Jump to content

τραγωδια Νο2


antonis t83

Recommended Posts

λιγο πολυ ηταν αναμενομενο.σημερα βρηκα σε πολυ ασχημη κατασταση κ το δευτερο απο τα 3 piraya μου. το ψαρι ακομα αντιστεκοταν αλλα ειχε πολυ μεγαλες πληγες κ στις δυο πλευρες του. σε καποια σημεια φαινοταν ακομα κ το κεντρικο κοκαλο. καλυτερα να μην ανεβασω φωτο. ειναι ακομα ζωντανο σε τραγικη κατασταση.δεν πιστευω οτι θα τα καταφερει.αυτη τη στιγμη βρισκεται σε ενυδρεειο μικρο νοσοκομειο. μαλλον για ευθανασια το βλεπω.... εχει κανεις να προτεινει τροπο? χαζο ακουγεται αλλα ειναι περιεργο να χανεις τοσο σπανια κ ακριβα ψαρια για τετοιους λογους. τα ψαρια ηταν 3 περιπου 12 - 15 cm σε ενυδρειο 400 λιτρων. τωρα ειναι μονο 1.

μηπως τελικα τα piraya θα τα χαρακτηρισουμε μοναχικα κ οχι κοπαδοψαρα σε συνθηκες αιχμαλωσιας???

Link to comment
Share on other sites

επειδη ασχολουμαι χρονια με τα ειδη αυτα , καθε ενυδρειο που εστηνα ηταν στα ιδια προτυπα. αρκετα ξυλα με κρυψωνες, πολλα λιτρα , φυτα, χαλαρος φωτισμος. τροφη μια φορα τη μερα ποικιλια , ψαρια , γαριδες, καλαμαρια αραια κ που. χαμηλο ph. δεν ξερω πως να εξηγησω αυτη τη συμπεριφορα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καθόλου εμπειρία με πιράνια απλά προσπαθώ να σκεφτώ ανοικτά με βάση όσα ξέρω... επιμένω στην τροφή, μπορείς να αυξήσεις το τάισμα ή είναι οριακό? το λέω γιατί με τις ζέστες που έχει τώρα, ο μεταβολισμός αλλάζει και πεινάνε ταχύτερα, αλήθεια από θερμοκρασίες πως τα πάει το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

28 βαθμους . ακομα δεν επιασαν χοντρες ζεστες κ δεν αλλαξε.

για το ταισμα, απο παλαιοτερες εμπειριες μου ειχα καταληξει σε ταισμα μερα παρα μερα για τροφες που ειναι συγκριτικα πιο δυσκολοχωνευτες.(ψαρια ολοκληρα ,λεπια - κοκαλα) κ καθημερινα για αλλες τροφες (γαριδες, sticks). τα συγκεκριμενα ποτε δεν τα αφησα αταιστα. πιστευω ηταν καλυμενα απο φαγητο. χθες τα ταισα αργα. αν πεινουσε περισσοτερο αυτο που εκανε την επιθεση θα ειχε φαει το μισο απο το αλλο κ οχι μονο καποια κομματια του......

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε Αντωνη :bowdown:

Κατι μου λεει οτι στα ματιασανε τα μωρα σου

πραγματικα λυπαμαι!!!!

Πανος...........

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ερώτηση από άσχετο :bowdown: υπάρχει θέμα με το φύλλο των ψαριών αυτών στο ίδιο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε πολυ φιλε..

Για ευθανασια που ρωτησες καταψυξη.. Σακουλα με νερο και το ψαρι μεσα. Το βαζεις ετσι μεχρι να πετρωσει το συστημα. Λενε οτι ναρκωνονται απο τη χαμηλη θερμοκρασια και πανε ανωδυνα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το ψαρι πλαγιασε. μαλλον εχασε πολυ αιμα....

το πριν κ το μετα στις φωτο....

post-6112-1212511814_thumb.jpg

post-6112-1212511873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...