Jump to content

Malawi Mbuna


geotzo

Recommended Posts

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και δύο σχεδόν μήνες και χάρη στη βοήθειά σας, μπήκανε και τα πρώτα ψαράκια πριν τρεις εβδομάδες. Ευχαριστώ πολύ τον καλό φίλο Αντώνη για το μπόλιασμα, αλλά και για τα ψάρια. Έχουν μπει τέσσερα Labidochromis yellow, δύο θηλυκά και δύο αρσενικά ;) . Ξέρω θα τι πείτε για την αναλογία, αλλά ο φίλος μου είπε να το δοκιμάσουμε μήπως γίνουν δύο ζευγάρια. Υπάρχουν κάποιες λίγες πιθανότητες. Πάντως στις τρεις εβδομάδες ο μεγάλος αρσενικός κυνηγάει λίγο τον μικρότερο, αλλά όχι περισσότερο από τα θηλυκά. Τι λέτε γι αυτό; Αν δυσκολέψει θα βγάλω τον αδύναμο και θα βάλω άλλο ένα θυληκό.

Στοιχεία:

Ενυδρείο 240l

καθαρά λίτρα: 190

Φίλτρο 1: εσωτερικό 1000l/h (βιολογικό, μηχανικό, άνθρακας)

Φίλτρο 2: εξωτερικό Fulval 305 (βιολογικό, μηχανικό, άνθρακας)

Υπόστρωμα 10εκ. κοραλίτης

Πέτρες: moonstone 30 κιλά

Φόντο: Malawi της Hobby

NO3 mg/l : 0

GH : 10

KH : 17

PH : 8,4

Έχει κάνει την εμφάνισή της πράσινη άλγη και ελπίζω να καλύψει τα πάντα...

Φως:

2Χ54 watt Day + Nature

2Xmoonlight led tubes της fishbowl innovations με moonlight computer (Φανταστικό :) )

αλλαγές νερού 20% κάθε δυο εβδομάδες

Ερωτήσεις:

Σκοπεύω σύντομα να προσθέσω και άλλα τέσσερα άλλου είδους και βέβαια θα μείνω εκεί. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις.

Τα δύο φίλτρα έχουν ενεργό άνθρακα εδώ και ένα μήνα. Να τον αφαιρέσω, αντικαταστήσω ή να τον αφήσω;

Αν τον πετάξω, με τί να αντικαταστήσω το κενό;

post-4223-1214990564_thumb.jpg

post-4223-1214990602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με γειά το ενυδρείο και καλές επιτυχίες.Αγαπητέ geotzo ,τα ψάρια αυτά λειτουργούν σε χαρέμια ,όποτε δεν περιμένουμε να δούμε σταθερά ζευγάρια.Κάποια στιγμή λοιπόν μπορείς να αφαιρέσεις τον ενα αρσενικό και να μείνει ο ενας με τις δυο κοπέλες.

Τον άνθρακα θα έλεγα να τον βγάλεις πια γιατί ήδη είναι ενα μήνα μέσα και να μην τον αντικαταστήσεις , άνθρακα να βάζεις μόνο μετά απο θεραπεία.

Εγώ θα πρότεινα ενα χαρεμάκι απο 1.Iodotropheus sperngerae ( Rusty cichlid ) ή

2. Pseudotropheus acei

Κοίταξε εδώ για profiles http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο...σε ζηλεύω :) γιατί ψάχνω σε όλα τα πετ και έχουν αδειάσει όλα απο ψαράκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο...σε ζηλεύω :) γιατί ψάχνω σε όλα τα πετ και έχουν αδειάσει όλα απο ψαράκια ;)

Δεν ειναι εποχη για ψαρακια τωρα.Απο Σεπτεμβρη καλυτερα.Συμφωνω με το φιλο Σωκρατη για τα ψαρακια που σου προτεινε.Εμενα προσωπικα τα Iodotropheus μου αρεσουν πολυ.Αν αποφασισεις γι αυτα ριξε μια ματια στην Αβυσσο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Welcome φιλε στον θαυμαστο κοσμο των αφρικανικών κιχλίδων

