Jump to content

Πρασινο νερο


mopani

Recommended Posts

Hi!

Εδω και 2 μερες το νερο του ενυδρειου μου ειναι πρασινο θολο.... απο 12 ωρες που λειρτουργουσαν η λαμπες την ημερα της ριθμησα στης 9..

τι αλλο μπορω να κανω? ποτε θα υποχωρηση το προβλημα??

Αυτο που πρεπει να το προκαλεσε ειναι η αλλαγη στης λαμπες που εκανα.... πριν την αλλαγη ειχα σε 80λτ 1 aquarelle 18w, 10.000 K, 1020 lumens και 1 worm-white osram 18w, 3.000 K, 1350 lumens.

Μολις αλλαξα την osram και στην θεση της εβαλα μια aquarelle (δηλ. εχω 2 aquarelle) την επομενη εκανε την εμφανηση της η πρασινηλα και η θολουρα... δεν ειχα αλλαξη κατι αλλο...

Δεν θελω να ξαναβαλω την osram γιατι βγαζει πολυ κιτρινο...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο; Είχες άλλα ξεσπάσματα άλγης;

Κάνε αρχικά μια αλλαγή 50%. Επίσης να ξέρεις ότι τα 10000k δεν είναι και ότι καλύτερο για τα φυτεμένα ενυδρεία, εκτός και είναι π.χ. η μία στις τρεις λάμπες σε αυτό το φάσμα.

Αυτό που περιγράφεις είναι green water, ένα είδος αιωρούμενης άλγης. Αν μπορείς να βάλεις και μια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 λαμπες στο ενυδρειο των 10.000Κ δηλαδη συνολο 20.000Κ

Πριν βγει η θολουρα πρασσινηλα ειχα μια 10.000Κ και μια 3.000Κ συνολο 13.000Κ

Γι’ αυτο λεω μηπως με τα πολλα Κ βγενει αυτη η θολουρα στο νερο γιατι κατι αλλο δεν αλλαξα...

Το ενυδρειο λειτουργει 40 μερες απο την αρχη το ειχα με φυτα της 2 λαμπες και CO2 απο μπουκαλι 5λτ με νερο-μαγια-ζαχαρη. Της πρωτες μερες ειχε γινη ασπρο-πρασσινο το νερο με αλλαγες εφυγε και τωρα ξαναεμφανηστικε με την αλλαγη της μιας λαμπας... και φυσικα την αυξηση των Κ...

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη κάνε μετρήσεις για να δεις μήπως κάποιες τιμές (νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία φωσφορικά) ξεφεύγουν από τα επιτρεπτά και ελεγχόμενα όρια. Επίσης κάνε την αλλαγή νερού που σου είπα παραπάνω. Επανέφερε την μία λάμπα που άλλαξες για να περιορίσεις τον ακατάλληλο φωτισμό και προσανατολίσου σε αγορά λάμπας πιο κατάλληλης για φυτεμένο-κοινωνικό π.χ. ροζ, με kelvin έως 7100.

Αν μετά από αυτά δεν περιορισθεί η πρασινίλα, υπάρχουν και ποιο δραστικές λύσεις (π.χ. συσκότιση) αλλά καλό είναι να εξαντλήσουμε τις εναλλακτικές μεθόδους για να μην σοκάρεις τα ψάρια τα φυτά κλπ.

Καλή επιτυχία περιμένουμε να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Κ (βαθμοί Kelvin) δεν προστίθενται. Μόνον τα Watt προστίθενται. Είτε έχεις 1 είτε 10 λάμπες των 10.000 Κ, έχεις φωτισμό χρωματικής θερμοκρασίας 10.000 Κ. Η διαφορά έγκειται στο ότι έχεις περισσότερο φωτισμό αυτής της ποιότητας αν έχεις περισσότερες λάμπες. Αν τα φυτά σου δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το φώς που τους δίνεις, απλά τους δίνεις περισσότερο "λάθος" φως. Οσο περισσότερο ανεβαίνεις σε θερμοκρασίες Κ, τόσο ξεφεύγεις από το ιδανικό, το οποίο για φυτεμένο ενυδρείο γλυκού νερού είναι μεταξύ 5500 και 6500 Κ. Αρκετοί κατεβάζουν το κάτω όριο στα 5000 Κ. Οσο ξεφεύγεις από αυτά τα όρια τα μεν φυτά δεν αναπτύσσονται ιδανικά ενώ η άλγη δεν έχει πρόβλημα οπότε ουσιαστικά μετατοπίζεις τον φωτισμό σου προς όφελός της.

