Jump to content

Πολυ βιολογια ή περιττη υπερβολη.


delta66

Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα το εαν θα κανει κακο η μεγαλη ποσοτητα βιολογικου υλικου αλλα το αν ειναι αναγκαια .Εγω προσωπικα θα ηθελα να απαντηθει αν γινεται ο τιτλος του ποστ δηλ αν εχεις καποια ιχθυοφορτιση και Α λιτρα βιολογικου υλικου και ταιζεις οπως εσυ ταιζεις και εχεις μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων 0 υπαρχει λογος τοτε να ενισχυσεις το βιολογικο σου υλικο?Ή ειναι περιττο και οχι αναγκαιο?Θα κερδισεις στο οτι θα κανεις λιγοτερες αλλαγες νερου?το επιπλεον βιολογικο υλικο θα μπορει να μηδενιζει πιο γρηγορα σε χρονο μετα το ταισμα την αμμωνια?

Ο χρόνος μεταβολισμού της αμμωνίας σε νιτρώδη είναι ανάλογος με το διαθέσιμο οξυγόνο. Με μεγαλύτερη οξυγόνωση του νερού μπορούμε να αυξήσουμε τον μεταβολισμό της σε ίδιο όγκο (ή επιφάνεια σωστότερα)βιολογικού υλικού.

Σε αυτήν όμως την περιπτωση πρέπει να λάβουμε υπόψη το περιβάλον του ενυδρείου. Αν είναι φυτεμένο και θέλουμε υψηλή περιεκτικότητα σε CO2 και χαμηλό PH δεν εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα λοιπον καλα αυτο που πρεπει, ειναι να μπορουμε να διακρινουμε -βαση των λιτρων μας σε νερο, των ψαριων μας (ειδος και αριθμο), του στησιματος του ενυδρειου και το ειδος του φιλτρου μας- τι χωρητικοτητας φιλτρο χρειαζομαστε, μινιμουμ αλλα και μαξιμουμ (για τα κλειστα φιλτρα)

Καλα ως εδω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πιστεύω να βλάπτει το μεγάλο φίλτρο σε όγκο, και μιλώ με υποδείξεις, το έγραψα και το ξανά γράφω ότι αυτήν την στιγμή στο 350άρη καθαρά περίπου 275 λίτρα νερό έχω φίλτρο 40 λίτρα δηλαδή πολύ κοντά στο 15%. Το ενυδρείο αυτήν την στιγμή δεν είναι τίγκα φυτεμένο (περίπου 45%). Από ψάρια είχα στην αρχή 3 ζευγάρια σκαλάρια μεγάλα, 10 κόρυ, 6 σαε. Αυτήν την στιγμή εδώ και δυο μήνες λόγου έλλειψης χώρου έχω όλα τα παραπάνω συν 40 σκαλάρια μεγέθους 3-4 εκατοστά χωρείς την ουρά.

Το νερό ήταν πριν την υπερβολική ιχθυοφόρτηση και μετά το ίδιο, δηλαδή ΝΗ3/4 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 0, Kh 2 Gh 3 Ph 6,5. Αλλαγές νερού δεν κάνω σκούπα βυθού δεν βάζω.

Για να μην γίνω κουραστικός τα ίδια ισχύουν και στο ενυδρείο με τα 120 λίτρα (καθαρά 100)

Συμπέρασμα:

Απλά το φίλτρο ανταπεξέρχεται χαλαρά, και δεν έχω διαπιστώσει κανένα αρνητικό ούτε στην υγεία των ψαριών, λογική έχουμε ας βγάλει ο κάθε ένας τα δικά του συμπεράσματα.

Τώρα αν έχουμε ένα μικρό φίλτρο και τα νιτρικά μας είναι μηδέν τότε γιατί κάνουμε αλλαγές νερού;

Τη θέλουμε να διώξουμε με της αλλαγές νερού που δεν μπορεί να το πράξει το κλασικό φίλτρο;

Μήπως το μεγάλο φίλτρο πέρα από τον κλασικό κύκλο του αζώτου έχει και κάποια άλλα θετικά στοιχεία αδιευκρίνιστα σε εμάς αυτήν την στηγμή;

Μήπως με τον τεράστιο όγκο παρέχουμε χώρο και για άλλους ζωντανούς οργανισμούς που συμβάλουν στην βιολογία του ενυδρείου μας κτλ.

Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν αρκετή οργανισμοί στο ενυδρείο και με τα πενιχρά μέσα που έχω έχω δει αρκετούς από αυτούς με το μικροσκόπιο.

Σε επόμενη φάση θα κάνω σύγκριση αυτών των οργανισμών που υπάρχουν (όσους μπορώ με το ερασιτεχνικό μικροσκόπιο) σε ένα κλασικό φίλτρο με ένα μεγάλο σε όγκο φίλτρο.

Υπάρχουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα και διαδικασίες στο ενυδρείο μας και δυστυχώς το ενυδρείο δεν μελετήθηκε όσο θα έπρεπε από τους επιστήμονες και προσπαθούμε τώρα εμείς να το παίξουμε επιστήμονες και να κάνουμε της δικές μας έρευνες.

Σωτήρη@

Αυτό με το οξυγόνο δεν το κατάλαβα τα δικά μου φίλτρα είναι κλειστά στην ουσία είναι κάδη συνδεμένοι στην σειρά, δεν οξυγονώνονται από πουθενά παρά μόνο από το νερό του ενυδρείου. Το CO2 λειτουργεί μέρα νύχτα, έλλειψη οξυγόνου δεν είχα ποτέ. Ακόμη και τώρα που το ενυδρείο μου έχει θερμοκρασία 29 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο!!! Εννοω οτι οσο περισσοτερα βιολογικα τοσο πιο πολλα τα χρηματα που θα δωσουμε...!

Δεν νομιζω ομως οτι υπαρχει περιπτωση να κανουμε κακο στο συστημα μας. Αντιθετως σε περιπτωση προβληματος η μεγαλυτερη επιφανεια αποικισης απο βακτηρια σιγουρα θα μας βοηθησει. θα χρησιμοποιησω το παραδειγμα ενος φιλου. Αν εχουμε ενα σπιτι με 6 υπνοδωματια για μια τετραμελη οικογενεια σιγουρα ειναι υπερβολη. Αν ομως καποια στιγμη χρειαστει να φιλοξενησουν αλλες δυο οικογενειες τοτε θα εχουν το χωρο και δεν θα αντιμετωπισουν προβλημα....................

Οσο για το Bleher αυτο που ειπε ειναι οτι το ιδανικοτερο οσον αφορα στη φιλτρανση ενος ενυδρειου ειναι το νερο να φιλτραρεται απο βιολογικα υλικα συνολικου ογκου 15-20% του νερου του ενυδρειου μας με ροη νερου maximum τα λιτρα μας και ιδανικοτερο τα μισα λιτρα. Το γιατι ειναι αυτονοητο πιστευω. Οσο πιο χαμηλη η ροη του νερου, τοσο καλυτερα δουλευουν τα βακτηρια!!!

Για το θεμα της οξυγονωσης ειναι εντελως ασχετο το αν φιλτραρουμε με sumb ή με κανιστρο. Αν δηλαδη η εξοδος του φιλτρου ειναι ελαφρα πανω απο την επιφανεια του νερου, δεν οξυγονωνεται το νερο???

Τελος θα συμφωνησω με τον φιλο pan. Για να λυθουν οι αποριες οσον αφορα στο Heiko καλο θα ηταν να ανοιχτει το θεμα στην κατηγορια του απο απο οποιον εχει αποριες :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...