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Εχω μονο μια ενσταση οσον αφορα το στησιμο του decor. Εχω την αισθηση οτι εχεις φτιαξει πολλα θαλάμια αλλα διαμπερη πραγμα που σημαινει πως δεν προσφερουν την απαραιτητη σιγουρια και ασφαλεια στα ψαρακια σου. Ριξε μια ματια στα στησιματα ενυδρειων και αλλων φιλων και θα δεις αυτο που σου επισημαινω.

Φιλικά Χρήστος

post-939-1215979194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα και αντικατεστησε τον με βιολογικο υλικο η με ενα σφουγγαρι.Επισης οι πετρες σου δεν ειναι στημενες σωστα.Δεν χρειαζονται τα ψαρια σου εναν τοιχο με τρυπες,αλλα ενα συμπλεγμα απο πετρες,οι οποιες θα δημιουργουν σπηλιτσες και κρυψωνες για......δυσκολες στιγμες.Βρες λοιπον λιγες πετρες ακομα και προσπαθησε ξανα.Ριξε μια ματια στις παρουσιασεις ενυδρειων για να παρεις μια ιδεα για την τοποθετηση. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μ'αρέσει πολύ το ντεκόρ! μπράβο!

έχει βρεί κανείς πως να ξεχωρίζει τις labidochromis yellow? έχω κι εγώ 2 και δε ξέρω άν είναι ζευγάρι, θηλυκές ή αρσενικές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή λίτρων και είδους ψαριών.

Θα ήταν προτιμότερο να στήσεις τις πέτρες λίγο πιο φυσικά καί απο θέμα εμφάνισης αλλά καί απο θέμα πρακτικότητας προκειμένου να δημιουργηθούν περισσότερες σπηλιές και κρυψώνες για τα ψάρια σου.

επίσης, όπως έχει ήδη ειπωθεί, τα Labs δεν ζουν σε ζευγάρια αλλά χαρέμια. Οπότε βγάλε τον έναν αρσενικό και βάλε ένα ακόμη θυληκό για να έχεις αναλογία 1/3.

Επιπλέον μπορείς να προσθέσεις ένα επιπλέον είδος (πάντα σε χαρέμι 1/3):

Συμφωνώ με τις προτάσεις του Σωκράτη και προτείνω σαν εναλλακτική καί τα melanochromis maingano.

Link to comment
Share on other sites

έχει βρεί κανείς πως να ξεχωρίζει τις labidochromis yellow? έχω κι εγώ 2 και δε ξέρω άν είναι ζευγάρι, θηλυκές ή αρσενικές κλπ.

Ο ασφαλέστερος τρόπος διαχωρισμού του φύλλου είναι η συμπεριφορά τους.

Επιπλέον, ο κάνόνας λέει ότι στα θυληκά τα πτερύγια που βρίσκονται στο κάτω μέρος του σώματος είναι λευκά (διάφανα) ενώ στα αρσενικά είναι μαύρα.

Αρσενικό

Θηλυκό

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσει πολύ το ντεκόρ! μπράβο!

έχει βρεί κανείς πως να ξεχωρίζει τις labidochromis yellow? έχω κι εγώ 2 και δε ξέρω άν είναι ζευγάρι, θηλυκές ή αρσενικές κλπ.

Το κιτρινο στα θυληκα ειναι πιο ανοιχτο,ενω δεν εχουν και εντονο το μαυρο στα κατω πτερυγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :blink:

Πολυ ωραιο το στησιμο του ενυδρειο σου.Μου αρεσουν οι πετρες αλλα και η αφισα. :thumbup:

Μηπως θα μπορουσες να μου πεις απο που αγορασες την αφισα? Σε λιγο καιρο θα αγορασω ενυδρειο στα λιτρα σου και θελω να βαλω κατι σαν αυτο που εχεις.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινο στα θυληκα ειναι πιο ανοιχτο,ενω δεν εχουν και εντονο το μαυρο στα κατω πτερυγια.

