Jump to content

Juwel 240


KEVIN TAS

Recommended Posts

Καλησπερα συνφουρμιτες,

Προχτες παρελαβα το νεο ενυδρειο Ριο 240 το οποιο θα το κανω αποκλειστικα για αφρικανες κιχλιδες. Απο το παλιο μου 180 ΛΤ εχει μεινει μεσα ενα Cyrtocara Moori 10 εκατοστων περιπου, ενας πλεκοστομος 10 ποντων και αυτος αλλα αρκετα τεμπελης, ενα clown και ενα σαν γκρι καρχαριακι 8 ποντων, αυτα ειναι στο ενυδρειο 3 χρονια ηδη και ζουν ευτυχισμενα.

Τωρα που θελω να βαλω μονο κιχλιδες πρεπει ολα αυτα να τα επιστρεψω η να τα δωρισω στο pet shop ? Ενα παλικαρι πωλητης σε γνωστο ενυδρειομαγαζο που εδειξε οτι ξερει απο το θεμα ενυδρειων μου ειπε οτι αφου αυτα προυπαρχουν και θα πανε στο μεγαλυτερο ενυδρειο με την σχεδον ιδια διακοσμιση το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχει προβλημα συμβιωσης μιας και ειναι μεγαλα σε μηκος και ειναι οι ''παλιοι'' εκει μεσα. Συγκεκριμενα ειπε βαλτα και στην χειροτερη τα δινεις μετα, το προβλημα δεν ειναι να τα δωσω αλλα επειδη τα εχω τοσα χρονια τα λυπαμαι.

Τι να κανω ?

Επισης ποσεσ κιχλιδες μπορω να βαλω στα 240 ΛΤ ? ελεγα για 3 χαρεμακια των 4-5 ψαριων

Έγινε επεξεργασία - KEVIN TAS
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις καθόλου τον clown ,τον pleco η το καρχαριάκι ,ψάρια άλλων τόπων με άλλες παραμέτρους.Κοίτα ενα chart http://www.liveaquaria.com/general/fwcompatibility_chart.cfm.

Εγώ το moorι θα το κρατούσα.Και θα έβαζα ακόμη και 2 ή και 3 χαρεμάκια ακόμα απο άλλα αφρικάνικα όπως

1.labido, 2.Iodotropheus 3.acei , ψαράκια σχετικά ήρεμα όσο μπορεί να είναι σαν αφρικάνοι.Προσοχή στη ΚΑΛΗ

φίλτρανση.

Για aquascaping ψάχνοντας στο forum και σε άλλα sites θα βρείς πολλές ιδέες.

Καλή επιτυχία Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε,αν βαλεις τα ψαρακια που λες μς κιχλιδες θα εχεις προβλημα.Οι κιχλιδες ειναι αγρια ψαρια,και ακομα και μεταξυ τους αλλα ειδη ταιριαζουν,και αλλα οχι.Στα λιτρα σου τωρα,μπορεις να παιξεις με 2 χαρεμακια αναμεσα στα iodotropheuw,labidochromis,acei.Ηρεμα σχετικα ψαρια,ομορφα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...