Jump to content

Sos


kota

Recommended Posts

Καλημερα σας παιδια καταρχας!!

να με παλι με μια ακομα ερωτηση! :(:bigemo_harabe_net-180:

Η ουρα του 8υλικου μου του Γκαπυ ειναι σαν κομενη σε μικρα μικρα κομματακια!!!

Ετσι ειναι το σχεδιο της (αν και δεν το ειχα προσεξει οταν την πηρα πριν 3 Μηνες)???

Να σας ρωτησω και κατι ακομα σχετικο με το μικρο μου γλυκουλινη Γκαπακι μου? :);):thumbup:

Επειδη οταν παιρνω τα ψαρια οτι ψαρια και να ειναι τα παω μεχρι και 1 χρονο το πολυ 1 μιση τωρα με το Γκαπακι μου που γννη8ηκε στο ενυδρειο μου 8α ειναι συνη8ισμενο απο το νερο μου που ισως (πολυ πι8ανως) μην ειναι το καταλληλο γιατι δεν κανω μετρησεις, υπαρχει περιπτωση αμα κανω αλλαγες κανονικα φαει κανονικα να μου κρατησει περισσοτερο??

Φοβαμε να μην τον χασω ξερεται ειναι μοναχογιος! :rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θέλεις να χάνεις τα ψαράκια σου, θα πρέπει να τους παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες μέσα στο ενυδρείο.

Αυτά δεν επέλεξαν να μπούνε στο ενυδρείο σου, ΕΣΥ τα έβαλες.

Τι εννοείς ότι δεν κάνεις μετρήσεις ? με το μάτι καταλαβαίνεις ότι είναι καλό το νερό ?

Αλλαγή νερού κάθε πότε έχεις όρεξη να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θέλεις να χάνεις τα ψαράκια σου, θα πρέπει να τους παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες μέσα στο ενυδρείο.

Αυτά δεν επέλεξαν να μπούνε στο ενυδρείο σου, ΕΣΥ τα έβαλες.

Τι εννοείς ότι δεν κάνεις μετρήσεις ? με το μάτι καταλαβαίνεις ότι είναι καλό το νερό ?

Αλλαγή νερού κάθε πότε έχεις όρεξη να κάνεις ?

Οχι δεν κανω τα τεστς μετρησεις πεχα κ.τ.λ.π!

Οσο για την αλλαγη φυσικα και τα κανω 1 φορα την εβδομαδα 30% το νερο και τωρα που εχω τον πιτσιρικο κα8ε 3 μερες απο 30%!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου;;; Μεγεθος ενυδρειου, θερμοκρασια, φιλτραρισμα και υλικα, φωτισμος, διακοσμηση, αριθμος και ειδη ψαριων, ακομα καλυτερα και μια καλη φωτογραφια. Ισως ετσι βοηθησεις λιγο περισσοτερο, να βγουν καποια συμπερασματα.- :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου;;; Μεγεθος ενυδρειου, θερμοκρασια, φιλτραρισμα και υλικα, φωτισμος, διακοσμηση, αριθμος και ειδη ψαριων, ακομα καλυτερα και μια καλη φωτογραφια. Ισως ετσι βοηθησεις λιγο περισσοτερο, να βγουν καποια συμπερασματα.- ;)

Φοτο δεν μπορω να κατεβασω και αν μπορω μονο με κινητο τεσπα!

Εχουμε και λεμε το μεγε8ος ειναι: 52cm μηκος,32cm υψος και 20cm πλατος!

8ερμοκρασια τωρα που εχω τον πιτσιρικο ειναι 28-29 βα8μους!

φιλτραρισμα εχω εσωτερικο φιλτρο (οχι μεγαλο) το οποιο ειναι μαρκα με εκαψες και λεει R3-380

AC 220~240v 50Hz 8W Qmax:600L/hour !!

Οταν λες υλικα τι εννοεις?? Φωτισμο εχω μια λαμπα φ8οριου ποσα watt δεν ξερω!!

