Jump to content

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 240 L ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ,ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Labidochromis caeruleus ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΧΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΗΛΘΕ?'Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι αρσενικο η θυληκο;Βλεπεις κατι υποπτο επανω του;Μια φωτογραφια θα βοηθουσε....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 240 L ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ,ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Labidochromis caeruleus ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΧΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΗΛΘΕ?'Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ?

Καταρχήν καλώς ήλθες στο Aquazone και μάλιστα στην Αφρική.Αγαπητέ φίλε θα βοηθούσε πολύ όπως αναφέρει ο φίλος Dias φωτογραφία αλλά και παραμέτρους του ενυδρείου ( ph , gh , θερμοκρασία ) , απο πότε λειτουργεί και τα ψάρια που φιλοξενεί , φίλτρανση κ.τ.λ. , το παράκανα ε :thumbup: , μια παρουσίαση λοιπόν θα βοηθούσε.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΛΥΑΡΩ,

ΝΙΤΡΙΚΑ , ΝΙΤΡΩΔΗ : 0

Ph: 8.0

Gh:16

Kh:10

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:27 - 29(ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ 30)

ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΤΡΑ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ(ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ,ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ , ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙ)

ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΩΡΑ,ΜΙΑ 54W JUWEL TROPICAL ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ 12 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ 4 Labidochromis Caeruleus ΚΑΙ 2 cyrtocara morii ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ yellow.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΙΔΑ ΠΑΝΤΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ 10.ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ 0 ΚΑΚΟ 'Η ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΣΑΣ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης και η θερμοκρασια μπορει να παιζει ρολο μιας και λες οτι 30ριζει.Αν σκεφτεις οτι η ιδανικη θερμοκρασια γι αυτα τα ψαρια ειναι περιπου 24 βαθμοι

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΤΕ ΛΟΓΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ?ΜΕ ΤΑ ΝΤΡΙΚΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΣΤΟ 10,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι εχεις ΠΟΛΥ αμμωνια, ΟΧΙ λίγη.

Πρεπει να κανεις μετρησεις και αν ειναι παραπανω απο ΜΗΔΕΝ να κανεις αλλαγη νερού.

Αληθεια καθε ποτε κανεις αλλαγες νερού?

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω.Φοβάμαι οτι το ενυδρείο μετα τις αλλαγές και μετακομίσεις χρειάζεται βοήθεια οσον αφορά το στρώσιμο.

1.Χρήση βακτηριδίων για να το βοηθήσουμε ,ακόμα κανένα safe start ή χρήση για παράδειγμα stress zyme καθημερινά για καμμιά βδομάδα.

2.Αλλαγή νερού για να προλαβούμε την πιθανή παρουσία αμμωνίας .Και η γνώμη μου είναι επειδή ήδη έχεις ψάρια μέσα ( στρώσιμο με ψάρια ) κάθε 3-4 μέρες μικρές αλλαγές του 10-15 % να προλαμβαίνουμε τα τοξικά.

3.Ρύθμιση θερμοκρασίας σε λογικά επίπεδα αν δεν μπορείς 25-26 έστω στο 27.

Ψυχραιμία και καλή επιτυχία , ελπίζω να βοήθησα Σωκράτης :blink:

Υ.Γ. Σου παραθέτω και ενα site με tips για στρώσιμο http://www.firsttankguide.net/cycle.php

Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλά,ευχαριστώ για όλες τι χρήσιμες συμβουλές για κατι άλλα ξαναμιλάμε,και παλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης φιλε μου να σου πω οτι 2 cyrtocara morii στα λιτρα σου δεν κολανε.Μεγαλωνουν πολυ.Sorry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...