Σούπερ! έχω αρσενικό/θυληκό!!!

όσον αφορα τις tropheus duboisi και τις pseudotropheus acei, καμια ιδέα πως να τις ξεχωρίζουμε? Υποτίθεται οτι μου έδωσαν ζευγάρια, αλλα εκτός από τις labidochromis, οι άλλες είναι πολύ μικρές ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ! έχω αρσενικό/θυληκό!!!

όσον αφορα τις tropheus duboisi και τις pseudotropheus acei, καμια ιδέα πως να τις ξεχωρίζουμε? Υποτίθεται οτι μου έδωσαν ζευγάρια, αλλα εκτός από τις labidochromis, οι άλλες είναι πολύ μικρές ακόμα.

Τα tropheus duboisi αυτος που σου τα πουλησε δεν σου ειπε οτι δεν ταιριαζουν με τα αλλα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Τα tropheus duboisi αυτος που σου τα πουλησε δεν σου ειπε οτι δεν ταιριαζουν με τα αλλα ψαρακια;

οχι, ίσα ισα μου λέει οτι ταιριάζει με τα labidochromis. Δεν ταιριάζει από ποιά άποψη? επιθετικό ή χώρο κλπ?

Link to comment
Share on other sites

οχι, ίσα ισα μου λέει οτι ταιριάζει με τα labidochromis. Δεν ταιριάζει από ποιά άποψη? επιθετικό ή χώρο κλπ?

Αγαπητέ φίλε τα ψάρια είναι απο ταγκανίκα και επιθετικά. Κοίτα εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php

Φιλικά Σωκράτης :blink:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

οπότε παιιδιά τί σημαίνει αυτό? τι μπορεί να συμβεί? παίζει να μου φάνε τις άλλες κιχλίδες? :blink: Ρε τι λέτε ρε, τώρα, ή δε ξέρουν τι μας πουλάνε, ή από τι στιγμή που κάνει 11-12 ευρώ η duboisi, "μια χαρά είναι, αν ταιριάζει λέει! μα φυσικά αγαπητέ μου πελάτη!"

αντε να δουμε τωρα τι θα συμβεί με τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

οπότε παιιδιά τί σημαίνει αυτό? τι μπορεί να συμβεί? παίζει να μου φάνε τις άλλες κιχλίδες?

Νομιζω οτι η επιθετικοτητα του (πολυ μεγαλη ομως) περιοριζεται αναμεσα στο ειδος του.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η επιθετικοτητα του (πολυ μεγαλη ομως) περιοριζεται αναμεσα στο ειδος του.

Σωστο αυτο που λες αλλα οχι και απολυτο.Πρωτα απ ολα θελουν λιτρα.Για μενα πανω απο 300.Βαζεις ενα κοπαδακι απο 10 και μετα τα επεισοδια μενεις με 6-7.Αλλα γιατι το συζηταμε ακομα αφου ειναι αλλης λιμνης;Εχει τοσο ομορφα ψαρια η Malawi.Δες pseudotropheus flavus,pseudotropheus polit.Πανεμορφα και πολυ λιγο επιθετικα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες αλλα οχι και απολυτο.Πρωτα απ ολα θελουν λιτρα.Για μενα πανω απο 300.Βαζεις ενα κοπαδακι απο 10 και μετα τα επεισοδια μενεις με 6-7.Αλλα γιατι το συζηταμε ακομα αφου ειναι αλλης λιμνης;Εχει τοσο ομορφα ψαρια η Malawi.

:blink:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον εχουν την ιδια διατροφη γ αυτο μικρο το κακο....

Βγαλε τα duboisi και κρατα τα malawi.

Γενικως οι tropheus θελουν ενυδρεια απο 300 λιτρα και πανω και σε ομαδες ενος ειδους οπως εδω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...