Διακοσμηση 4 φυτακια πλαστικα!!

Ψαρια:2 Μεγαλα Γκαπυ ενα αρσενικο και ενα 8υλικο

1 Ο πιτσιρικος 1 μηνος!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φοτο δεν μπορω να κατεβασω και αν μπορω μονο με κινητο τεσπα!

Εχουμε και λεμε το μεγε8ος ειναι: 52cm μηκος,32cm υψος και 20cm πλατος!

8ερμοκρασια τωρα που εχω τον πιτσιρικο ειναι 28-29 βα8μους!

φιλτραρισμα εχω εσωτερικο φιλτρο (οχι μεγαλο) το οποιο ειναι μαρκα με εκαψες και λεει R3-380

AC 220~240v 50Hz 8W Qmax:600L/hour !!

Οταν λες υλικα τι εννοεις?? Φωτισμο εχω μια λαμπα φ8οριου ποσα watt δεν ξερω!!

Διακοσμηση 4 φυτακια πλαστικα!!

Ψαρια:2 Μεγαλα Γκαπυ ενα αρσενικο και ενα 8υλικο

1 Ο πιτσιρικος 1 μηνος!! :blink:

1.Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για γκαππυ ειναι 33λιτρα μικτα φαντασου δηλαδη καθαρα ...Τα γκαππυ πρεπει να ειναι σε ομαδα 8 ατομων περιπου με αντιστοιχια 1 αρσενικο προς 3 θυλικα για να μην στρεσαρονται τα θυλικα επηδει τα αρσενικα εχουν ολη την ωρα στο μυαλο τους να ζευγαρωσουν και δεν αφηνουν σε ησυχεια τα θυλικα ειδικα στην δικη σου θεση που ειναι 1προς 1...

2.η ροη νερου στο φιλτρο σου ειναι υπερβολικη για την υχθιοφορτιση σου αλλα και για τα λιτρα σου...

3.Θα σε συμβουλευα να βαλεις μερικα ευκολα ζωντανα φυτα που δεν θελουν μεγαλη φροντιδα μονο αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 1/3 κανενα κλαδεματακι αυτα και ισως λιγο λιπασμα..Βαλε κερατοφυλλο για να κρυβονται τα μικρα απο τις γεννες..Οταν σε ενα ενυδρειο υπαρχουν και απο τα δυο φυλλα γκαππυ τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δουμε μικρα αν τους παρεχεις τις συνθηκες οπου θελουν.

4.Αγορασε υγρα τεστ για να μετρησεις τις τιμες του νερου σου..

5.Αν αποφασισεις να βαλεις ζωντανα φυτα τοτε πρεπει να αλλαξεις την λαμπα σου λογικα ειναι daylight..Τα ζωνταντα φυτα δεν ειναι μονο για την εμφανιση διαβασε τον κυκλο του αζωτου..τα νιτρικα αλατα ειναι τροφη για τα φυτα..Τα πλαστικα φυτα μπορει να σου τραυματισαν ή να σου τραυματησουν τα γκαππυ και να βλεπεις σκισμενες ουρες συντομα μαλλον εχεις δει ηδη

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

1.Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για γκαππυ ειναι 33λιτρα μικτα φαντασου δηλαδη καθαρα ...Τα γκαππυ πρεπει να ειναι σε ομαδα 8 ατομων περιπου με αντιστοιχια 1 αρσενικο προς 3 θυλικα για να μην στρεσαρονται τα θυλικα επηδει τα αρσενικα εχουν ολη την ωρα στο μυαλο τους να ζευγαρωσουν και δεν αφηνουν σε ησυχεια τα θυλικα ειδικα στην δικη σου θεση που ειναι 1προς 1...

2.η ροη νερου στο φιλτρο σου ειναι υπερβολικη για την υχθιοφορτιση σου αλλα και για τα λιτρα σου...

