Jump to content

Απο γλυκό σε Reef


GC9N

Recommended Posts

Ο Λόγος που γράφτηκα σήμερα στο Forum είναι ότι θέλω να μοιραστώ την σκέψη μου να κάνω το ενυδρείο μου 111 λίτρα σε nano Reef

Η ερώτηση ειναι αν ο εξοπλισμός που έχω τώρα παει στα σκουπίδια εχω ενα fluval 205 εξωτερικό και τα κλασσικα θερμοστάτες κλπ κλπ .

Γενικά εχω διαβασεί τι χρειάζετε ενα τετοιο ενυδρείο και ενα τέτοιο Εγχείρημα,χρειάζετε αρκετα χρήματα!!!

Είναι αλήθεια ότι χρειάζετε και άλλη μια δεξαμενή για κατι τέτοιο??

Σημ.(ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ)

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παροπλίζετε τίποτε απολύτως. Όλα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο reef. Απλά θα χρειαστείς και πρόσθετο εξοπλισμό 'οπως είναι το skimmer, κυκλοφορητές και διάφορα άλλα.

Η άλλη δεξαμενή που λές προφανώς εννοείς το sump. Αυτό χρησιμεύει για να γίνετε όλη η επεξεργασία του νερού εκεί μέσα αλλά και για να κρύβονται όλα τα μηχανικά μέρη και να μην είναι μέσα στο ενυδρείο. Φυσικά μπορείς να έχεις το reef σου και χωρίς sump και θα δείς μάλιστα πάρα πολλά να δουλεύουν έτσι είτε λόγο έλλειψης χώρου είτε κόστους κ.λ.π.

Πάντως αξίζει την προσπάθεια αλλά πρώτα κάνε μία έρευνα για το κόστος δηλαδή τι εξτρά θα χρειαστείς και μετά για βράχο, άμμο, αλάτια και διάφορα άλλα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια πραγματικά ένα τέτοιο εγχείρημα ήταν αρκετά ακριβό.

Ευτυχώς για εμάς οι τιμές τα τελευταία 2 χρόνια έχουν πέσει αρκετά και σε συνδυασμό με κάποιες online αγορές από Ευρώπη και Αμερική το όνειρο μπορεί να γίνει πραγματικότητα με σημαντικά μικρότερο κόστος έναντι του παρελθόντος.

Ο εξοπλισμός σου τώρα φυσικά και δεν είναι για πέταμα(εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτης κ.λ.π)θα χρειαστούν για το reefακι σου.

Αυτό που θα αλλάξει είναι ο φωτισμός σου συν κάποια πρόσθετα όπως το skimmer τα οποία είναι απαραίτητα για το εγχείρημα σου.

Για την δεύτερη δεξαμενή που ανάφερες λέγεται το sump και αν ήταν δυνατό θα ήταν ότι καλύτερο μιας και πέρα από τον συνολικό όγκο νερού που θα αυξηθεί άρα θα έχεις πιο σταθερές συνθήκες θα μπορέσεις να τοποθετήσεις εκεί τον λοιπό εξοπλισμό σου.

Ότι απορία έχεις πεστην για να βοηθήσουμε.

Καλά αλάτια. :D

Link to comment
Share on other sites

:D Θανάση μάλλον γράφαμε παράλληλα την απάντηση μας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Ευχαριστώ πολύ.. μάλλον θα αρχίσω να αγοράζω πρώτα τον εξοπλισμό.. και μετα το Ξήλωμα. Και φυσικά με τον καιρο ισως χρειαστώ "τι ίσως STANDAR" την βοηθειά σας.

Μερικα καλά site για safe online αγορες να μου προτείνετε??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα στα μαγαζιά εδώ στην Αθήνα. Θα εκπλαγείς από τις τιμές. Μπορεί να σου έρθουν φθηνότερα από το να τα αγοράσεις από on-line shop και να πληρώσεις και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής .. είναι αλήθεια ότι στο REEF χρειάζετε οπωσδήποτε Ψύκτρα

Link to comment
Share on other sites

Θέλει σταθερή θερμοκρασία 26-28 βαθμούς. Αν μπορείς το καλοκαίρι να έχεις τέτοια θερμοκρασία με ανεμιστήρες τότε το chiller δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

To sump αν ψύχετε σώστα και εχει και τον θερμοστάτη , την ψύξη και την θερμότητα την στέλνει στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

To sump αν ψύχετε σώστα και εχει και τον θερμοστάτη , την ψύξη και την θερμότητα την στέλνει στο ενυδρείο?

