αρκετός χώρος για όλους, τα προβλήματα συγκατοίκησης μειώνονται. Επίσης, πόσο καιρό τα έχεις τα ψάρια μαζί στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Απ'όσο ξέρω τα Hemichromis lifalili είναι πολύ ήσυχα ψάρια ενώ τα Cynotilapia afra (ειδικά τα αρσενικά) πολύ επιθετικά - γι'αυτό συνίσταται να τα βάζουμε σε ενυδρείο με άλλα mbuna. Νομίζω επίσης ότι τα ψάρια αυτά έχουν και ελαφρά διαφορετικές απαιτήσεις στο νερό. Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου? Συνήθως, αν υπάρχει αρκετός χώρος για όλους, τα προβλήματα συγκατοίκησης μειώνονται. Επίσης, πόσο καιρό τα έχεις τα ψάρια μαζί στο ενυδρείο?

10230[/snapback]

120 lt γεμάτο πέτρες

δεν εχω αλλα ψαρια μέσα ( είχα ένα αστακό 3cm και τον φάγανε )

τα έχω 3 εβδομάδες μαζί

πρίν είχα μόνο τα 2 ζευγάρια afla & yellow

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλό θα ήταν να μείνεις στα αφράκια και στα λαμπιντο. Δεν νομίζω πως θα έχουν μεταξύ τους πρόβλημα συγκατοίκησης :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ταιριάζουν απόλυτα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούν να ζήσουν στο ίδιο ενυδρείο από άποψη συνθηκών και παραμέτρων.

Το κύριο πρόβλημα όμως είναι ο κύριος afra που θέλει και τα 120 λίτρα reserve.

Σε μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως είχες κάποια τύχη ... αλλά τώρα μάλλον θα αναγκαστείς να τα μετακομίσεις

Link to comment
Share on other sites

Όταν αφαιρέσεις τα lifalili η επιθετικότητα του αρσενικού afra ενδέχεται να μεταφερθεί στη θυληκιά του είδους ή και στα labιdochromis. Το καλύτερο θα ήταν την αφαίρεση των lifalili να ακολουθήσει η πρόσθεση 2 θυληκών afra. Για να αποκτήσει, έτσι, ο αρσενικός το χαρεμάκι του και να ηρεμήσει λίγο (Όσο, τουλάχιστον, θα μπορούσε να ηρεμήσει ένας αρσενικός afra μέσα σε 120 λίτρα, όπως είπαν τα παιδιά και πιο πριν). Θετική συνισταμένη θα είναι ότι το ενυδρείο, μετά την πρόσθεση των θυληκών, θα γίνει σχετικά overcrowded με αποτέλεσμα η επιθετικότητα του αρσενικού να μοιράζεται.

Έγινε επεξεργασία - Antonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...