3.Θα σε συμβουλευα να βαλεις μερικα ευκολα ζωντανα φυτα που δεν θελουν μεγαλη φροντιδα μονο αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 1/3 κανενα κλαδεματακι αυτα και ισως λιγο λιπασμα..Βαλε κερατοφυλλο για να κρυβονται τα μικρα απο τις γεννες..Οταν σε ενα ενυδρειο υπαρχουν και απο τα δυο φυλλα γκαππυ τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δουμε μικρα αν τους παρεχεις τις συνθηκες οπου θελουν.

4.Αγορασε υγρα τεστ για να μετρησεις τις τιμες του νερου σου..

5.Αν αποφασισεις να βαλεις ζωντανα φυτα τοτε πρεπει να αλλαξεις την λαμπα σου λογικα ειναι daylight..Τα ζωνταντα φυτα δεν ειναι μονο για την εμφανιση διαβασε τον κυκλο του αζωτου..τα νιτρικα αλατα ειναι τροφη για τα φυτα..Τα πλαστικα φυτα μπορει να σου τραυματισαν ή να σου τραυματησουν τα γκαππυ και να βλεπεις σκισμενες ουρες συντομα μαλλον εχεις δει ηδη

Ευχαριστω για ολα αυτα αλλα δεν μπορω να αγορασω τεστ και φυτα αλη8ινα στο κιλκις δεν πουλανε εσυ απο που τα παιρνεις?? :blink:

Μπορεις να μου δωσεις κανενα κλαδεματακι σου μιας και εισαι απο Κιλκις?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συντομα θα εισαι οκ με φυτα απλα ψαξε για λαμπα που σε ειπα sylvania grolux ή osram fluora δες ποσα watt ειναι η δικια σου παρε διαστασεις αν θες και πηγαινε να παραγγειλης αν δεν εχει.. σε ηλεκτρολογικες αποθηκες ή σε μαγαζια με λαμπες :blink: ..ψαξε και για υγρα τεστ επισης της api..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια! :thumbdown:

Ειμαι στην ευχαριστη 8εση να σας πω οτι το ενυδρειο μου επιτελους το φυτεψα εβαλα φυτα αλλα και αυρειο περιμενω και αλλα οπως και μια ριζα μοπανι!

Τα γκαπακια μου τλκ 8α τα φιλοξενησει o Thwdorhs ο οποιος γνωριζει παρα πολλα γι αυτα τα ψαρακια και πιστευω 8α τα κανει ευτυχισμενα!

Το Γκαπακι μου εγινε επιτελους 1 μηνων και 4-5 μερες και εχει μεγαλωσει παρα πολυ και ειναι τελειο!

Εγω σημερα πηρα εναν Μονομαχο τον οποιο 8α τον φιλοξενησει το ενυδρειο μου ( ο μονομαχαος ειναι 2 μηνων απο αναπαραγωγη μιας φιλης!!)

Τελειος μονομαχος μα ακομα μικρουλις και γλυκουλης! :blink::thumbup:

Αυρειο 8α παρω την ριζα και τα φυτα και ειμαι οκ!

Εχω να σημειωσω πως απο σημερα αρχιζω καλλιεργειες σε Σκουλιακακια Γκρινταλ και Δαφνιες!! :thumbdown::thumbdown:

Για να εχω πασα τον Μονομαχο μου! :thumbup:

Σε λιγο 8α βαλω 2 φοτος μια πως ηταν πριν και μια πως εγινε τωρα να μου πειται γνωμες!

Αυτη η φωτογραφια ειναι πως ηταν! :thumbup:

post-6630-1215977737_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα δειται πως εγινε! :thumbup::blink::thumbup:

Και κατι ακομα το φυτο στα δεξεια που ειναι φυτεμενο μηπως ξερεται τι φητο ειναι και αν πρεπει να ειναι φυτεμενο?? :thumbdown:

post-6630-1215977851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οριστε να παρεται και μια γευση απο την φακη μου που ειναι τελεια! :blink::thumbup:

post-6630-1215977935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...