Jump to content

60 λιτρα κοινωνικο πρωτη παρουσιαση


petros-sofia

Recommended Posts

...τελικα με τα ψαρακια υπαρχει ενα θεμα. τα γκαπυ ειναι πολυ φαγανα και κανουν σαν τρελα μολις πεσει τροφη στο ενυδρειο με αποτελεσμα να μην περισευει αρκετη τροφη για τα καρντιναλ μου.. και σκευτηκα να τα βγαλω οπως αναφερθηκε και ποιο πανω. θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ειδος που να μπορει να ζησει ανετα με τα γκαπυ εκτος απο ζωοτοκα. επισης δεν θελω να βαλω αλλα γκαπυ για ευνοητους λογους λογω οτι γεννανε συνεχεια. τι μου προτεινετε λοιπον?

Δεν ειδα να εχεις δωσει τιμες νερου πουθενα, κι αν υποθεσω-μαντεψω οτι εχεις νερο βρυσης, ειναι φυσικο να μη προλαβαινουν τα τετρα να φανε γιατι απλα δεν "αισθανονται" καλα σε τετοιο νερο, αντιθετα με τα ζωοτοκα που ειναι η καλυτερη τους.

Καλο ειναι αφου θα μεινεις σε νερο με τιμες βρυσης, να εχεις και ψαρια για τετοιο νερο. (ελαφρως αλκαλικο και ελαφρως σκληρο δλδ).

Αλλιως θα εχεις το ιδιο προβλημα ή και αλλα επιπλεον.

ΥΓ τα ανεμιστηρακια εχουν μπλε νεον φωτακια? Δλδ οταν σταματουν να λειτουργουν σβηνει και το φωτακι τους? Και μετα ξαναμανα φως και μετα ματαξαναμανα σκοταδι? :blink:

ΥΓ2 ο χατζηπαναγης ειναι ακομα μεσα στο ενυδρειο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα δωσω και τιμες νερου δεσμευομαι. αλλα ειναι τελειως φυσιολογικες.

ναι τα ανεμιστηρακια εχουν αυτο το φως αλλα απαξ και σβησει το φως του ενυδρειου δεν ξανααναβουν μεχρι το πρωι που αρχιζουν οι ζεστες.

επισης πλεον δεν υπαρχει προβλημα με το ταισμα των καρντιναλ. ολα καλα.

ο "χατζηπαναγης" ποιον εννοεις?

καμμια ιδεα με το φιλτρο μου και τον κυκλοφορητη?

Έγινε επεξεργασία - petros-sofia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο φιλτρο του juwel ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα. Η ροη ειναι τοση οση δινει η juwel.

Μεγαλυτερη αντλια δεν μπορεις να βαλεις. Αυτο που λες ειναι περιεργο να εχει πεσει η ροη οχι και

απιθανο ομως.... Για να εχεις καλυτερη ροη αφαιρεσε το πρασινο σφουγγαρι βαλε το biopur τελευταιο απο πανω το μπλε σφουγγαρι και τελος υαλοβαμβακα. Επισης δοκιμασε να ανασηκωσεις λιγο το πλαστικο περιβλημα που συγκρατει τα υλικα. Συνηθως αυτα τα φιλτρα υπολειτουργουν οταν εχουμε πολλα σφουγγαρια μεσα

λογω του οτι συγκρατουν πολυ νερο επανω τους. Εγω στο δικο μου εχω κανει το ιδιο με την διαφορα οτι

χρησιμοποιω siporax και η ροη μου ειναι max. Αυτη η συμβουλη ειναι ενος φιλου με το ιδιο ενυδρειο.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ηθελα να ρωτησω. Εισαι ικανοποιημενος απο την φωτεινοτητα της grolux?

Εμενα οταν αναβει μονη της πολυ σκοταδι μου φαινεται....

Ζωοτοκα και οωτοκα πως θα συνδυασεις;Λιγο δυσκολο μου φαινεται ειναι και λιγα τα λιτρα :blink:

φιλικα παντα.....

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ηθελα να ρωτησω. Εισαι ικανοποιημενος απο την φωτεινοτητα της grolux?

Εμενα οταν αναβει μονη της πολυ σκοταδι μου φαινεται....

Ζωοτοκα και οωτοκα πως θα συνδυασεις;Λιγο δυσκολο μου φαινεται ειναι και λιγα τα λιτρα :blink:

φιλικα παντα.....

