Jump to content

Αλλαγες νερου


frakto

Recommended Posts

Γεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα ηθελα να ρωτήσω εαν κάποιος χρησιμοποιει αποιονιζμενο νερο (αυτο για σιδερα και μπαταριες ) για μερικες αλλαγες σε nano reef και εαν μπορουμενα το χρησιμοποιεισουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω ακούσει κατα καιρούς η ποιότητα του απιονισμένου νερού είναι αμφιλεγόμενη. Μπορεί να μην έχει άλατα οπότε για σίδερα κλπ να κάνει, όμως είναι πιθανό περιέχει μη επιθυμητά στοιχεία π.χ. χαλκό που για ένα reef θα είναι καταστροφικό.

Για τι ποσότητες νερού ενδιαφέρεσαι; Μήπως αξίζει η αγορά μιας α/ο; Αν οι ποσότητες είναι πολύ μικρές μήπως κάποιος φίλος με α/ο θα μπορούσε να σε εξυπηρετήσει; Βέβαια δεν είναι μόνο οι αλλαγές νερού αλλά και η αναπλήρωση αυτού που εξατμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες νερου που κανω ειναι 8 λιτρα την βδομαδα οπωτε δεν υπάρχει περιπτωση Α/Ο.

Οι μετρησει που εκανα σε ενα αποιονιζμενο νερο ειναι Cu =0 N03=0 NH4=0 pH=7 kai Kh=0 .Θεωρητικα τέλειο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε μια αλλη μαρκα αποιονιζμενου νερου NH3=παναγια μαζι μας !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα το διακινδύνευα. Αφού μετράς αμμωνία, φαντάσου τι μπορεί να έχει μέσα που δεν μπορείς να το μετρήσεις με τα test σου.

Θα μπορούσες ίσως πριν το χρησιμοποιήσεις να το φιλτράρεις για κάποιες ώρες με καλό ενεργό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν ειταν ΝΗ3 αλλα NO3 και αυτο σεκαποια μαρκα αποιονισμενου νερου την οποια δεν την χρησιμοποιησα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε καποια αλλη μαρκα ηταν η παραπανω μετρησεις NO3=0 , NH4=0 ,Cu=0 ,pH=7 ,kH=0 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο nano reef πάνω από 1 χρόνο του κάνω αλλαγές με νερό βρύσης και δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Μάλιστα όταν εξατμίζεται το νερό και χρειάζετε να συμπληρώσω το μόνο που βάζω είναι νερό με αντιχλώριο χωρίς καν να έχω προσθέσει αλάτι για να ρίξω την αλατότητα στα κανονικά επίπεδα δηλ. 1023. Απλά το ρίχνω πολύ αργά δηλαδή τα 5 λίτρα σε 1-2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ στο nano reef πάνω από 1 χρόνο του κάνω αλλαγές με νερό βρύσης και δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Μάλιστα όταν εξατμίζεται το νερό και χρειάζετε να συμπληρώσω το μόνο που βάζω είναι νερό με αντιχλώριο χωρίς καν να έχω προσθέσει αλάτι για να ρίξω την αλατότητα στα κανονικά επίπεδα δηλ. 1023. Απλά το ρίχνω πολύ αργά δηλαδή τα 5 λίτρα σε 1-2 ώρες.

Οταν εξατμίζετε το νερό καλά κανείς και δεν συπληρωνειs αλάτι γιατί απλά το αλάτι δεν εξατμίζετε , αλάτι χρησιμοποιούμε μόνο στις αλλαγές .

Εχω δει και εγώ νάνο να δουλεύει με νερό βρύσης κοντά στους 8 μήνες αλλά είχε αρκετή άλγη , τα ψάρια δεν είχαν κάποιο πρόβλημα !