Για πιό αναλυτικές πληροφορίες κύττα και εδώ:

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/lighting1.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πρασινιλα αρχισε να υποχωρει, εκανα και αλλαγες νερου, Test εδω δεν εχει...

θα βγαλω τις 2 aquarelle και θα βαλω 2 coolwhite 18w, 4.000 K, 1350 lumens.

Καλυτερη λαμπα εδω δεν μπορω να βρω.... η coolwhite εχει λιγοτερα Κ απο την daylight (6.000 Κ) αλλα βγαζει περισσοτερο κοκκινο.

Και η aquarelle βγαζει λιγο παραπανω κοκκινο (μικρη η διαφορα τους) απο την coolwhite αλλα εχει τα πολλα Κ.

Οι λαμπες τυπου fluora μου ειπανε οτι ειναι καλες αλλα δεν εχουν πολυ φως (550 lumens) και το ενυδρειο μου παιρνει μονο 2 λαμπες...

Η λαμπες που κατασκευαζονται ειδικα για φυτα τυπου fluora εχουν περιπου 4.000-4.700 Κ αναλογα την μαρκα.Οποτε το κατω οριο των 5.500 Κ που λες φιλαρακι ειναι σχετικο... αν κανω λαθος διορθωστε με.

Εχετε να προτινετε κατι καλυτερο.....?? απο της απλες λαμπες του εμπορειου γιατι εδω δεν υπαρχουν και πολλα να διαλεξω...

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πρασινιλα αρχισε να υποχωρει, εκανα και αλλαγες νερου, Test εδω δεν εχει...

θα βγαλω τις 2 aquarelle  και θα βαλω 2 coolwhite 18w, 4.000 K, 1350 lumens.

Καλυτερη λαμπα εδω δεν μπορω να βρω.... η coolwhite εχει λιγοτερα Κ απο την daylight (6.000 Κ) αλλα βγαζει περισσοτερο κοκκινο.

Και η aquarelle βγαζει λιγο παραπανω κοκκινο (μικρη η διαφορα τους) απο την coolwhite αλλα εχει τα πολλα Κ.

Οι λαμπες τυπου fluora μου ειπανε οτι ειναι καλες αλλα δεν εχουν πολυ φως (550 lumens) και το ενυδρειο μου παιρνει μονο 2 λαμπες...

Η λαμπες που κατασκευαζονται ειδικα για φυτα τυπου fluora εχουν περιπου 4.000-4.700 Κ αναλογα την μαρκα.Οποτε το κατω οριο των 5.500 Κ που λες φιλαρακι ειναι σχετικο... αν κανω λαθος διορθωστε με.

Εχετε να προτινετε κατι καλυτερο.....?? απο της απλες λαμπες του εμπορειου γιατι εδω δεν υπαρχουν και πολλα να διαλεξω...

10539[/snapback]

Tο κατάλληλο φάσμα για να φωτοσυνθέσουν τα φυτά είναι αυτό γύρω στα 6500Κ. Τώρα όσον αφορά το κάτω άκρο που λες, 4000 Κ είναι λίγα για φωτοσύνθεση. Βεβαίως δεν λέω ότι δεν θα μεγαλώσουν τα φυτά σου με 4000-4700 Κ, αλλά είναι πολύ καλύτερο γύρω στα 6500Κ. Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ αφού έχεις χώρο μόνο για 2 λάμπες είναι να βάλεις μία ροζ (για φυτά, floraglo ή κάτι αντίστοιχο) μπροστά, και πίσω μία στα 6500 Κ. Έτσι θα χεις και ωραίο φωτισμό στα ψάρια και φυτά σου, και σωστό φάσμα για φωτοσύνθεση. Όσο για τις λάμπες στα 6500 Κ μπορείς να ψάξεις για κάποια τύπου sunglo ή ακόμα και κάποια osram φθορίου στα 6500.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...