Jump to content

Σπίτι για τον μονομάχο μου...


Recommended Posts

Με το μαύρο φόντο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά από την άλλη ο μικρός είναι ιδιαίτερη περίπτωση... Προχθές, επειδή ο ξάδερφος έκανε αλλαγή νερού στο ενυδρείο, μου έδωσε 6 black neon tetra τα οποία και μπήκαν στο ενυδρείο για λίγο... Ήμουν έτοιμος να βγάλω τον μονομάχο σε περίπτωση επεισοδίου... αλλά.... ο μονομάχος τα καλοδέχτηκε χωρίς να "στραβώσει" καθόλου... μέχρι που τρώνε μαζί.... τι να πω..... Βέβαια τα παρακολουθώ από κοντά και σε περίπτωση "προβλήματος" τα tetrάκια θα επιστρέψουν στο παλιό τους σπίτι....

Πολύ κοινωνικός μας βγήκε ο Αχιλλέας....

ΥΓ Μείωσα λιγάκι την ροή με λίγο υαλοβάμβακα και τώρα ο μονομάχος είναι πιο άνετος στην επιφάνεια..... να δούμε αν θα φτιάξει και φωλιά....

Έγινε επεξεργασία - Johndentist
Link to comment
Share on other sites

Στο CD της SERA σου επιτρέπει να βάλεις σχεδόν σε κάθε κοινωνικό ενυδρείο και έναν αρσενικό μονομάχο.

Είναι φιλήσυχος με τα άλλα ψάρια και συχνά γίνεται ο ίδιος θύμα επίθεσης στα όμορφα πτερύγια του ειδικά από τα τιγράκια...

Πολύ όμορφο ψάρι! Και αυτό το ιρίδισμα που έχει είναι τόσο πλούσιο και άλλο τόσο δύσκολο να το αποδώσεις σε μια φωτογραφία! Σχεδόν φτάνει τα τροπικά θαλασσινά σε χρωματικές διαβαθμίσεις...

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο (θεωρητικό έστω) μέγεθος ενυδρείου που θα μπορούσε χωρίς διαχωριστικά να σηκώσει δυο μονομάχους και μερικά θηλυκά… Σε ένα 300άρι πυκνοφυτεμένο πχ μήπως θα κάνανε από μόνα τους, διαχωρισμούς των περιοχών τους, σαν τις κιχλίδες? Στη φύση δηλαδή τι κάνουνε? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ειναι οτι σε ενα 300αρι φυτεμένο 4 μονομάχοι μπαινουν , σε ενα πυκνοφυτεμένο περισσότεροι .

Εδω να πω οτι υπαρχει μια παρεξηγηση οι μονομάχοι οταν ειναι σε μεγάλο ενυδρειο με κρυψώνες οταν συναντηθουν δεν πλακονωνται σε μαχες μολις ο ενας απο τους 2 δείξει στον άλλο την υπεροχή του τελειώνει το θέμα εκεί .

Και αλλη μια παρεξήγηση , ο μονομάχος δεν είναι άγριο ψάρι !

Link to comment
Share on other sites

Update: Μετά την ρύθμιση της ροής με τον υαλοβάμβακα τα αποτελέσματα σε ένα βράδυ είναι ορατά... :bowdown: Ο μονομάχος άρχισε ήδη να φτιάχνει φωλιά γύρω από τα φύλλα της βαλισνέριας και αφού δεν έχει πρόβλημα με τη ροή του νερού στο ενυδρείο ανοίγει την ουρά του πολύ περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε! :rasp: Πολύ ωραίο ψάρι, και το μαύρο από πίσω το τονίζει ακόμα καλύτερα! Τελικά τον ενοχλεί η αντανάκλαση από το τζάμι με το χαρτόνι?

Ενώ τις πρώτες μέρες οι κινήσεις ήταν αναγνωριστικές εχθές παρατήρησα μια αυξημένη νευρικότητα του μονομάχου... Αρχικά πίστεψα πως τον ενοχλούσαν τα τετράκια και ήμουν έτοιμος να τα απομακρύνω όταν είδα τον μονομάχο σε μια επίδειξη δύναμης με.... τον εαυτό του.... που καθρεπτιζόταν στο μαύρο φόντο :buttrock:. Το χαρτόνι αφαιρέθηκε άμεσα και όλα ξανάγιναν ειρηνικά. Όποτε ψάχνω νέα λύση για τοποθέτηση φόντου (αδιάβροχο χαρτόνι υπάρχει;;;; :bowdown::buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πάντως μονομάχος δεν είναι και ιδιαίτερα ψύχραιμος! Τα έχει βάλει με τα cardinalius tetra που βρίσκονται στο ίδιο ενυδρείο... Όχι ότι μπορεί να τα πιάσει και να τους κάνει κάτι, αλλά το προσπαθεί.

Μου βγήκε κωλοπαίδι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τις πρώτες μέρες οι κινήσεις ήταν αναγνωριστικές εχθές παρατήρησα μια αυξημένη νευρικότητα του μονομάχου... Αρχικά πίστεψα πως τον ενοχλούσαν τα τετράκια και ήμουν έτοιμος να τα απομακρύνω όταν είδα τον μονομάχο σε μια επίδειξη δύναμης με.... τον εαυτό του.... που καθρεπτιζόταν στο μαύρο φόντο :buttrock:. Το χαρτόνι αφαιρέθηκε άμεσα και όλα ξανάγιναν ειρηνικά. Όποτε ψάχνω νέα λύση για τοποθέτηση φόντου (αδιάβροχο χαρτόνι υπάρχει;;;; :bowdown::buttrock: )

Βαλε μια σειρα απο φυτα στο πισω μερος ετσι δεν θα χρειασθεις φοντο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...