10679[/snapback]

Εννοείται πως ναι, αφού το νερό από sump πηγαίνει στο ενυδρείο και από κει πέφτει στο sump. Άρα ότι θερμοκρασία καταφέρνεις να έχεις στο sump θα έχεις και στο ενυδρείο σου. Δες το κάπως σαν συγκινωνούντα δοχεία :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ιδού το νέο μου ενυδρείο είναι ένα μέτρο και Custom! απο έναν παλιό στο χόμπυ.μου έδωσε 2 φίλτρα FLUVAL 403 και μερικά extra ακόμα πλακακι με μία αντλία για καθάρισμα κλπ μάλλον το πλακακι δεν κάνει για αμμο παραλίας που θέλω να ΄βαλω..

Η ερώτηση ειναι αν κάνουν τα φίλτρα, το ενα ειναι βιολογικό και το αλο χημικό φίλτρο.

Μπορούν αυτα να κάνουν για ένα γερό ξεκίνημα σε θαλλασινο νερό φυσικά μαζί με το skimmer και ενδεχομένως σε REEF αργότερα.

PS: κάποιος μου είπε ότι απο το αλάτι δεν θα αντέξει το λάστιχο απο το φίλτρο!!..και γενικός ακουω διαφορα που με προβληματίζουν σε ότι αναφορά το θαλλασινό.. Παρακάλω δώστε τα φώτα σας!

post-630-1139904403_thumb.jpg

post-630-1139904427_thumb.jpg

post-630-1139904436_thumb.jpg

post-630-1139904447_thumb.jpg

post-630-1139904456_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Το αν και πόσο θα αντέξει είναι σχετικό!

Σίγουρα θα αντέξει, απλά όχι ες αεί. Αν σκεφτείς ότι σε γλυκό νερό έχω φίλτρο που έχει δουλέψει με το ίδιο λάστιχο 4 χρόνια.

Ένας καλός τρόπος για να ζήσει το λάστιχο περισσότερο είναι ανά τρίμηνο ή όταν ανοίγεις για να καθαρίσεις το φίλτρο να ξεπλένεις καλά το λαστιχάκι με γλυκό νερό και να το περνάς καθαρή βαζελίνη. Έτσι δεν ξεραίνεται, και διαρκεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το ενυδρείο σου έχει καλές προδιαγραφές για θαλασσινό ενυδρείο.

Απότι κατάλαβα θα χρησιμοποιήσεις και φίλτρο βυθού, οπότε θα έχεις πολύ μεγαλύτερη βιολογική ικανότητα στο σύστημά σου. Η άμμος παραλίας όμως που επέλεξες είναι πολύ λεπτή για να μπορέσει να λειτουργήσει το φίλτρο βυθού.

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αραγωνίτη μεγέθους κόκκου 5mm και πάνω.

Οσον αφορά το λάστιχο μην ανυσηχείς. Αν είναι καλής ποιότητας, όπως το συλικονούχο της Eheim, δεν θα σε προβληματίσει για πάρα πολλά χρόνια. Μπορεί να σκληρήνει αλλά δεν κυνδινεύει απο τρύπημα.(Προσωπικά έχω σε χρήση τέτοιο λάστιχο περίπου 7 χρόνια σε θάλασσα χωρίς να το έχω καθαρίσει ποτέ).

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδία σε ένα τέτοιο εγχείρημα η άμμος και διάφορα διακοσμητικά του γλυκού νερού που ήδη έχω μπορούν να χρησιμοποιηθούν?

Έγινε επεξεργασία - bluedolphin
Link to comment
Share on other sites

Για το υπόστρωμα..

Ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά θα χάσεις το πολύτιμο buffering το οποίο μπορεί να σου προσφέρει το υπόστρωμα από αραγωνιτη η σπασμένο κοράλλι. :welcome:

Βοηθάει σημαντικά στο να κρατιέται το ph σε λογικά επίπεδα. :rockon:

Όσο για τα διακοσμητικά του γλυκού νερού ναι και αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθούν αλλά τα ψάρια σου σίγουρα δεν θα νιώθουν άνετα μιας και καμία σχέση δεν θα έχουν με βιότοπο τους. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μερικα καλά site για safe online αγορες να μου προτείνετε??

10670[/snapback]

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=284

Μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες με σαφεστατη αξιοπιστια. Ο νουμερο 1 προορισμος μου για ιντερνετ αγορες. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...