Η grolux ειναι για τα φυτα γι' αυτο σου φαινεται σκοτεινα.Εαν θελεις περισσοτερο φως για τα

ψαρια συνδοιασε την με μια λαμπα που να μπλεδιζει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε heopa ευχαριστω για τις απαντησεις σου. την διαταξη των υλικων στο φιλτρο μου ειναι ακριβως αυτη που λες. το βιολογικο ολο μαζι τελευταιο το μπλε το πρασινο σφουγκαρι και τελος υαλοβαμβακας.

η λαμπα η αληθεια ειναι οτι μου κακοφανηκε στην αρχη γιατι ειχα συνηθησει την daylight αλλα την συνηθισα τωρα. νομιζω πως τωρα φαινονται ποιο εντονα τα χρωματα των ψαριων και των φυτων μου.

οσο για την συνυπαρξη μεταξυ τους προς το παρων τα βλεπω οτι ειναι πολυ φυσικη η συμπεριφορα τους μολις δω κατι το μεμπτο θα λαβω τα μετρα μου.

εφυγα για water inn.

Link to comment
Share on other sites

.......τελευταιο το μπλε το πρασινο σφουγκαρι και τελος υαλοβαμβακας...

Αυτος ο υαλοβαμβακας δεν πειραζει τα ψαρια?

Εγω ξερω οτι ειναι ανθυγιεινος και δεν πρεπει να τον ακουμπας, ουτε να τον αναπνεεις.

Στη συσκευασια του λεει glass fibre ή glass -wool ? (ο υαλοβαμβακας στα αγγλικα)

Link to comment
Share on other sites

Η grolux ειναι για τα φυτα γι' αυτο σου φαινεται σκοτεινα.Εαν θελεις περισσοτερο φως για τα

ψαρια συνδοιασε την με μια λαμπα που να μπλεδιζει.

το εχω κανει ηδη :blink:

Το ενα απο τα 2 σφουγγαρια μπορεις να το βγαλεις εφοσον εχεις το biopur.

Ετσι θα εχεις μεγαλυτερη ροη νερου μεσα στο φιλτροκουτι

Link to comment
Share on other sites

φιλε delta66 δεν βρηκα πουθενα να γραφει τιποτα απο τα δυο. αυτο που εχω ειναι το παρακατω----->

http://www.pondshop.de/pic-shop-02/432015.jpg

φιλε heopas τελος καλο ολα καλα.τελικα εφταιγε η αντλια. αγορασα εναν καινουργιο κυκλοφορητη και ολα δουλευουν ρολοι. τωρα μαλιστα. βεβαια δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα πηρα και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο και εβαλα κατα το ημιση πρασινο σφουγγαρι και το αλλο μισο biopur για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. να σημειωσω οτι το νερο καθαρισε αστραπιαια!!

καμμια πληροφορια για το πως θα βαλω δευτερη λαμπα στο καπακι ? καμμια φωτο? το σκεφτομουν κι εγω αλλα τεινουν να γινουν πολυ στριμοκ...λα τα πραγματα πανω στο καπακι με τα ανεμιστηρακια και την ταιστρα που θελω να βαλω οταν θα φυγω για διακοπες.

οριστε και μετρησεις που ειπα να δωσω---->

αμμωνια--> 0

NO3 -->2

NO2 -->0

GH -->11

KH ---> 7

ph --> 7.4

Link to comment
Share on other sites

καμμια πληροφορια για το πως θα βαλω δευτερη λαμπα στο καπακι ? καμμια φωτο?

ερχεται........................

Link to comment
Share on other sites

post-7521-1216757362_thumb.jpg

Στην παρενθεση η λαμπα. Τ5 13w. Δεμενη στα στεγανα της μαμα λαμπας με ανοξειδωτο συρμα

Πρασινο κυκλωμενο. Το καλωδιο που παει στην πριζα

Μπλε κυκλωμενο. Starter

Κοκκινο κυκλωμενο. Μετασχηματιστης με τα λοιπα καλωδια κολλημενα με σιλικονη στην εσοχη

που εχει το καπακι και στην συνεχεια καλη μονωση με ταινια.

Ολα τα καλωδια ειναι μονωμενα προσεκτικα για αποφυγη βραχυκυκλωματος.

Πλεονεκτηματα κατασκευης

1. δεν χρειαζεται να ανοιξουμε τρυπες στο καπακι και να το χαλασουμε

2. η λαμπα μπορει να τοποθετηθει κοντα στον ανακλαστηρα και να πετυχουμε καλυτερη διαχυση φωτος

3. μπορουμε να τοποθετησουμε μεγαλυτερη η μικροτερη λαμπα αναλογα με τις αναγκες μας.