Είχα πάρει τηλ. σε εταιρία αποιονιζμενου νερού και μου είχαν απάντηση πως δεν το συνιστούν γενικά σε ζωντανούς οργανισμούs ούτε σε φυτά πάντως από το νερό της βρύσης λογικά πρέπει να είναι καλύτερο . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και παλι ρε παιδια δεν μου εχετε απαντησει

μαρκα και προιν για ειδικο αντιχλωριο για θαλασσινο

και καποιο αλατι:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και παλι ρε παιδια δεν μου εχετε απαντησει

μαρκα και προιν για ειδικο αντιχλωριο για θαλασσινο

και καποιο αλατι:bowdown:

δεν ειναι ειδικο αντιχλωριο για θαλασσινο, ειναι απλο αντιχλωριο που βαζουμε και σε ενυδρειο γλυκου νερου. Το παρνεις απο το ενυδρειακα καταστηματα.

Απο αλατι, καλο ειναι Tropic Marin pro.

To αποιονιζμενο νερο δεν κανει για ρεεφ.

Link to comment
Share on other sites

Sera Nitrivec .Ειναι το καλυτερο και μποπρεισ να κανεισ και συγκριση με καπιο αιλλο.

Link to comment
Share on other sites

για μενα και για πολλους μεσα στο χωρο τα προιντα της API ειναι τα καλυτερα τωρα τι να σου πω γενικα ρωταω αν παιρνω δηλ.νερακι απο βρυση αναλογο αντοχλωριο αναλογο αλατι σε ενεα κουβα ανακατευω με κυκλοφορητη 24ωρες και ειμαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ειδικο αντιχλωριο για θαλασσινο, ειναι απλο αντιχλωριο που βαζουμε και σε ενυδρειο γλυκου νερου. Το παρνεις απο το ενυδρειακα καταστηματα.

Απο αλατι, καλο ειναι Tropic Marin pro.

To αποιονιζμενο νερο δεν κανει για ρεεφ.

νομίζω κάποια αντιχλώρια δεν προκαλούν υπερβολικό άφρισμα στο σκίμερ!

ΠΟΠΟ μπορείς απλά να έχεις ένα βαρέλι 20-30λτ γεμάτο νερο με μία αερόπετρα

και εάν κάτσει το νερό μετά από 24 ώρες δεν θα έχεις χλώριο!

και φτηνό και λιγότερα χημικά στο τάνκ σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην ενυδρειακή αγορά αντιχλωριακά, που προορίζονται για θαλασσινό νερό. Η διαφορά τους με τα υπόλοιπα είναι ότι δεν αφρίζουν καθόλου τα skimmer και η δοσολογίες είναι πολύ μικρές σε σχέση με τα αντίστοιχα του γλυκού νερού.

Ένα από αυτά είναι το Prime της εταιρείας Seachem, το οποίο χρησιμοποιείται τόσο για θαλασσινό, όσο και για γλυκό νερό. Στη συσκευασία αναγράφει σαφώς, ότι δεν προκαλεί αύξηση του αφρίσματος των skimmers.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ γτ βρηκα αλλα ενα ενυδρειακι 50λιτρο

που το προοριζω για μεσογειακο αλλα αυτα θα τα πουμε σε ενα νεο θεμα

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ γτ βρηκα αλλα ενα ενυδρειακι 50λιτρο

που το προοριζω για μεσογειακο αλλα αυτα θα τα πουμε σε ενα νεο θεμα

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την επιλογή σου.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου, στην ειδική κατηγορία του Μεσογειακού.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές από τις α/ο έχουν πέσει πάρα πολύ… Την δικιά μου την αγόρασα κάτω από 45 ευρώ! Νομίζω ότι σίγουρα θα κάνεις απόσβεση και θα έχεις και σίγουρα αποτελέσματα…

Όσο αφορά τα αντιχλώριο… σαφώς και υπάρχουν κατάλληλα για marine aquarium. Όπως είπε και ο κ.Νίκος… τα ακατάλληλα προκαλούν άφρισμα στο skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...