Jump to content

πλανηταρχης


antonis t83

Recommended Posts

οι φιλοι των πιρανχα εχουμε δει σπανιες συνυπαρξεις διαφορετικων ειδων πιρανιων σε home aquarium μεχρι τωρα. στο παρακατω video αν κ κακογραμμενο βλεπουμε οτι οταν πληρουνται οι απαραιτητες προυποθεσεις μπορει να συμβει κατι τετοιο!!!

τωρα για ποσο καιρο δεν ξερουμε!!!!

το video μας δειχνει ενα απο τα πιο επιθετικα αν οχι το πιο επιθετικο πιρανχα, serrasalmus elongatus να συνυπαρχει στο ιδιο ενυδρειο με κοπαδι απο pygocentrus piraya, τα οποια ειναι πραγματικα κτηνη!! επειδη τυχγανει να εχω κ απο τα 2 ειδη γνωριζω απο πρωτο χερι την επιθετικοτητα τους. (ειχα και απωλειες με τα piraya οποτε δεν θα το τολμουσα με τιποτα)

στο ενυδρειο υπαρχουν επισης κ καποιες κιχλιδες, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε ρε Αντώνη για τον άρχοντα.

1. Για τις κιχλίδες δεν λέμε τίποτα :blink:

2. Το elongatus σαν μοναχικό είδος στήνει ενέδρες και τις περισότερες φορές δεν σκοτώνει το θύμα του αλλά επιτίθεται σε ουρές, πτερύγια και μάτια. Αν αυτό το κάνει σε κάποιο από τα piraya νομίζω πως θα είναι η τελευταία του επίθεση, γιαυτό και οι κιχλίδες.......

3. Στο τέλος νομίζω ότι τα piraya θα αποκτήσουν το χώρο που χρειάζονται (έχουν τον τρόπο τους - εσύ το ξέρεις καλά ) και ο πλανητάρχης θα χάσει το θαυμάσιο elongatus.

4. Τελικά τι φταίνε τα ψάρια αν αυτός είναι μακάκας?

Αν έχω σε κάτι λάθος παρακαλώ διόρθωσε με

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω πολλα για τα piraya ποτε δεν θα δοκιμαζα κατι τετοιο..Μια επιθεση να γινει θα υπαρχουν θυματα γιατι λοιπον να το διακινδυνεψεις και μετα να υποφερουν τα ψαρακια ή να φυγουν μια και καλη απο την ζωη :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα γιατί αν εξαιρέσουμε το elognatus και της κιχλιδες σαν ενυδρείο έχει καλές διαστάσεις και σωστό στήσιμο για τα piraya.........

Link to comment
Share on other sites

Κριμα παιδια τα ψαρακια κατι τετοιους βλεπουν και καποιοι που δεν ξερουν και τους μιμουνται με ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κριμα παιδια τα ψαρακια κατι τετοιους βλεπουν και καποιοι που δεν ξερουν και τους μιμουνται με ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια !!! :blink:

Θα συμφωνησω μαζι σου καθως και καποια αλλα βιντεακια που εχουν κυκλοφορησει το αποδυκνειουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...