Μειονεκτηματα κατασκευης

1. περισσοτερη δυκολια στην αλλαγη λαμπας

2. χρειαζεται καλη μονωση για να διασφαλισουμε την καλη λειτουργια

Το ανεμιστηρακι αν σε ενδιαφερει ειναι 12αρι και εχει κολληθει η πανω πλευρα του με σιλικονη

και εχει κλιση οση εχει και το καπακι. Επισης εχει υπολογιστει η αποσταση απο την λαμπα ωστε να μην

την ακουμπαει και δημιουργει προβλημα στην αλλαγη της.

Link to comment
Share on other sites

φιλε delta66 δεν βρηκα πουθενα να γραφει τιποτα απο τα δυο. αυτο που εχω ειναι το παρακατω----->

http://www.pondshop.de/pic-shop-02/432015.jpg

Αυτο δεν ειναι υαλοβαμβακας, ειναι συνθετικο βαμβακι. (Filter wool ή filter pad το ονομαζουν οι εταιρειες)

Αν διαβαζε καποιος αρχαριος και αγοραζε πραγματικο υαλοβαμβακα και εβαζε στο φιλτρο του?? :blink:

ΥΓ εχει συμβει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι αυτο το υλικο δεν ειναι καλο να το χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι υαλοβαμβακας, ειναι συνθετικο βαμβακι. (Filter wool ή filter pad το ονομαζουν οι εταιρειες)

Αν διαβαζε καποιος αρχαριος και αγοραζε πραγματικο υαλοβαμβακα και εβαζε στο φιλτρο του?? :blink:

ΥΓ εχει συμβει

Σπυρο,ετσι εχει καθιερωθει η ονομασια(υαλοβαμβακας) χωρις βεβαια να ειναι.Για αυτο πρεπει να

αγοραζεται απο ενυδρειακα καταστηματα προς αποφυγη λαθους.

Link to comment
Share on other sites

delta66 ενταξει απο κεκτιμενη ταχυτητα και απο συνηθεια γραφετε ετσι. ε δεν πιστευω να παει και κανενας στο χρωματοπωλειο να παρει κανα τσουβαλι υαλοβαμβακα.

heopas ωραια η κατασκευη αλλα λιγο χυμα βρε παιδι μου. παντως ειναι σιγουρα λειτουργικο το συστημα. την δουλεια της την κανει. να σου προτεινω κατι αν θες, επειδη το ανεμιστηρακι που εχεις ειναι μεγαλο σιγουρα θα εχεις μεγαλη εξατμιση και σιγουρα πολλους υδρατμους. βαλε ενα ποιο μικρο ανεμιστηρακι 8cm ταιριαζει ακριβως στο ανοιγμα του ψευτοκαπακου, για να ρουφαει την υγρασια μεσα απο το ενυδρειο. ετσι ωστε να μειωσεις τις περιπτωσεις φθορας των ηλεκτρικων γενικοτερα και την καλυτερη λειτουργια του ενυδριεου φυσικα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

delta66 ενταξει απο κεκτιμενη ταχυτητα και απο συνηθεια γραφετε ετσι. ε δεν πιστευω να παει και κανενας στο χρωματοπωλειο να παρει κανα τσουβαλι υαλοβαμβακα.....

Ελα που εχει γινει, οικοδομικο μαλιστα. :blink:

Ενας αλλος εβαλε απο αυτο που εβαζε στον απορροφητηρα. :thumbup:

Πρεπει να "ξεσυνηθισουμε" να το λεμε ετσι. (τουλαχιστον να μη το γραφουμε ετσι, γιατι τα γραπτα μενουν)

Εγω τουλαχιστον αν μου λεγε καποιος οτι εβαλε υαλοβαμβακα επειδη το διαβασε που το εγραψα, και του ψοφησαν τα ψαρια, δεν θα ειχα ησυχη τη συνειδηση μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενας αλλος εβαλε απο αυτο που εβαζε στον απορροφητηρα. :blink:

:thumbup::thumbup::thumbdown:

ναι ενταξει αλλα ο καθενας εχει την νοημοσυνη να κρινει το καθε πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηρακι το ρυθμιζω με τον μετασχηματιστη απλα κατεβαζω τα volt και δεν εχω προβλημα.

Η λαμπα με σωστη δουλεια πιστευω ειναι ενταξει. Θα δειξει στο μελλον για τυχον προβληματα

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις παντως..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...