Jump to content

φαγωμενα Valisneria


Recommended Posts

Λοιπον παιδια ..εχω στησει ενα 60αρι στο σπιτι των γονιων μου ,που απο 1 valisneria και 1 nano anubia εχει γινει εναs μικρος παραδεισος για τα ροδοστομα και τα cardinal :)

..το προβλημα .για να μην χρονοτριβω ..

ολα τα κλαδεματα που κανω κατα καιρους τα μεταφυτευω στο δικο μου ,

μονο που δεν βλεπω φως και ουτε μια στο εκατομυριο το ιδιο αποτελεσμα..

Τα φυτα μεσα σε λιγες μερες δειχνουν ταλαιπωρημενα ψιλοτσιμπημενα και τα βλασταρια των λιγων δρομεων που ξεπεταγονται δεν επιβιωνουν ουτε επισης τα καινουργια φυλλα των anubia :(

Υποπτευομουν τους clown αλλα μου ειπαν πως αποκλειεται..(οχι οι clown ;) ..διαφοροι αλλοι που ασχολουνται)

Αλλοι κατοικοι και πιθανοι "θυτες" ειναι:

2 sinodontis

2 pimelodus pictus

1 μεγαλος pleco που κανει τις ζημιες του( αλλα δεν αποχωριζομαι με τιποτα)

1 pelcotia vittata(..τι να σκεφτω..:thumbup: και

3 micro geophagus ramirezi

Τα φωτα σας .... !!!!

Thanks..

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο πλεκο...

δωστου καμμια σπιρουλινα,η λιγο αγγουρακι και πιθανοτατα θα ηρεμησει....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Για σωστότερη ιατρική γνωμάτευση στείλε μια φωτογραφία :)

Link to comment
Share on other sites

Για σωστότερη ιατρική γνωμάτευση στείλε μια φωτογραφία :)

δυσκολο ..δεν ξερω πως..

Παντως το φαγωμα των πλεκο το γνωριζω ..πανω σε πλατια φυλλα μικρες τρυπες

και κατι τετοιο δεν εχω..

Οσο για τα vallisneria περα του οτι δεν δειχνουν ζωντανα υπαρχουν κατα διαστηματα κομματια τους που κοπηκαν με καποιο τροπο..

Και κατι αλλο που μολις θυμηθηκα.. καποτε ειχα ενα crinium (αν το λεω καλα)το οποιο κοπηκε απ τις ριζες !..

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο πλεκο...

δωστου καμμια σπιρουλινα,η λιγο αγγουρακι και πιθανοτατα θα ηρεμησει....

θα τον καλομαθω λιγο παραπανω αν και ηδη τρωει καλα ..

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσεις μια φωτογραφία είναι εύκολη υπόθεση αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλη, μια ανάλυση 800Χ640 μας υπερκαλύπτει.

Λίγο πιο πάνω από το κουμπί της απάντησης γράφει ''Συνημμένα Αρχεία'' επιλέγεις από εκεί την φωτογραφία που βρίσκετε στον σκληρό σου δίσκο και πατάς μετά ''πρόσθεσε αυτό το συνημμένο''.

Συν αυτό δώσε και πληροφορίες για την λίπανση του ενυδρείου σου τον είδος του βυθού και το πάχος του, όπως και το Ph, Gh, Kh.

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσεις μια φωτογραφία είναι εύκολη υπόθεση αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλη, μια ανάλυση 800Χ640 μας υπερκαλύπτει.

Λίγο πιο πάνω από το κουμπί της απάντησης γράφει ''Συνημμένα Αρχεία'' επιλέγεις από εκεί την φωτογραφία που βρίσκετε στον σκληρό σου δίσκο και πατάς μετά ''πρόσθεσε αυτό το συνημμένο''.

Συν αυτό δώσε και πληροφορίες για την λίπανση του ενυδρείου σου τον είδος του βυθού και το πάχος του, όπως και το Ph, Gh, Kh.

ph 7.1 μπορει 7.2

gh 12

το kh (καμια φορα μου κανει τσαλιμακια) 5-6 συνηθως..

και εχω ψιλο χαλικι 3-4 cm μπροστα και 5-6 στο πισω μερος του ενυδρειου.

την λιπανση την εχω αφησει στα ψαρια :)

Ετσι δουλευω και το 60αρι που προανεφερα και πραγματικα ειναι πανεμορφο με ολοζωντανα και υγειη φυτα.(οταν περασω φωτο στο pc θα στειλω και απ τα 2)

Επισης τον τελευταιο μηνα επαψα να χρησιμοποιω ενεργο ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

pelcotia vittata και πλεκο κανουν γενικα σιγουρα ζημια αν δεν του δωσεις σπιρουλινια και κυριως αγγουρακι.

Τωρα απο τις φωτο αν το φαινομενο αυτο με τις βαλισινεριες γινεται τελευταια υποψιαζομαι μεγαλη θερμοκασια στο ενυδρειο σου. Στην φωτογραφια βλεπω λιωσιμο και σαπισμα των φυλλων και οχι φαγωμα.

Να ξερεις οτι πανω απο τους 27-28 τα φυτα ζοριζονται πολυ

Link to comment
Share on other sites

:

Υποπτευομουν τους clown αλλα μου ειπαν πως αποκλειεται..(οχι οι clown :blink: ..διαφοροι αλλοι που ασχολουνται)

Οι clown φιλε μου,το ιδιο προβλημα εχω και εγω εδω και πολυ καιρο.Οταν ειχα βαλει μαλιστα μια

υπεροχη valisneria την δευτερη ημερα δεν υπηρχε.Πρεπει να αποφασισεις εαν δεν θελεις αυτα τα

υπεροχα ψαρια 'η φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν πιστεύω να είναι φάγωμα από κάποιο ψάρι. Θεωρητικά αν ήταν φάγωμα θα έπρεπε το φυτό να είχε μια πιο υγιείς εικόνα, δηλαδή να ήταν πράσινο με σημάδια από τσιμπήματα ή γδαρσίματα, εγώ όμως διακρίνω ότι γενικά το φυτό δεν χαίρει υγείας, το χρώμα του φυτού είναι άτονο είδη από την βάση του. Εμένα μου κάνει για ελλείψει θρεπτικών συστατικών του βυθού. Αν και η βασιλερια θεωρείτε εύκολο φυτό παρόλο αυτά αν δεν αρέσει τον βυθό δεν αναπτύσσεται καθόλου και αργά ή γρήγορα θα μαραθεί τελείως.

Στην ανούμπιες και σε αυτές διακρίνω σε κάποια φύλα ένα καφέτιασμά, οι πλέκο πολύ σπάνια πειράζουν της ανούμπιες και όταν της πειράζουν σίγουρα δεν γίνονται τα φύλα καφέ, αν ήταν οι κλόουν θα έπρεπε να ήταν τα φύλα τσιμπημένα στης άκρες.

Σε μερικές ανουμπιες φαίνεται τουλάχιστον από την φωτογραφία ότι ο κορμός τους είναι φυτεμένος μέσα στο χαλίκι. Αν είναι έτσι τότε αυτό είναι λάθος, ο κορμός του φυτού πρέπει να μην ακουμπά στον βυθό παρά μόνο ή ρίζες του.

Προφανώς η λίπανση δεν αρκεί τουλάχιστον για την βασιλέρια.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν ομως και κανονικες δαγκωματιες στο anubia αν το παρατηρησεις φαινεται.

Οσο για τον κορμο..ηδη ειναι εξω απ το χαλικι ..οπως συνηθως..απλα πριν τις φωτο ειχαν γινει καποιες εργασιες ..

Θα το κοιταξω με θερμοκρασια και καποιο λιπασμα σε υγρη μορφη αρχικα ..

Link to comment
Share on other sites

Οι clown φιλε μου,το ιδιο προβλημα εχω και εγω εδω και πολυ καιρο.Οταν ειχα βαλει μαλιστα μια

υπεροχη valisneria την δευτερη ημερα δεν υπηρχε.Πρεπει να αποφασισεις εαν δεν θελεις αυτα τα

υπεροχα ψαρια 'η φυτα.

Τον ενα ειδικα τον εχω 5 χρονια ρε γ.....ο και ε.. του εχω μια αδυναμια..

Link to comment
Share on other sites

Τον ενα ειδικα τον εχω 5 χρονια ρε γ.....ο και ε.. του εχω μια αδυναμια..

Και εγω τους εχω αδυναμια και δινω προτεραιοτητα σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...